دكتر مسعودي:وبلاگ يك رسانه شخصي نيست

رسانه وبلاگ- به اعتقاد يك مدرس دانشگاه، وبلاگ‌ با گسترش فضاهاي شخصي، امكان «خودارزيابي» و «صحبت با خود» را براي نويسندگان فراهم مي‌كند.

دكتر اميد مسعودي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) اظهار كرد:«بخش مهمي از حوزه ارتباطات انسان با خود، وبلاگ‌نويسي است كه اكنون حوزه ارتباط درون فردي به دليل شرايط خاص جامعه و مشكلات موجود در رسانه‌هاي جمعي و تغيير سبك زندگي دچار تحول و وبلاگ به يك فضاي آرام، امن و خودماني براي افراد تبديل شده است. به‌طوريكه مطالب اين وبلاگ‌ها يك نوع ارجاع به خويش و از لحاظ رواني فضايي است كه افراد تصميم مي‌گيرند با خودشان حرف بزنند، خود را ارزيابي كنند و از خودشان بنويسند.»

وي افزود:«با توجه به اينكه در فرهنگ ما معمولا انسان‌ها تلاش مي‌كنند خود را در برابر ديگري بيان و از آينه نگاه ديگري، خود را ارزيابي كنند، «خودارزيابي» در وبلاگ يك گام به جلوست.»

به گفته مسعودي، گرايش فعلي در مورد خودنويسي، خودارزيابي يا ارائه خود در وبلاگ‌ها ناشي از امكاناتي است كه اينترنت در اختيار ما قرار داده و ممكن است در ارتباطات خانوادگي امكان پذير نباشد.

مسعودي در عين حال تاكيد كرد:«باقي ماندن وبلاگ‌نويسان در مرحله “خودارزيابي” سبب سست شدن ارتباطات اجتماعي و از خودبيگانگي نويسندگان مي‌شود. چرا كه خويشتن نويسي در وبلاگ‌ها گاهي مي‌تواند اخلاقيات ما را مورد تهاجم قرار دهد.»

وي با بيان اينكه مطالبي كه در وبلاگ‌ها مطرح مي‌شوند، نمي‌توانند خصوصي باشند، تصريح كرد:«وبلاگ يك رسانه شخصي نيست، بلكه يك وسيله ارتباط جمعي است، چرا كه نويسنده مي‌نويسد و مخاطبان مي‌توانند مطالب او را بخوانند. بنابراين امكان دسترسي به پيام، وبلاگ را جزو رسانه‌هاي جمعي قرار مي‌دهد.»

اين مدرس دانشگاه با بيان اينكه انتشار كوچك‌ترين زواياي پنهان و مسائل خصوصي افراد در وبلاگ‌ به فرهنگ جامعه آسيب مي‌زند، گفت:«انتشار مسائل خصوصي در وبلاگ‌ها، سبب اجتماعي شدن آن‌ها مي‌شود، ولو اينكه بيان لحظات خاص و خصوصي افراد باشد.»

مسعودي افزود:«نويسنده وبلاگ نبايد با طرح خصوصي ترين و شخصي‌ترين مسائل خود در وبلاگ‌، به حريم حقوقي مخاطبان تعرض كند.»

گفتني است چندي پيش اعظم ده‌صوفياني در گفت و گويي كوتاه با خبرگزاري ايكنا، ابراز كرده بود كه وبلاگ يك رسانه شخصي است.

One comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول