چند پیشنهاد برای صفحه فیلترینگ

یادداشت: با تغییر صفحه فیلترینگ (معتقدم شکل جدید آن به نوعی نقض حقوق کاربران و مدیران سایتهاست) و همچنین مصاحبه های منتشر شده از برخی از مقامات در همین زمینه به نظر می‌رسد نهاد فیلترینگ تلاش دارد به نحوی صفحه ای فراتر از نمایش یک پیام برای کاربران طراحی کند.

یکی از مدیران دولتی صفحه جدید را در راستای فیلترینگ هوشمند خوانده و گفته اند که در برخی کشورها وقتی سایتی مسدود است برای کاربران سایتهای مرتبط نشان داده می شود و البته برای من سوال پیش می آید که کدام کشورها چنین کاری انجام میدهند؟ آیا منظور این مدیر دولتی کشورهای پیشرفته ای است که بسیاری از آنها اصولا فیلترینگ به شیوه ای که در ایران رایج است را ندارد و اصولا آیا منظورشان کشورهای پیشرفته غربی و آمریکایی است یا احیاناً کشوری در خاورمیانه یا آسیا؟ و در عین حال چگونه صفحه ای با چند ده لینک ثابت میتواند در راستای فیلترینگ هوشمند باشد؟ اما اجازه دهید به جای اعتراض راه حل دیگری پیشنهاد دهیم. راه حلی که (حداقل با معیارهای نرم افزاری) به راستی در راستای فیلترینگ هوشمند باشد. شناخت شیوه فعلی فیلترینگ در این زمینه کارساز است.

میتوان متصور بود که چند شکل فیلترینگ در کشور داریم. اول از همه استفاده از فهرستی از آدرسهایی که توسط برخی موسسات یا سایتهای خارجی موضوع بندی شده ( بطور مثال هزاران آدرس که دارای محتوای غیراخلاقی هستند ) و این آدرسها به بانک اطلاعات فیلترینگ کشور وارد می شود. گروه دوم آدرسهایی هستند که احتمالا توسط رباتها یا نرم افزارهای خاصی در داخل کشور به عنوان آدرس مشکل دار شناسایی شده و به بانک اطلاعات اضافه شده اند و گروه دیگر آدرسهایی که توسط نهاد فیلترینگ یا نهادی که دارای قدرت قانونی است برای مسدود سازی به بانک اطلاعات فیلترینگ اضافه شده است.

همچنین قابل تصور است که سایتها و آدرسهای فیلتر شده میتوانند ایرانی یا خارجی باشند و همچنین طبیعی به نظر می رسد که اشتباهاتی در بخش شناسایی و موضوع بندی آدرسها و سایتها نیز صورت گیرد و در عین حال میدانیم که بسیاری از آدرسها بصورت موقت فیلتر می شوند و امکان بررسی و رفع فیلترینگ آنها با پیگیری صاحب سایت یا وبلاگ امکان پذیر است.

بنابراین اگر قرار باشد در راستای فیلترینگ هوشمند حرکت کنیم قبل از هر چیزی بایستی گامی برای به حداقل رساندن فیلترینگ اشتباه برداشته شود و همچنین نحوه برخورد با آدرسهای فیلتر شده با توجه به اینکه در کدام گروه بالا هستند تغییر کند. با توجه به این نکته صفحه فیلترینگ میتواند به اشکال زیر باشد.

1.صفحه فیلترینگ برای آدرسهایی که بدون نظارت انسانی مسدود شده اند (توسط ربات شناسایی یا در فهرستهای آماده بوده اند)
صفحات فیلترینگ این گروه از آدرسها بایستی شیوه آسانی برای گزارش فیلترینگ اشتباه توسط کاربران را داشته باشند.بطور مثال کلیدی برای گزارش فیلترینگ اشتباه آدرس در این صفحه وجود داشته باشد این گزارشات براساس تعداد کاربران منحصر به فردی که آنرا ارسال کرده اند (برای نمونه تعداد کاربرانی که با آی پی های منحصر به فرد گزارش فیلترینگ اشتباهی یک آدرس را داده اند) رده بندی و بررسی شده و در صورت لزوم آدرس اشاره شده از فهرست فیلترینگ خارج شود یا به فهرستی که توسط نیروی انسانی بررسی شده وارد شوند. توجه داشته باشید نمایش پیامی مانند آنچه در صفحه فیلترینگ امروز کشور وجود دارد در آدرسهایی که به اشتباه فیلتر شده اند به نوعی ارزش و اعتبار قوانین و نهاد فیلترینگ را کاهش می دهد برای مثال سایتی مانند Alltheweb که یک جستجوگر وب است (نتایج آن دقیقا مانند جستجوگر سایت یاهو است) مدتهاست فیلتر شده و در صفحه فیلترینگ آن نوشته شده به استناد به قانون جرائم رایانه ای دسترسی به تارنمای فراخوانده شده امکان پذیر نیست و من احتمال قوی میدهم که این آدرس هیچگاه توسط نیروی انسان بررسی نشده است.

همچنین چند کاربر حاضر هستند که این فیلترینگ اشتباه را با ایمیل به نهاد فیلترینگ گزارش دهند؟ آیا یک دکمه ساده برای ارسال آدرس جهت بررسی بیشتر، کاربردی‌تر و آسان‌تر نیست؟

2.صفحه فیلترینگ برای آدرسهایی که بصورت موقت فیلتر شده اند
برخی سایتها بصورت موقت فیلتر می‌شوند یا رفع فیلترینگ با مراجعه مدیر سایت یا وبلاگ امکانپذیر است. در اینگونه موارد نمایش صفحه فعلی فیلترینگ و نمایش لینک سایتهای دیگر براستی حقوق مدیر آن سایت را ضایع می کند در اینگونه موارد بهتر است در صفحه فیلترینگ تنها به نمایش پیامی درباره مسدود بودن سایت و همچنین توضیحی در مورد نحوه پیگیری مدیر سایت یا وبلاگ بسنده شود.

3.صفحه فیلترینگ برای آدرسهایی که محتوای غیر اخلاقی دارند
تصور کنید کاربری حال خواسته یا ناخواسته وارد سایتی غیر اخلاقی شود در صفحه فیلترینگ فعلی ضمن تبریک سال نو به وی چند سایت ایرانی پیشنهاد می شود! آیا براستی پیشنهادات صفحه فیلترینگ مناسب درخواست کاربر است؟ به نظر می رسد در این گروه از سایتهای فیلتر شده صرفاً پیغامی در مورد محتوای غیراخلاقی آدرس کفایت کند. تصور نمی کنم که مدیران سایتهای ایرانی لینک شده در صفحه فیلترینگ تمایلی داشته باشند که ویزیتور چنین سایتی را جذب کنند! براستی کدام مدیر سایتی افتخار خواهد کرد که هزاران بازدید از صفحه فیلترینگ یک سایت پورنو به وب سایتش آمده اند؟

در نهایت آنکه معتقدم فیلترینگ هوشمند فیلترینگی هست که کمترین اشتباه را داشته باشد.
انتهای پیام/.

وبلاگ علیرضا شیرازی

  • اقعا از علیرضا توقع نداشتم اینا رو بگه
    اولین باره که با هاش موافقم

    واقعا براستی کدام مدیر سایتی افتخار خواهد کرد که هزاران بازدید از صفحه فیلترینگ یک سایت پورنو به وب سایتش آمده اند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول