انتقادات یک وبلاگ‌نویس به جشنواره دفاع مقدس تبیان

نتایج جشنواره سراسری وبلاگ نویسی دفاع مقدس به همت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان و بنیاد حفظ و نشر ارزشهای دفاع مقدس چند روز پیش اعلام شد. اما نکته هایی در مورد نتایج و برگزاری آن قابل ذکر است:

1.طبق اعلام اولیه اختتامیه و همایش پایانی؛ ‌ شنبه 3 مهرماه 1389 همزمان با هفته دفاع مقدس بوده ولی پس از آن در سوم مهرماه طی اطلاعیه ای اعلام شد نتایج مسابقه را یک ماه تمدید کردند ( یعنی آخر مهرماه ) ولی نتایج نهایی 18 آبان ماه اعلام شد.

2.طبق اطلاعیه ای که تبیان در 3 مهرماه اعلام نمود، بیش از 1200 وبلاگ در مسابقه شرکت نموده اند. اما با توجه به اینکه شرکت کنندگان باید موضوع وبلاگ خود را در موضوع شهدا و دفاع مقدس ثبت می نمودند می توان تعداد دقیق شرکت کنندگان را مشاهده نمود که اکنون با گذشت 6 هفته از آن زمان و پس از پیامی که برای همه ی وبلاگ دارها مبنی بر انتخاب موضوع وبلاگ خود داده شد و پس از اختتامیه مسابقه 1049 وبلاگ در این موضوع وجود دارد و معلوم نیست 1200 وبلاگ در 3 مهر کجا به ثبت رسیده بودند ؟ البته قابل ذکر است که قبل از برگزاری مسابقه بیش از 600 وبلاگ در این موضوع وجود داشته و تنها حدود 500 وبلاگ به این مجموع اضافه گشته است. در مطلب اختتامیه هم تعداد وبلاگ ها همان 1200 وبلاگ درج شده است!

3.به بخش آیین نامه ارزیابی وبلاگ ها که مراجعه کردم، متوجه خراب بودن ماشین حساب مسئولین محترم شدم چرا که مجموع امتیازات در نظرگرفته شده برای سنجه های فنی و گرافیکی 51 امتیاز بوده ولی 50 امتیاز درج شده است.

بررسی وبلاگ های برگزیده

1- وبلاگ “نیم پلاک” که با آدرس ark1212 ثبت شده است، در دو دوره ی قبلی مسابقات تبیان هم شرکت کرده بود ولی رتبه ی کسب ننموده بود. اما با توجه به اینکه وبلاگ ایشان طی مسابقات قبلی پست ها و بازدیدهای زیادی داشته، لذا از لحاظ آماری از وبلاگ های دیگر برتر می باشد. ولی فقط متن یکی از نظرات کاربران در مورد این جشنواره را اینجا ذکر می نمایم :

Moffline:
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم
با توجه به این که وبلاگ من شامل موضوعاتی هم چون انقلاب اسلامی ،انتخابات ، اصلاح الگوی مصرف،مذهبی و … می باشد .
میتوانم وبلاگ جدیدی مختص دفاع مقدس ایجاد کنم؟ یاد در همان وبلاگ قبلی به فعالیت بپردازم؟
موفق و موید باشید.
یا حق.

پاسخ تبیان:
کاربر عزیز و همراه همیشگی تبیان توصیه ما به شما این است که وبلاگ جدیدی با موضوع دفاع مقدس در تبیان ایجاد نمایید و در این جشنواره شرکت کنید. البته می توانید در وبلاگ قبلی خود نیز فعالیت نمایید. هر دو روش بلا مانع است اما ایجاد وبلاگ جدید با این موضوع خاص جذابیتی دو چندان دارد .”

جذابیت دو چندان ایجاد وبلاگ جدید سبب اول شدن یک وبلاگ قدیمی در این مسابقه شده است؟ اما به ملاک های داوری که برگردیم می بینیم که در وبلاگ اول جشنواره خبری از “تولیدی بودن محتوای وبلاگ” نیست و مطالب عموماً از سایت ها و مخصوصاً مقالات خود سایت تبیان و بدون ذکر منبع برداشت شده اند. ” تبادل لینک با وبلاگهای مرتبط خارج از سامانه تبیان ” در این وبلاگ وجود ندارد، با مراجعه به ادامه مطالب پست ها متوجه نقض سنجه “حجم مناسب پستهای ارسالی” خواهید شد. به نظر نمی آید از بخش “استفاده از تصاویر مرتبط در پستهای ثبت شده” هم امتیازی کسب نموده باشد و کلاً مغایرت چندین سنجه در برترین وبلاگ جشنواره مشهود است.

2- وبلاگ “پرواز در آسمان رهایی” که با آدرس esar90 ثبت شده است: در این وبلاگ هم از “تبادل لینک با وبلاگهای مرتبط خارج از سامانه تبیان” خبری نبود و تنها به ذکر لینک وبلاگ های درون سامانه اکتفا کرده بود اما در مورد “استفاده از کدهای جاوا اسکریپت مرتبط با موضوع جشنواره” ایشان با قراردادن لوگوهای جشنواره های مختلف وبلاگ نویسی امتیاز بالایی را کسب نمودند! نکته جالب تر اینکه ایشان در منوی “سرداران شهید دفاع” لینک های مختلفی از وبلاگ خود در بلاگفا را با همین نام و همین عنوان قرار دادند که نشان می دهد اصلاً قرار نبوده در تبیان وبلاگ بنویسند!

در این وبلاگ هم از “تولیدی بودن محتوای وبلاگ” خبری نبود و حتی از هر 10 پست که عموماً از سایت های اینترنتی برداشت شده بودند، تنها منبع یک پست ذکر شده بود . “استفاده از نظر سنجی مرتبط با موضوع جشنواره” و “ساخت لوگو” هم در وبلاگ دوم جشنواره مشاهده نشد. ضمن اینکه در ارتباط با “صفحه آرایی” هم در خیلی از پست ها رنگ مطالب به گونه ای تعیین شده بود که با زمینه ی وبلاگ همخوانی نداشت و به سختی قادر به خواندن آنها بودیم.

3- وبلاگ “لاله زار مرجع دانلود دفاع مقدس” که با آدرس moarefi ثبت شده است: اولین موردی که با مشاهده این وبلاگ متوجه می شویم، اینست که بیش تر و یا تمامی مطالب این وبلاگ از پایگاه شهید آوینی برداشت شده است. پس از “تولیدی بودن محتوای وبلاگ” در این وبلاگ خبری نیست. پست های آخر هیچ ارتباطی به موضوع جشنواره نداشتند و حتی نویسنده فراموش کرده بود آدرس مربوط به دانلود آن ها را قرار دهد. بیش تر پست های وبلاگ هم با لینک دانلود تنها یک آهنگ دفاع مقدسی ارسال شده بود که با مراجعه به سایت منبع آن ها (آوینی) متوجه خواهید شد که هر پست از این سایت، چندین پست سومین وبلاگ جشنواره را تشکیل می دهد.

در این وبلاگ از ” ساخت لوگو”، “استفاده از کدهای جاوا اسکریپت مرتبط با موضوع جشنواره” ، “استفاده از نظر سنجی مرتبط با موضوع جشنواره”، “تبادل لینک با وبلاگهای مرتبط خارج از سامانه تبیان” ، “میزان بازدید وبلاگ و نظرهای ثبت شده” و “رعایت اصول نگارشی و ویرایشی” خبری نبود ولی به کرات از فایل های چند رسانه ای استفاده شده و حجم پست ها آنقدر کوتاه بود که ارتفاع کل آن ها از منوهای وبلاگ هم کمتر بود! منوی تبلیغات وبلاگ با کدهای اشتباه و چند عکس، منوی جشنواره وبلاگ با عکسی که از کادر خود بزرگتر بود و منوی نظرسنجی آن هم با لینک خراب از جمله امکانات این وبلاگ محسوب می شد.

4- وبلاگ “دفاع مقدس” که با آدرس defaemoghadas ثبت شده است: با نگاهی به عنوان وبلاگ و سنجه ” مرتبط و جذاب بودن عنوان وبلاگ با موضوع جشنواره” متوجه می شویم عنوان دفاع مقدس ساده ترین عنوانی بود که برای جشنواره دفاع مقدس تبیان می شد استفاده کرد و در آن از جذابیت خبری نبود. از کدهای جاوای خوبی استفاده شده بود و بازدید و نظرات نسبتاً مناسبی داشت ولی در وبلاگ از “تولیدی بودن محتوای وبلاگ” ، “ساخت لوگو”، “تبادل لینک با وبلاگهای مرتبط خارج از سامانه تبیان” ، “استفاده از نظر سنجی مرتبط با موضوع جشنواره” و “استفاده از تصاویر مرتبط در پستهای ثبت شده” خبری نبود و حتی حجم مطالب ارسالی در صفحه اصلی آنقدر کوتاه بود که ارتفاع منوها از آن ها بیش تر می شد. ولی با مراجعه به ادامه ی متن با حجم بالای مطلب رو به رو می شدیم .

5- وبلاگ “حماسه سازان” که با آدرس hamasesazan ثبت شده است: با ورود به وبلاگ، با یک خبرگزاری مسابقات و رویداد های دفاع مقدس رو به رو می شویم. لذا از “خلاقیت در پردازش موضوع و استفاده از منابع غنی”، “تولیدی بودن محتوای وبلاگ” و “توجه به منویات حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری” اثری نمی بینیم. ضمن اینکه “معرفی پیوندهای مرتبط با موضوع جشنواره”، “استفاده از کدهای جاوا اسکریپت مرتبط با موضوع جشنواره”، “استفاده از نظر سنجی مرتبط با موضوع جشنواره”، “تبادل لینک با وبلاگهای مرتبط خارج از سامانه تبیان”، ” ساخت لوگو” و “میزان بازدید وبلاگ و نظرهای ثبت شده” هم اثری مشاهده نشد و وبلاگ پنجم جشنواره با بیش از نیمی از سنجه های ذکر شده جهت داوری منافات داشت.

6- وبلاگ “دفاع همچنان باقی است” که با آدرس eramau ثبت شده است: در معرفی وبلاگ نوشته شده “این وبلاگ تجربیات عینی نویسنده وبلاگ را از جنگ تحمیلی در قالب داستان کوتاه، خاطره و عکس بیان میکند. البته به مناسبت هفته دفاع مقدس در سال 1389 زندگی نامه تعدای از شهدای گرانقدر ارتش جمهوری اسلامی ایران را از نظر مبارکتان می گذرانم سپس مطالب مربوط به خودم را تقدیم می کنم” که با گذشت بیش از یک ماه از هفته دفاع مقدس، هنوز با منابعی چون تبیان و راسخون مواجه می شویم و از تجربیات عینی نویسنده خبری نیست!

عنوان وبلاگ علیرغم مرتبط بودن ولی از جذابیت خاصی برخوردار نیست. با توجه به کپی بودن مطالب از “تولیدی بودن محتوای وبلاگ” اثری مشاهده نشد. بسیاری از عناوینی که در منوی لینک ها نام برده شده اند بدون لینک هستند! از “تبادل لینک با وبلاگهای مرتبط خارج از سامانه تبیان”، “استفاده از نظر سنجی مرتبط با موضوع جشنواره”، “استفاده از کدهای جاوا اسکریپت مرتبط با موضوع جشنواره”، “خلاقیت در پردازش موضوع و استفاده از منابع غنی”، “حجم مناسب پستهای ارسالی”، ” صفحه آرایی”، “توجه به منویات حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری” و “استفاده از برشهای ادبی و دینی (شعر،حدیث،آیه)” هم اثری دیده نشد و این وبلاگ هم با بسیاری از سنجه های داوری همخوانی نداشت!

7- وبلاگ “8 سال نورانی” که با آدرس fardamg137111 ثبت شده است: متاسفانه به دلیل اشتباه درج شدن آدرس این وبلاگ و یا وجود نداشتن چنین وبلاگی در تبیان، با وارد کردن آدرس آن به صفحه ی اصلی سایت تبیان منتقل شدیم!

8- وبلاگ “تنها وبلاگ شهیدان زنده” که با آدرس liveshahids ثبت شده است: با مشاهده وبلاگ اولین موردی که به نظر می رسد عنوان نامناسب آن است. چرا که معمولاً استفاده از عناوینی چون ” تنها، بهترین، بزرگترین و …” مبتدی بودن وبلاگ نویس و سعی کاذب آن برای جذب بازدید کننده را می رساند. اما در این وبلاگ از “معرفی پیوندهای مرتبط با موضوع جشنواره” و “تبادل لینک با وبلاگهای مرتبط خارج از سامانه تبیان” اثری که نبود هیچ، لینک های موجود در منوی لینک های داغ روزانه هم اصلاً لینک نبودند که بخواند داغ باشند!

“میزان بازدید وبلاگ و نظرهای ثبت شده” این وبلاگ مشخص نبود چون اصلاً منوی آمار نداشت و در آن از “استفاده از نظر سنجی مرتبط با موضوع جشنواره”، “استفاده از کدهای جاوا اسکریپت مرتبط با موضوع جشنواره”، “ساخت لوگو”، “تولیدی بودن محتوای وبلاگ” و به خصوص از ” توجه به منویات حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری” اثری مشاهده نشد و فقط پست هایی با مضامین مختلف از دکتر شریعتی وجود داشت که در پایان آن ها هم عکسی بود که نوشته بود منبع اصلی نوشته: shariati.nimeharf.com

9- وبلاگ “8 سال دفاع مقدس” که با آدرس 8sal30sal به ثبت رسیده بود: در این وبلاگ از “تبادل لینک با وبلاگهای مرتبط خارج از سامانه تبیان”، “استفاده از نظر سنجی مرتبط با موضوع جشنواره”، “استفاده از تصاویر مرتبط در پستهای ثبت شده”، “استفاده از کدهای جاوا اسکریپت مرتبط با موضوع جشنواره”، “معرفی پیوندهای مرتبط با موضوع جشنواره”، “ساخت لوگو”، “تولیدی بودن محتوای وبلاگ”، “توجه به منویات حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری” و “استفاده از برشهای ادبی و دینی (شعر،حدیث،آیه)” خبری نبود و تنها با چند مورد از سنجه های داوری همخوانی داشت!

10 – وبلاگ “همسفر عشق” که با آدرس hamsafar313 ثبت شده است: جزء معدود وبلاگ هایی است که عنوان مناسب و جذابی دارد، از کدهای جاوا به خوبی استفاده شده و لینک های مرجع و وبلاگ های خارج از سامانه در آن وجود دارد. اما باز هم از “استفاده از نظر سنجی مرتبط با موضوع جشنواره” و “تولیدی بودن محتوای وبلاگ” در وبلاگ اثری مشاهده نمی شود.

11- وبلاگ “8 سال دفاع مقدس و سی سال پایداری برای سربلندی ایران” که با آدرس djalimusic ثبت شده است: اولین موردی که با مشاهده آدرس وبلاگ مشاهده می شویم، تناقض آن با عنوان وبلاگ است. وبلاگی که با آدرس “دی جی علی موزیک” ثبت شده است، در جشنواره دفاع مقدس تبیان مقام آورده است. در مسابقه ای که دم از دفاع مقدس زده می شود، وبلاگ هایی برگزیده می شوند که عنوان آن ها نه تنها با موضوع جشنواره سنخیتی ندارد بلکه به نوعی ضد اسلام و ارزش های این مرز و بوم هم تلقی می شوند. در عنوان این وبلاگ هم جذابیتی دیده نمی شود.

ضمن اینکه از “تبادل لینک با وبلاگهای مرتبط خارج از سامانه تبیان”، “استفاده از نظر سنجی مرتبط با موضوع جشنواره”، “استفاده از تصاویر مرتبط در پستهای ثبت شده”، “استفاده از کدهای جاوا اسکریپت مرتبط با موضوع جشنواره”، “معرفی پیوندهای مرتبط با موضوع جشنواره”، “ساخت لوگو”، “تولیدی بودن محتوای وبلاگ” و “میزان بازدید وبلاگ و نظرهای ثبت شده” هم اثری مشاهده نشد و با بیش تر ملاک های داوری منافات داشت.

12- وبلاگ “یادگار ماندگار” که با آدرس mandegary ثبت شده است: آدرس و عنوان وبلاگ به دلیل نام کاربری ایشان در تبیان بوده و هیچ ربطی به موضوع جشنواره ندارد. ضمن اینکه آخرین پست این وبلاگ به عید سال 1388 بر می گردد و پست های قبل تر از آن به سال 87، که البته این پست ها هم هیچ ارتباطی با موضوع جشنواره نداشته و به نظر می آید به اشتباه موضوع دفاع مقدس را برای وبلاگ خود انتخاب کرده اند. تقریباً می توان گفت این وبلاگ هیچ مورد یکسانی با ملاک های داوری نداشته و اصلاً برای شرکت در جشنواره ساخته نشده و در زمان جشنواره پستی نداشته که بخواهد مقام آورده باشد!

13- وبلاگ “انقلاب خميني، حماسه حسيني” که با آدرس mohsen_farahvashi ثبت شده است: با مشاهده عنوان وبلاگ متوجه می شویم اصلاً برای این مسابقه ساخته نشده و با مشاهده تاریخ آخرین پست آن که به سال 87 برمی گردد متوجه می شویم این وبلاگ قرار بوده در دور اول مسابقه وبلاگ نویسی تبیان که با موضوع انقلاب بود شرکت کرده و مقام بیاورد ولی معلوم نیست چرا در دور سوم با موضوع دفاع مقدس مقام کسب کرده است! در مورد سنجه های داوری هم هیچ صحبتی نمی کنم چون این وبلاگ شرایط شرکت در مسابقه را هم نداشته است چه برسد به برنده شدن در مسابقه!

14- وبلاگ “شهدا و دفاع مقدس” که با آدرس ali2009 ثبت شده است: عنوان این وبلاگ همانند بسیاری دیگر خیلی ساده بوده و جذابیتی ندارد. تنها 14 پست در وبلاگ ثبت شده و هیچ نظری ندارد. ضمن اینکه از “تبادل لینک با وبلاگهای مرتبط خارج از سامانه تبیان”، “استفاده از نظر سنجی مرتبط با موضوع جشنواره”، “استفاده از تصاویر مرتبط در پستهای ثبت شده”، “استفاده از کدهای جاوا اسکریپت مرتبط با موضوع جشنواره”، “معرفی پیوندهای مرتبط با موضوع جشنواره” و “تولیدی بودن محتوای وبلاگ” هم اثری مشاهده نشده و همانند بیش تر وبلاگ های دیگر با بسیاری از ملاک های داوری همخوانی ندارد.

15- وبلاگ ” شهید” که با آدرس eshghe3 ثبت شده است: خواستم در مورد عنوان وبلاگ چیزی بگویم که با دیدن وبلاگ متوجه شدم این وبلاگ اصلاً پست ندارد که بخواهد در مسابقه شرکت کند و برنده شود. ولی خب! در جشنواره سراسری تبیان بدون پست پانزدهم شده است! شاید اگر سازنده وبلاگ (نویسنده که نمیشه گفت) کمی بیش تر تلاش می کرد و چند پست ارسال می کرد مقام بهتری هم کسب می نمود!

16- وبلاگ “دفاع مقدس” که با آدرس  defa_moghadas89 ثبت شده است: عدم جذابیت عنوان و مشاهده نشدن “تبادل لینک با وبلاگهای مرتبط خارج از سامانه تبیان”، “استفاده از نظر سنجی مرتبط با موضوع جشنواره”، “استفاده از تصاویر مرتبط در پستهای ثبت شده”، “استفاده از کدهای جاوا اسکریپت مرتبط با موضوع جشنواره”، “معرفی پیوندهای مرتبط با موضوع جشنواره”، “ساخت لوگو”، “تولیدی بودن محتوای وبلاگ” و “میزان بازدید وبلاگ و نظرهای ثبت شده” در وبلاگ شاهدهایی هستند مبنی بر عدم صلاحیت وبلاگ مذکور جهت کسب رتبه!

می خواستم در مورد بقیه ی وبلاگ ها هم بنویسم ولی حجم مطالب زیاد شد و به نظر می اید همین موارد کافی باشد. حین مشاهده سایر وبلاگ ها متوجه شدم وبلاگ بیست و پنجم مسابقه هم که با عنوان “روایت حماسه” و آدرس hamase_sazan ثبت شده است ، هیچگونه پستی ندارد!

در تمامی موارد بالا هیچ حرفی از سنجه های “بهره گیری بجا از عناصر مرتبط با دفاع مقدس”، “رتبه وبلاگ در موتورهای جست و جو” و “بالا بودن سرعت بارگذاری وبلاگ” زده نشد. چرا که در مورد اول درک مناسبی نداشتم و در مورد دوم هم به نظر نمی آمد مسئولین مسابقه متوجه بوده باشند که وبلاگ ها نمی توانند طی یک ماه در گوگل رتبه ای کسب نمایند! سرعت وبلاگ هم بستگی زیادی به قالب وبلاگ دارد که با توجه به عدم امکان ویرایش و یا طراحی قالب در سیستم تبیان، عملاً امتیاز بیهوده ای در نظر گرفته شده بود. ضمن اینکه اگر سرعت را به حجم پست ها هم نسبت دهیم، باز هم در این مورد سنجه ای ذکر شده بود و این یعنی یک عمل دو بار امتیاز دهی شده است.

پانوشت: با مشاهده وبلاگ های هفتم، یازدهم، دوازدهم، سیزدهم، پانزدهم و بیست و پنجم فکر می کنم بهتر باشد نقدهایی که در مورد سایر وبلاگ ها کردم را نادیده بگیرید و به پای کم تجربگی بنده حقیر قرار دهید!
انتهای پیام/.

یکی از شرکت کنندگان در این جشنواره؛ وبلاگ نیوز

*توضیح: این یادداشت، نظر شخصی نویسنده آن است. در صورتی که نظری غیر از این دارید و یا می‌خواهید درباره این موضوع اظهار نظر کنید، حرف‌های‌تان را از این‌جا ارسال کنید.

۴ comments

 • با سلام
  در مطلبی که با عنوان :انتقادات یک وبلاگ‌نویس به جشنواره دفاع مقدس تبیان درج شده است در بخشی از متن نوشته شده است :”…۷- وبلاگ “۸ سال نورانی” که با آدرس fardamg137111 ثبت شده است: متاسفانه به دلیل اشتباه درج شدن آدرس این وبلاگ و یا وجود نداشتن چنین وبلاگی در تبیان، با وارد کردن آدرس آن به صفحه ی اصلی سایت تبیان منتقل شدیم!….”
  که کاملا غلط و اشتباه است . وبلاگی با آدرس http://hshtsal.tebyan.net و نام :” هشت سال نورانی ” وجود دارد و مطلب درج شده در مورد وبلاگ فوق کذب است حتی در بیانه داوران هم به درستی ذکر شده است.
  یا مطلبی که در مورد وبلاگ 15 ام ذکر کرده اند نیز اشتباه است.
  دوستی که اینقدر تخصص دارد و با قاطعیت مطلب مینویسد کاش وبلاگ خود را هم معرفی میکرد تا دوستان هم با ایشان بیشتر و بهتر اشنا شوند و هم با وبلاگ خود مقایسه نمایند.
  البته بنده هم بخشی از انتقادات را قبول دارم ولی با سیستمی که تبلاگ داشت و بازه زمانی که جشنواره برگزار شد بهتر از این نمیشد فعالیت کرد.

 • زینب

  با سلام
  کار تبیان اصلا درست نبود. اسم من اول در میان برندگان (ربع سکه) بود ولی بعد حذف شد.
  ناراحتی من از اینه که دو بار کامنت گذاشتم ولی برای نمایش تایید نشد. لااقل به خودم تنها جواب می داد و یه عذرخواهی میکرد و می گفت دوباره داوری انجام شده نه اینکه حتی به روی خودش هم نیاره.
  اصلا از تبیان چنین انتظاری نداشتم.

 • شرکت کننده در مسابقه بی سر و ته تبیان

  سلام. اول تشکر کنم که این همه وقت گذاشتی و مقاله درستی نوشتی ای ول. دوم خوبه منتشر شد. سوم یه هونگ میاوردی آب توش میریختیم با هم میکوبیدیم حالی میکردیم!

  همش بی ثمره . همشون با همن. از بالا تا پایین. اینو میگم چون از بالا تا پایین به هرکدومشون که میگی میگن اشتباه میکنی. دلیل میاری دیگه اصلا آدم حسابت نمیکنن.

  خدایی نکرده من نمی خوام شخصی رو به شخصی دیگه تشبیه کنم اون هم با حضرت فاطمه (س). فقط ترویج همایت از “”حق مردم”” این مقاله رو میزارم بخونین . شاید تاثیر کرد !

  یكی از محورهای انجام نهی از منكر، مبارزه علنی با منكرات است. اگر موعظه، ارشاد، هشدار، قهر و سكوت نتیجه ندهد، مسلمان متعهد (کو مسلمان متعهد؟!) موظف است كه در اجتماع به طور علنی فریاد برآورد و بر ضد زشتی‌ها، بی‌عدالتی‌ها و منكرات قیام كند. شیخ طوسی می‌گوید: نهی از منكر، یك امر الهی و واجب كفایی است و برحسب مراتب و زمینه‌ها، احكام مختلفی دارد. وقتی كه تبلیغ، دعوت، موعظه مؤثر واقع نشد، باید راه‌های قوی‌تری را برای پیشگیری آن انتخاب كرد. افشاگری، تهدید، تخویف (ترساندن) و حتی برخورد فیزیكی نیز لازم است، تا اینكه منكرات از جامعه حذف شود. البته برخورد مستقیم باید با اجازه حاكم و والی صورت گیرد.(1)
  حضرت فاطمه(س) در عمل به مراحل مختلف نهی از منكر، هر گاه كه احساس می‌كرد گفتگو و موعظه و ارشاد تأثیر ندارد، به افشاگری می‌پرداخت. او در مقابل اعمال زشت حاكمان زمان كه حقوق وی را غصب كرده و مرتكب اعمال ناپسند شده بودند، وقتی كه از گفتگوی رو در رو نتیجه‌ای نگرفت، در جمع مسلمانان به افشاگری و تظلّم پرداخت.
  (1) = تفسیر التبیان، ج2، ص549.

  من که الان اینکارم بعد این میخوام اگه بشه اینجوری باشم- از این بزرگان همین کارم اگه بتونم درست انجام بدم خیلی موفقم:

  یكی از مراحل نهی از منكر قهر و سكوت است. انسان مسلمان وقتی نتواند با موعظه و گفتگو گنهكاران را از راه انحرافی بازدارد، با قهر و سكوت خود، به مبارزه می‌پردازد. این شیوه حتی در مسائل تربیتی نیز مؤثر است.

  اگه کارشون درست باشه با یه مقاله یا بیانیه توضیح میدن. اگه درست نباشه همینطور ساکت میمونن تا مسابقه بعد بیشتر بخورن و حق مردم رو لگد مال کنن.

 • اول از وبلاگ نیوز و مدیران فهیم آن کمال تشکر را دارم که به فکر وبلاگ نویسان هستند و با آن ها کمال همکاری را دارند .

  پاسخ به ” محسن ”
  سلام دوست عزیز
  اول بگم که من آدرس وبلاگم را در نظری که برای وبلاگ نیوز ارسال کرده بودم داده ام و به همین دلیل در پایان این متن آمده است : ” یکی از شرکت کنندگان در این جشنواره؛ ”
  این آدرس وبلاگ منه : http://javid_hamaseh.tebyan.net
  اما من نه تخصص دارم ، نه قاطعیت و نه ادعایی در این مورد دارم ، بلکه هرچه دیده بودم را بیان کرده ام .
  اما در مورد وبلاگ شما : یا شما در جریان نیستید و یا تازه متوجه برندگان شده اید ، چون چند روزی است که به دلیل اعتراضات من در تبیان و راسخون 5 تا از برندگان مسابقه تغییر نمودند که وبلاگ شما هم همینطور است و کذب نیست ، در اطلاعیه اول وبلاگ شما با آدرس fardamg137111 ثبت شده بود ، برای اثبات این قضیه هم می توانید فایل زیر را که حاوی برندگان قبلی است دانلود نمایید : http://up.iranblog.com/Files73/bf408f163027404a81d5.zip
  در مورد وبلاگ پانزدهم و چند وبلاگ دیگر هم همینطور است و چون این مطلب دیر در وبلاگ نیوز به ثبت رسید ، شما با برندگان جدید مسابقه رو به رو شدید در صورتی که این مسابقه برندگان دیگری داشت .
  اما برای اینکه بیش تر متوجه این بحث شوید و بدانید قضیه از چه قرار است ، بهتر است لینک های زیر را مشاهده نمایید :
  http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=17257&threadID=246817&pageIndex=0&forumID=991
  http://rasekhoon.net/Forum/ThreadShow-65046-1.aspx
  http://forum.barsaa.com/showthread.php?t=2944&p=36619

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول