این بار خودمان دست به کار می شویم…

حرکت های وبلاگی- فراز و نشیب های 9 ماه اخیر در فضای سیاسی کشور و انتشار ناموزون اخبار و حرکت های مردمی و غیر مردمی، باعث شده است که قشر وبلاگ نویس و فعالان فضای مجازی این بار هوشیار تر از همیشه و با نگاهی متفاوت، حضور خود را در راهپیمایی 22 بهمن ماه اعلام کنند.

ضعف رسانه ای داخل و انتشار اخبار از مبادی غیر رسمی، و به دنبال آن مهم شدن خبرهای دروغ، شایعه و تهمت باعث شد که ایرانیان صاحب رسانه ای به نام «وبلاگ» این بار خودشان دست به کار شوند و برای انعکاس وقایع و ثبت تصاویر راهپیمایی 22 بهمن – که به زعم کارشناسان احتمالا یکی از تاریخی ترین راهپیمایی های 3 دهه اخیر خواهد شد – دست به کار شوند.

عدم انتشار صحیح و کامل حضور جدی مردم در راهپیمایی 9 دی ماه به صورت خواسته یا ناخواسته در رسانه های داخلی و به خصوص رسانه ملی، و بعضا وارونه جلوه دادن وقایع و اتفاقات 9 ماهه اخیر به وبلاگ نویسان فارسی آموخت که تا خودشان دوربین تلفن های همراهشان را روشن نکنند و تا خودشان دست به قلم نشوند، نمی توانند وزن موجود در فضای مجازی را به نفع خودشان تغییر دهند.

با این حال پیمایش های تجربی و گپ و گفت های تحریریه وبلاگ نیوز با وبلاگ نویسان و دغدغه داران فضای مجازی، نشان از آن دارد که انعکاس اخبار راهپیمایی 22 بهمن توسط وبلاگ نویسان – البته به شرط صحت و سلامت کابل های اینترنت! – تا حدی متفاوت خواهد بود.

به دیگر سخن وبلاگ نویسان دیگر نه به هلیکوپترهای فیلمبرداری بالای سرشان اکتفا می کنند و نه خبر حضور 300 خبرنگار خارجی خوشحال شان می کند. دیگر نه به گزارش های خبرنگارانی که جز عبارت های پرشور، میلیونی، حماسی و امثال آن گسترشی را در دایره لغاتشان ندارند بسنده می کنند و نه برایشان دروغ های رسانه های خارجی و نوکرانشان در داخل مهم است. چون به خوبی می دانند که خودشان صاحب یک رسانه اند و می توانند به وسیله ابزارهای انتشاری موجود، خبرهای خود را در فضای مجازی در سطح بزرگترین خبرگزاری یک کشور منتشر کنند.

وبلاگ نویسان این بار می خواهند خودشان حضور جمعیتی را بازتاب دهند که برای آری گفتن دوباره با نظام خود – با تمام کمی ها و کاستی ها – به خیابان ها می آیند. حضور جمعیتی که جز رهبرشان، گوش شان به فرمان دیگری بدهکار نیست.

امید می رود که با احساس وظیفه فعالان فضای مجازی و صاحبان “رسانه وبلاگ”، این بار عدد ترازوی انتشار اخبار کمی متفاوت تر رقم بخورد و آن چه واقعیت است منتشر شود. آن وقت است که همه در برابر واقعیت ها دست های تسلیم شان را بلند می کنند. حتی اگر واقعیت را نپذیرند.

تیم خبری وبلاگ نیوز نیز با آمادگی کامل، در صورت امکان برقراری اتصال به شبکه جهانی اینترنت، با تمام محدودیت ها و توان خود سعی می کند اخبار منتشر شده در وبلاگ ها را با دسته بندی های متفاوت در قالب چندین گزارش منتشر کند.
انتهای پیام/.

۳ comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول