عملکرد وبلاگ های کتابداری در نمایشگاه کتاب نقد شد

نمایشگاه بین المللی کتاب تهرانهمایش ها و نشست ها- محسن زين‌العابديني، پژوهش‌گر و فارغ‌التحصيل رشته كتابداري و اطلاع‌رساني در نشست تخصصي «نقد و بررسي عملكرد وبلاگ‌هاي كتابداري» با بيان اين مطلب كه بيشتر وبلاگ‌هاي اين رشته خبررسان صرف اند، بر لزوم تقويت وجه علمي و تحليلي وبلاگ‌هاي گروهي كتابداري تاكيد كرد.

به گزارش «وبلاگ نیوز» و به نقل از ستاد خبري سراي اهل قلم، عصر پنج‌شنبه 24 ارديبهشت ماه، نشست تخصصي نقد و بررسي عملكرد وبلاگ‌هاي كتابداري و اطلاع‌رساني ايران در سالن كارنامه نشرسراي اهل قلم برگزار شد.

در اين نشست، اميررضا اصنافي، دبير جلسه، خاطرنشان كرد: در وبلاگ‌نويسي، زمان و مكان مطرح نيست و به صورت آزاد به اطلاعات دسترسي داريم.

وي افزود: وبلاگ‌نويسي در رشته كتابداري و اطلاع‌رساني سال 1381 آغاز شد و اكنون 30 وبلاگ‌نويس داريم. راه‌اندازي وبلاگ آسان است ولي بايد در فواصل زماني منظم به روز شود.

اصنافي گفت: بيشتر وبلاگ‌ها خبر رسانند و يكديگر را هم پوشاني مي‌كنند. بهتر است وبلاگ‌نويسان حرفه‌اي كتابداري و اطلاع‌رساني، وبلاگ رشته‌هاي ديگر را نيز بخوانند تا لحن نوشتاري آن‌ها چارچوبي خاص بگيرد.

محسن حاجي زين‌العابديني، دانشجوي دكترا و عضو انجمن كتابداري و اطلاع‌رساني كشور، گفت: وبلاگ من كه بهمن ماه 1381 راه‌اندازي شد، نخستين وبلاگ كتابداري و اطلاع‌رساني است.

وي تصريح كرد: به روز كردن وبلاگ‌ها و مطرح كردن سوژه‌هاي مناسب از مسائلي اند كه بايد مورد توجه قرار گيرند.

‌ حاجي زين‌العابديني، با بيان اين مطلب كه در بيشتر وبلاگ‌هاي كتابداري، اطلاع‌رساني، وجه خبري قوي‌تر است، گفت: براي نوشتن وبلاگ علمي با دشواري سوژه‌ رو به رو هستيم، وبلاگ بايد در عين نو بودن، اطلاعات خوبي عرضه كند.

وي بر لزوم تنظيم روال وبلاگ، تصريح كرد : بعد از گذشت زمان و كسب دانش و تجربه بيشتر وبلاگ‌نويس، وبلاگ وي بايد ارتقاء يابد.

به عقيده زين‌العابديني، نبايد در وبلاگ‌‌نويسي چارچوبي بگذاريم، وبلاگ يعني آزادي و بايد به نقد كردن و تحليل شخصي اقدام كنيم.

هم چنين مريم پاكدامن، دانشجوي رشته كتابداري و اطلاع‌‌رساني دانشگاه الزهرا(س) با اشاره به اين كه “با 23 معيار، محتواي 260 وبلاگ و اطلاع‌رساني را بررسي كردم”، تصريح كرد: بايد براي تنظيم وبلاگ فرهنگ داشته باشيم. بيشتر وبلاگ‌هاي كتابداري و اطلاع‌رساني در سال 86 متولد شده‌اند و بايد در توليد و مديريت آنها به هدف و عنوان مناسب توجه كنيم.

پاكدامن افزود: هر وبلاگ بايد داراي آرشيو و نمايشگر ميزان بازديد بوده و حجم كمي را به خود اختصاص دهد. نظرهاي وبلاگ‌هاي گروهي بايد باز و قابل رويت براي همه مخاطبان باشند.

در اين نشست، زهره نيكخواه، فارغ‌التحصيل رشته كتابداري و اطلاع‌رساني، گفت: در تحليل محتواي 106 وبلاگ كتابداري و اطلاع‌رساني به اين نتيجه رسيدم كه بيشتر يادداشت‌ها تحليلي اند. در وبلاگ‌هاي فردي و گروهي، موضوع‌هايي چون چاپ و نشر و فناوري اطلاعات، بيشترين حجم را به خود اختصاص مي‌دهند و كمترين حجم نيز به مديريت دانش و سواد اطلاعاتي، تعلق دارد.

عباس رجبي، نيز ديگر سخنران اين نشست بود و در بخشي از سخنان خود بر لزوم اتخاذ آيين‌نامه براي هر وبلاگ گروهي تاكيد كرد.

نشست «بررسي عملكرد وبلاگ‌هاي كتابداري و اطلاع‌رساني ايران»، از ساعت 18 تا 30 : 19 پنجشنبه 24 ارديبهشت در سالن كارنامه نشر سراي اهل قلم برگزار شد.
انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول