امکان شایعه سازی در وبلاگ ها بسیار زیاد است

رسانه وبلاگ18رسانه وبلاگ- يك كارشناس ارتباطات معتقد است: وبلاگ‌ها مي‌توانند به عنوان صدايي برخاسته از زيست‌جهان مردم مطرح و با پشتوانه‌ اين امکان و مشروعيت، تاثير بسزايي در حرکت‌هاي انتقادي داشته باشند.

به گزارش «وبلاگ نیوز» آوات رضانيا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اظهار كرد: وبلاگ‌ها به تنهايي قادر به اصلاح ارزش‌هاي مسلط سياسي و اجتماعي و جانشين ساختن پارادايم‌هاي ديگر نيستند، اما همسو با ديگر رسانه‌هاي جمعي و فردي از جمله راديو، تلويزيون و شبکه‌هاي اجتماعي مانند فيس‌بوک، تويتر، اس‌ام‌اس و و تلفن، مي‌توانند تاثيرگذار باشند.

وي در عين حال تصريح كرد: ازآنجاکه وبلاگ‌ها رسانه‌هاي اجتماعات و گروه‌هاي دوستانه هستند و اعتبار منبع در آن‌ها تنها در شبکه‌هاي دوستانه تعريف مي‌شود، امکان شايعه‌سازي در آن‌ها بسيار زياد است.

به گفته‌ وي، وبلاگ‌ها واسطه‌هاي خبريِ غيرحرفه‌اي هستند که متناسب با ديدگاه‌ها و نظريات خاص وبلاگ‌نويس‌ها به تحريف حوادث و اخبار مي‌پردازند و به شايعات دامن مي‌زنند. اما امکان اينکه اين شايعات به اجتماعات بزرگتر برسد يا کل جامعه را در بر بگيرد بسيار کم است.

رضانيا افزود: وبلاگ‌ها شايعه درست مي‌کنند و در گروه‌هاي دوستي خود رواج مي‌دهند و معمولا در همان حد باقي مي‌مانند. اما گاهي پيش مي‌آيد که شايعه‌ها در سطح ملي و توسط رسانه‌هاي جمعي بزرگتر ايجاد شده که در اين صورت وبلاگ‌ها تنها به پخش اين شايعات در بين مردم کمک مي‌کنند.

اين كارشناس ارتباطات خاطرنشان كرد: وبلاگ‌ها درحالي که پتانسيل زيادي براي شايعه سازي دارند، اما از امکان پخش آن در سطوح کلان اجتماعي ناتوان هستند.
انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول