ارتباط شبکه‌های اجتماعی با یکدیگر

یکی از موارد بسیار مهم در زندگی دیجیتالی ما مدیریت و ارتباط میان شبکه های اجتماعی است که در آن ها عضو هستیم. در ادامه این مطلب شبکه های اجتماعی مانند تویتر، فیسبوک، فرندفید، گوگل باز و گوگل ریدر را بررسی می کنیم.

توییتر برای این است که ما توییت کنیم یعنی یک بلندگو که با صدای بلند فریاد بزنیم من الان اینجا هستم، به چی فکر می کنم و یا چه کاری انجام می دهم، و حتی بگوییم که در اینجا که من هستم دیگران چه کار می کنند.

فیس بوک خواسته یا ناخواسته تبدیل شده است به یک شبکه اجتماعی از دوستان و آشنایان و حتی همکاران، که پر است از اطلاعات و عکس ها و فیلم های زندگی شخصی ما. البته دسته بندی دوستان و امکان انتشار مطالب بصورت محدود شده برای گروهی خاص، این امکان را فراهم کرده است که شما بتوانید بر دوستان خود و خروجی که از شما مشاهده می کنند کنترل داشته باشید.

فرندفید هم که اصلا از نامش و ساختارش مشخص است، دسترسی ساده به تمام حرکات و خروجی کاملی از تمام کارهایی که ما روزانه در اینترنت انجام می دهیم. اتصال تویتر، فیس بوک، فیلیکر، پیکاسا و خلاصه تمام سایت هایی که ما روزانه از آن ها استفاده می کنیم به فرندفید، این امکان را فراهم می کند که هر فردی با ورود به اکانت شما در فرندفید که امروز به آن فرفر نیز می گویند، دسترسی کاملی را به فعالیت های مجازی شما داشته باشد.

گوگل ریدر هم تبدیل شده به دنیای از اطلاعات اشتراکی در میان دوستان. این مقاله را من خواندم خوب بود و خوشم امد پس آن را شیر (share) می کنم تا دوستان من هم آن را ببینند و مطالعه کنند. معمولا فید هایی که در گوگل ریدر اضافه می شوند و به اشتراک گذاشته می شوند، خروجی (فید) وبلاگ ها و سایت های خبری کوچک و بزرگ هستند.

گوگل باز هم تبدیل شده به یک سرویسی مانند فرندفید فقط یک اختلاف اصلی در میان این دو سرویس وجود دارد. به نظر من در فرندفید بیشتر تولید محتوا می شود تا گل باز، گوگل باز (حداقل در میان دوستان من) بیشتر بحث و نکته هایی است که معمولا هم بصورت کاملا تخصصی در زیر مطلب و فید ها نوشته می شود. نمی شود گفت با کلاس و بی کلاس ولی می شود که که فرندفید بیشتر سرگرمی و استراحت و کل کل است.

یک نکته ای که شاید برای خیلی ها آزار دهنده باشد، ارتباط میان سرویس ها باهم است. برای مثال وقتی شما تمام اکانت ها و خروجی سایت هایی را که از آن ها استفاده می کنید در فرندفید اضافه می کنید باعث آزار دیگران نمی شود. چون همه به فرندفید آمده اند تا از تمام حرکات دوستان خود مطلع شوند. اما وقتی تمام فید ها و خروجی ها و حتی خود فرندفید را به فیس بوک و باز وصل کنید… کمی خسته کننده می شود.

جایگاهی که فرندفید به عنوان یک ارتباط دهنده تمام شبکه های اجتماعی با یکدیگر دارد، با جایگاه فیس بوک و گوگل باز خیلی اختلاف دارد. مثلا می شود تویتر را به فیس بوک و گوگل باز وصل کرد ولی به نظر من اتصال گوگل ریدر به فیس بوک و گوگل باز اصلا درست نیست. زیرا خود گوگل ریدر به اندازه ای گسترده و مستقل است و کاربران خود را دارد که دیگر نیازی به وارد کردن آن به دیگر سایت ها نیست. برای مثال فکر کنید ما فیس بوک خود را به تویتر وصل کنیم. کمی خنده دار می شود.

ارتباط میان شبکه های اجتماعی با یکدیگر خیلی اهمیت دارد و به شما کمک می کند که مشتری های خود را از دست ندهید. برای وقتی که دوستان و آشنایان برای دنبال کردن شما در سایت ها و شبکه های اجتماعی صرف می کنند احترام قائل شوید و خروجی شبکه های اجتماعی که در آن ها عضو هستید را با توجه نوع کاربرد آن شبکه اجتماعی طراحی کنید.
انتهای پیام/.

شایان شلیله، وبلاگ دنیای مجازی یا فاجعه مجازی در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول