در محله وبلاگ نویسان چه می گذرد؟

یادداشت: افراد بر اساس انگیزه های متنوعی وارد جرگه وبلاگ نویسی می شوند. {از سر تکلیف و وظیفه یا سرگرمی یا ابراز احساس و وجود یا ترویج فکر ، بعضی هم برای کاسبی و معدودی هم از سر جوگیری و برای عقب نماندن از قافله! و . . .} اما آنچه محرز است وبلاگ نویسی روز به روز در جامعه ایرانی گسترش میابد و می تواند معیار مناسبی برای رصد فضای عمومی جامعه باشد.

آمار دقیقی از تعداد وبلاگ های فارسی زبان وجود ندارد خاصه آنکه بسیاری از وبلاگ ها میزبانان موقت نویسندگان هستند و در کمتر از سال یا حتی ماه غیر فعال می شوند. آنچه در ادامه می آید گزارش اجمالی فضای وبلاگستان فارسی از ۵ دی تا ۵ بهمن ۱۳۸۸ می باشد.

در طول یک ماه رصد شده ۲۲۹۱۳ وبلاگ فارسی زبان به روز شده اند که رکورد ۲۹۷۸۹۳ مطلب{پست} و ۶۵۴۵۷۸ نظر {کامنت} ثبت شده است. بلاگفا با ۷۸٪ و پرشین بلاگ با ۱۹٪ بیشترین سهم را در بین سرویس های وبلاگ های فارسی داشته اند. دو درصد فضا نیز به میهن بلاگ و بلاگ اسکای تعلق دارد.

تعداد وبلاگ تعداد متن{پست} تعداد نظر میانگین نظر در هر متن میانگین متن در ماه میانگین متن در هفته
بلاگفا ۱۷۹۱۶ ۲۰۷۴۳۳ ۴۵۴۰۰۰ ۲۵ ۱۱/۶ ۲/۷
پرشین بلاگ ۴۲۸۱ ۶۲۷۴۷ ۱۸۹۲۶۳ ۴۴ ۱۴/۶ ۳/۴

طبق آمار فوق وبلاگ های فعال بلاگفا چهار برابر پرشین بلاگ است ولی بلاگرهای پرشین بلاگ چه در کامنت گذاری و چه درج مطلب فعال ترند. این نشان از جا افتادگی و قدمت بلاگرهای پرشین بلاگ و بورس و رایج بودن بلاگفا برای عموم کاربران دارد. میانگین بالای نظرهای پرشین بلاگ نیز نشان از شکل گیری حلقه ها و شکبه های دوستی قوی تری در این سرویس دارد.

در مجموع هر وبلاگ فارسی زبان در ماه ۱۳ مطلب ارایه می کند و برای هر مطلب ۲۸ نظر ثبت می شود.

جدول زیر به وضوح غلبه دغدغه سیاست بر فضای وبلاگ ها را به درصد نشان می دهد.

بلاگفا پرشین بلاگ میانگین
سیاسی ۲۹ ۱۸ ۲۴
علمی ۱۷ ۱۶ ۱۶
اقتصادی ۱۴ ۱۲ ۱۳
سرگرمی ۹ ۱۱ ۱۰
اجتماعی ۹ ۱۳ ۱۱
فرهنگی ۸ ۱۱ ۹
ارتباطات ۵ ۶ ۵
شخصی ۴ ۶ ۵
سلامت ۴ ۴ ۴
مذهبی ۲ ۲ ۲
ورزشی ۱ ۱ ۱
محیط زیست ۱ ۱ ۱

قابل توجه است که اهالی بلاگفا به مراتب سیاسی تر از سایر سرویس ها هستند و از سوی دیگر پرشین بلاگی ها هفت درصد بیشتر از بلاگفایی ها به مطالب اجتماعی و فرهنگی می پردازند. فتنه پس از انتخابات و تلاش مضاعف برای فتح اینترنت از سوی طرفین منازعه، در چاق شدن آمار سیاسی بلاگفا {سرویس رایج تر وبلاگ نویسی} موثر بوده است.

در بین مطلب سیاسی رهبر معظم انقلاب {با ۱۲ درصد} بیشترین حجم مطلب را به خود اختصاص داده اند که نشان تاثیر ویژه کلام رهبری در مباحثات عمومی دارد. جالب آنکه در بین اهل وب میرحسین موسوی کمتر از فلسطین موضوعیت دارد! و نیز مجموع توجه به آقایان خاتمی و هاشمی با فلسطین برابر است!

رهبری فرزانه ۱۲ احمدی نژاد ۱۱ نظامی ۱۱ فلسطین ۷ آمریکا ۷ موسوی ۶ رفسنجانی ۴
خاتمی ۳ هسته ای ۳ اپوزوسیون ۳ انگلستان ۲ اروپا ۲ سایر شخصیت ها ۱۳ آمار به درصد

طبق این تحقیق، تعداد وبلاگ های موافق دکتر احمدی نژاد با اختلافی جزیی بیش از وبلاگ های مخالف دولت است. این واقعیت برخلاف ذهنیتی است که تلاش دارد دنیای نت و وبلاگ را متعلق به جریان ضد دولت فرض کند.

حاشیه برابر اصل:
پ.ن.م.۱: امیدوارم مطلب فوق مفید و تا حدودی بیانگر اوضاع مان در محله وبلاگ نویسان بوده باشد. همانگونه که ملاحظه می فرمایید آمار داغ داغ و به روز است!

پ.ن.م.۲: علی رغم سکوت انگیزه کش تعطیلات باستانی و برای آگاهی از فضای عمومی محیطی که در آن زیست می کنیم، گزارش فوق به جهت حضور مسولانه تقدیم شد به قلیل اصحاب حاضر در وب!

پ.ن.م.۳: همانگونه که پیشتر عرض شد قرار است پایان نامه ام را در خصوص وبلاگستان فارسی بنویسم. فی الحال پی بردم که جز تعدادی مقاله کلی و قشنگ! که عموما در خصوص تعریف! و اهمیت! وبلاگ و رسانه های جدید نگاشته شده محتوای کارآمدی یافت می نشود گشته ایم ما! لذا آمار فوق الاشاره برای مان بسی گنجینه محسوب می شود.

پ.ن.م.۴: {هر چند اصولا کسی به این هشدار توجه نمی کند} با عنایت به عدم انتشار رسمی و جزئی گزارش، آمار فوق غیر قابل استناد است. تحلیل و جمع بندی آمار توسط اینجانب انجام شده است.

پ.ن.م.۵: آمار سرویس های میهن بلاگ و بلاگ اسکای نیز موجود بود که به دلیل قلت تاثیر گذاری در فضای وبلاگستان از آنها صرف نظر شد.

پ.ن.م.۶: تحقیق فوق به سفارش دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه توسط شرکت ایده پردازان جهان پژوه با استفاده از نرم افزار، انجام شده است. ان شاءالله {به شرط عدم تغییر سیاست های پژوهشی آن مرکز!} بعد از چند ماه لااقل بتوان آمار دقیقی از وبلاگ ها فعال ارایه داد.
انتهای پیام/.

مجدالدین معلمی، وبلاگ سه الف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول