وبلاگستان و انتخابات دهم1/گزارشی از فعالیت های وبلاگستان

انتخابات4در وبلاگ ها- با اعلام قطعی کاندیداهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران، فعالیت هواداران هر کاندیدا به خود حالتی رسمی گرفت. وبلاگ های حامی 4 کاندیدای دهمین رییس جمهوری هم از این تنور داغ استفاده کرده اند و به تعداد نوشته هایشان در وبلاگ هایشان افزوده اند. در ادامه نخستین گزارش بخشی از فضای حامیان 4 کاندیدای ریاست جمهوری را از زبان 4 وبلاگ نویس می خوانید. ترتیب قرار گرفتن کاندیداها بر اساس حروف الفباست و گزارش وبلاگ های هر کاندیدا توسط یک وبلاگ نویس مخالف آن کاندیدا ارائه شده است.

محمود احمدی نژاد2حامیان محمود احمدی نژاد(1)
در میان وبلاگ نویسان حامی دولت محمود احمدی نژاد، باید سراغ آن هایی رفت که به جای کپی کردن از سایت های خبری و دیگر وبلاگ ها، خودشان دست به قلم می شود و خودشان می نویسند.

نویسنده وبلاگ “بچه های قلم” با ارائه گزارشی از سخنرانی دکتر حسن عباسی، از حامیان سرسخت محمود احمدی نژاد در روز 21 اردیبهشت ماه در دانشگاه اصفهان، یک توصیه به کاندیدای رقیب احمدی نژاد می کند:”جناب آقای میرحسین موسوی! کاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری؛ چشمانت را باز کن، دوست و دشمنت و مارهای خوش خط و خال پیرامونت را بشناس و راه و عمل خودت را از آنانی که در گذشته، خون به دل امام خمینی(ره) کردند و در امروز دشمن ولایتند و منافق در برابر تفکر اصیل اسلامی – انقلابی، جدا کن.”

وبلاگ “رمز دشمن شناسی” نیز با توجه به اظهارات اخیر کاندیدای سبز دهمین انتخابات، ساختار حزب مجاهدین انقلاب، و رابطه آن را با میرحسین موسوی مورد نقد و بررسی قرار داده است:”با نگاهي دقيق به اطرافيان ميرحسين موسوي افراد با گرايشات متفاوت و بعضا متضاد با هم مشاهده مي‌شوند. احزابي همچون مجاهدين انقلاب اسلامي، جبهه مشارکت، نهضت آزادي و جماعت حزب الهي و بخشي از جامعه مدرسين حوزه علميه زير بيرق مهندس موسوي قرار گرفته‌اند. اگر در انتخابات دروه دهم رياست جمهوري مهندس موسوي با راي مردم رئيس جمهور شوند، با وجود افرادي که اطراف ايشان مشغول فعاليت هستند و قطعا در دولت ايشان نيز بکار گيري خواهند شد، دولت مهندس موسوي دولتي پر تنش و اصطکاکي خواهد شد.”

امید حسینی در وبلاگ “آهستان” هم با بررسی رابطه زهرا رهنورد و میرحسین موسوی می نویسد:”خدا را شكر كم‌كم فضاي انتخابات كشور ما دارد رو به ملي شدن و اسلامي شدن مي‌رود و نامزدها و حاميان آنها بجاي تقليد از غربي‌ها كه دائما به همديگر بد و بيراه مي‌گويند، كشور را به سوي آرامش و تلطيف احساسات مردم هدايت مي‌كنند. مخصوصا اين دوره از انتخابات كه فضاي كشور ما با حضور آقاي ميرحسين موسوي و همسر محترمشان خانم زهرا رهنورد كمي عشقولانه هم شده است! بايد از مسئولان سايت «كلمه» تشكر كنيم كه براي عوض كردن «فضاي پر تب و تاب انتخاباتي» كشور پاي مسائل عاشقانه را هم به فضاي انتخاباتي باز كرده‌اند! البته من فعلا ربط این «پیوند عاشقانه» را با مساله انتخابات آینده متوجه نشده ام! شاید هم کاملا بی ربط باشد!”

—————————————————-

محسن رضاییحامیان محسن رضایی(2)
محسن رضايي با توجه به حضور ديرهنگام خود ونيز حمايت اكثر گروه هاي موسوم به اصولگرا از رييس جمهور فعلي ونيز سكوت برخي ديگر از اصولگرايان، حاميان وبلاگي كمي را به خود اختصاص داده و يا شايد هم حاميان وي به فعاليت در فضاي مجازي اعتقاد ويا علاقه چنداني ندارند.هر چند انتظار مي رود ايجاد موج جديدي از وبلاگ ها در ايام تبليغات انتخاباتي به وجود آيد كه حاميان رضايي باز هم سهم كمتري در آن داشته باشند.

وبلاگ “نسل حماسه” با اشاره به واسطه‌گری‌های حامیان احمدی‌نژاد و پیغام های خصوصی مکرر رئیس جمهور براي حمايت احزاب زنان اصولگرا از وي مي نويسد:”در حالی كه انتظار می‌رفت احزاب زنان اصولگرا به دلیل واسطه‌گری‌های حامیان احمدی‌نژاد و پیغام های خصوصی مکرر رئیس جمهور، در نهایت در انتخابات دهم نیز به حمایت از وی برسند، اعلام حمایت این احزاب از محسن رضایی، شوك بزرگی را به مدعیان اجماع تحمیلی در اصولگرایان وارد كرد. مجموعه احزاب زنان اصولگرا شامل هفت تشكل است كه بهروزی در آخرین مصاحبه خود اعلام كرد غیر از تشكل متبوعش یعنی جامعه زینب(س)، دو تشكل دیگر زنان اصولگرا نیز از احمدی‌نژاد حمایت می‌كنند و سایرین یا به تبعیت از جامعه روحانیت سكوت كرده و یا از محسن رضایی حمایت می‌كنند.مدت کوتاهی پس از این مصاحبه، شورای احزاب زنان اصولگرا با اکثریت قریب به اتفاق آراء به حمایت از محسن رضایی رأی داد تا وعده ها و فشارهای حامیان رئیس جمهور “ثمره” ای در پی نداشته باشد.”

وبلاگ “بازتاب نيوز“، با اشاره به مناظره‌ چهارشنبه گذشته بين مرعشي سخنگوي حزب کارگزاران سازندگي به نمايندگي از حاميان مهندس موسوي و به دعوت انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه صنعتي سهند تبريز و آقاي رهدار استاد موسسه امام خميني(ره) به نمايندگي از حاميان آقاي احمدي‌نژاد و به دعوت بسيج دانشجويي برگزار شد،نوشته است:” در اين جلسه 3 ساعته، حجت‌الاسلام رهدار در پاسخ به سوالي که پرسيده شده بود مردم ما به رهبري امام خميني و با اسلام مطهري و شريعتي انقلاب کردند، پس چرا الان اسلام مصباح و جنتي را به خوردِشان مي‌دهند؟ گفت:«من معتقدم که بايد از امام و شهيد مطهري گذر کنيم. ما همان‌طوري که از مدرس گذر کرديم و به امام رسيديم، بايد از امام گذر کنيم و با منطق امام به کسي برسيم که همه امام را دارد به اضافه ده  شهيد مطهري هم به رغم تمام بزرگي‌اش، فرزند زمان خويش است. ما از مطهري رد شديم و حتماً رد مي‌شويم، ترديد نکنيد لکن با مطهري و از جنس مباني مطهري. ما در حال حاضر در حوزه ده‌ها مطهري داريم، چرا گل نمي‌کنند؟! الان ببينيد گردن من روحاني چقدر کار گذاشتيد. ده برابر شهيد مطهري گردن من کار گذاشتيد!»
وي افزود: «آقاي مصباح با خشونت و اسلحه نيامده، مسئله اين‌جاست که شما هر وقت، يک فکري نو را مطرح مي‌کنيد، اضطراب ايجاد مي‌کند.» وي سپس با توهين به باقرخان (سالار ملي) و با بيان اين که براساس يک سند تاريخي وي يک لات قمارباز بوده و سر جلسه قمار هم کشته شده، نتيجه اعتراضي حاصل از اين بيان را فکر نو خويش دانست و ادامه داد:«پس شما هر جا فکر نويي ببريد، خونين مي‌شود. آقاي مصباح قبل از اين که فيلسوف باشد، يک شخصيت عرفاني است. لکن فکر آقاي مصباح نو است و لازمه اين فکر بر هم زدن است.»”

—————————————————-

مهدی کروبیحامیان مهدی کروبی(3)
حامیان و طرفداران کروبی در وبلاگ های خود در ادامه تبیین شعار انتخاباتی خود با عنوان “ما برای تغییر آمده ایم” به بیان دیدگاه های خود در این زمینه می پردازند.

وبلاگ “دانشجویان حامی کروبی” با اشاره به ثبت نام حجت الاسلام کروبی در انتخابات و سخنان وی درباره ایجاد تغییر در اوضاع کشور، به نقل از وی آورده است:”ما براي تغيير آمده‌ايم و ضمن احترام به دولت و مسوولين اجرايي كشور كه در حال فعاليت هستند، بايد بگويم كه ما اين‌ها را ناتوان در اداره كشور مي‌دانيم.”

همچنین وبلاگ “حزب اعتماد ملی استان گلستان” هم با انتقاد از عملکرد دولت نهم آورده است:”صاحب نظران و اندیشمندان اصلاح طلب و حتی جمع کثیری از افراد اصولگرا بر این باورند که باید دولت نهم تغییر نماید، زیرا ادامه این دولت به نفع آرمان های انقلاب اسلامی و اندیشه های امام و منافع ملی نمی باشد و با توجه به اینکه دولت نهم می تواند چهار سال دیگر با انتخاب مردم در عرصه اجرایی کشور حضور داشته باشد روش های تبلیغات انتخاباتی را از ابتدای کار در دستور کار داشته و هزینه زیادی را از بیت المال برای این هدف پرداخت کرده که در اواخر کار دولت نهم کار شدت هم پیدا کرده ، که این مهم نشان از مقاومت دولت در مقابل تغییر است که خیلی جدی و از روش های مختلف برای ادامه حیات خود به کار خواهد بست.”

وبلاگ “ستاد مجازی انتخابات مهدی کروبی” نیز به نقل از کرباسچی رئیس ستاد انتخاباتی وی آورده است:”شعار بازگشت به برنامه در کشور، شعار احساسی و بدون پشتوانه نیست و این شعار نشان‌دهنده این است که باید به کار کارشناسی و شوراهایی که کار کارشناسی را تایید می‌کنند و بر نظام برنامه‌ریزی تاکید دارد، بازگردد چون که ما کمبود برنامه در کشور نداریم و آنچه مشکل ایجاد کرده برنامه‌ها نیست بلکه عدول از برنامه‌هاست.”

—————————————————-

میرحسین موسوی2حامیان میرحسین موسوی(4)

ازميان چهل و چند وبلاگ حامي موسوي كه در سايت “هواداران” معرفي شده بودند وقتي روي برخي ها مثل “حرفهاي پشت پرده” كليك مي كنيم غير از يك مطلب انتخاباتي درصفحه اصلي با نام “اولین رای سبز من” چيز ديگري پيدا نمي شود.

اما وبلاگهاي ديگري مثل “يادداشتهاي يك دختر ترشيده” كه دربين بلاگرها كم هم مشهور نيست، پيدا مي شوند كه رسما فعاليت انتخاباتي وبلاگشان را اعلام و طي چند پست اخير بصورت گسترده به آن پرداخته اند. دختر ترشيده در اين مورد بيشتر توضيح مي دهد:”این روزها هیجان غریبی دارند، درست مثل شب قبل از اعلام نتایج امتحان الکترومغناطیس ۲ آخر ترم… یا مثل هیجان بازی استقلال و پرسپولیس… البته هیجانش بیشتر است، چون قضیه نه تنها چهار سال آینده، بلکه آینده دورتری است که روی ستون های همین چهارسال چهارسال ها بنا میشوند. بنابراین تا اطلاع ثانوی این وبلاگ، به یک ستاد تبدیل می شود، چرا که درحال حاضر، دغدغه نویسنده اش نمی تواند چیز دیگری به جز انتخاباتِ پیش رو باشد.”

يادداشتهاي يك دختر ترشيده از مطالب مختلفي مثل طنز و خاطره گويي براي تبليغ كانديداي مورد نظرش استفاده مي كند اما برخي ديگر از وبلاگ نويسان حامي اقاي موسوي تنها به كپي مطالب سايتها بسنده كرده اند. “حركت از نو” و “حاميان جوان ميرحسين در خراسان جنوبي” از اين دسته به شمار مي روند.

نكته جالب در ميان اغلب وبلاگهاي حامي آقاي موسوي استفاده از رنگ سبز در قالب هاست رنگي كه در اين ايام به نماد طرفداران جناب مير حسين تبديل شده است. از ظاهر اين وبلاگها اگر عبور كنيم توجه بسياري از آنها به «بیانیه حقوق بشر و حقوق شهروندی میرحسین» و «بيانيه صيانت از حقوق اقوام ايراني» كه طي چند روز گذشته توسط ايشان منتشر شده اند از نكات مشترك بسياري از اين وبلاگ هاست.

لازم به ذكر است كه در اين ميان نيز كم نيست تعداد پست هايي كه به جاي تبليغ مهندس موسوي مشي تخريبي را در مورد كانديداهاي ديگر درپيش گرفته اند تاجايي كه كانديداي رقيب را به فساد و عوام فريبي متهم كرده اند. بطور مثال “گاه نوشتهاي يك نسيم” مي نويسد:”وقتی در سال ۸۴ قرار بود دولت نهم برسر کار بیاد همه فکر می کردند که قراره این دولت تا قله عدالت و ولایت مداری پیش بره رییس دولت نهم هم با بوسه زدن به دست ولایت این گونه وانمود کرد که عزم خود را جزم کرده که کشور را تا اوج قله ببره. ولی مردم ما فکر نمی کردند چارچوب دولت قرار است تبدیل به کانون عوام فریبی بشه از طرفی درباره مبارزه با فساد حرف زده بشه و از طرفی خود در دریای فساد جولان بدهد.”
انتهای پیام/.

گزارشگران:
1.ناشناس
2.سیدجعفر فاطمی نوش آبادی
3.وحید عرب احمدی
4.میم نقطه

۴ comments

 • انگشتان جوهری

  برگزاری همایش سراسری حمایت وبلاگ نویسان از دکتر احمدی نژاد
  .
  زمان: یکشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۸۸ از ساعت ۱۷ الی ۱۹
  مکان : سالن سید الشهدا (ع) – میدان هفتم تیر – ابتدای خیابان مفتح جنوبی.
  ——————————————————————————–

 • لینک شرکت در مسابقه بزرگ
  ” حدس میزنید دهمین رئیس جمهور ایران کیست ؟ ”

  http://www.dalan.ir/firstpoll.aspx

 • sheeva

  خودتون قضاوت کنید ببینید آیا می‌خواهید چهار ساله آینده مملکتمون مثل چهار ساله گزشته باشد. آمار واقعیت‌ها را نشان میدهد .اگر ما ملت ایران در انتخاب نامزدها دستی‌ نداشتیم اقلا در انتخاب یکی‌ از اینها برای ریاست جمهوری میتونیم دست داشته باشیم البته اگر انتخابات را مثل تمام دزدیهای دیگرشون غارت نبرند. هر چیزی یک حدی دارد. باز هم میگم ، برای آینده رای بدهید ، برای آزادی واقعی‌ رای بدهید، برای نجات از بد بختیها رای بدهید برای یکی‌ رای بدهیم که عقلش سالم باشه مسلمان دیوانه ممکن است از شیطان بهتر باشد ولی‌ چه منفعتی برای مسلما نان دیگر خواهد داشت تنها مسلمان بودند دلیل بر توانایی‌ مدیریت کشور نمی‌شود. اینهمه تو کشور خودمون دردسر و بدبختی داریم این آقا غصهٔ حماس،حزب الله و طالبان را میخوره و مال مملکت را خرج اینها می‌کند. خدا من را ببخشد اگر بد حرف زدم ولی‌ خدا از کسی‌ که دلش برای مملکت خودش نمیسوزه بیشتر نمیبخشد. با احترام به هموطنان عزیزم لطفا این لینکها را نگاه کنید. ایمیل من در اختیارتان هست.

  http://www.amar-iran.com
  http://www.mojaakhar.com
  sheevaa@ymail.com

 • واقعا فکر میکنن دوره ی بعد هم رای میدیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول