از اظهارنظرهای غیر تخصصی تا زنده شدن طرح «۱۰هزار وبلاگ بسیجی»

فرا رسیدن هفته بزرگداشت مقام بسیج و اظهار نظر برخی از مسئولین این نهاد انقلابی در زمینه حضور در فضای “مجازی” یا “سایبر” بهانه‌ای شد تا نگاهی دوباره به موضع سازمان بسیج مستضعفین به صورت خاص، و مسئولین نظام جمهوری اسلامی به این مقوله داشته باشیم.

هیچ‌کس به قدرت نیروی مردمی مانند بسیج شک ندارد. نیرویی که در برهه‌های مختلف 3دهه گذشته انقلاب توانسته است با فراز و نشیب‌های فراوان وظایف خود را به سرانجام برساند. حال در این دهه مسئولین این سازمان، لزوم حضور و فعالیت در فضای مجازی را درک کرده‌اند که خود جای خرسندی و خوشحالی دارد. اما این‌طور که پیداست هنوز شیوه‌های حضور در این فضا برای مسئولین محترم روشن نیست. این را می‌شود از اظهارنظرهای مختلف دریافت. اما در این زمینه ذکر چند نکته ضروری به نظر می‌رسد:

1. توجه به کمیت، تجربه‌ای تلخ: هنوز نتیجه‌های ناشی از طرح 10هزار وبلاگ بسیجی از خاطر کسانی که برای بالا نگه داشتن سایت‌های‌شان در برابر حملات در برهه زمانی اعلام این طرح، شب و روز بیدار بودند پاک نشده است.

طرح آموزش 1500 تکاور سایبری، آموزش 15هزار وبلاگ‌نویس و جشنواره وبلاگ‌نویسی برای آموزش 200هزار نفر، نشان می‌دهد هنوز که هنوز است دوستان به ضرب المثل “یکی مرد جنگی به از صد سوار” ایمان پیدا نکرده و هنوز که هنوز است به ارجحیت کمیت بر کیفیت باور دارند. کاش همین مقامات برای بهتر شدن هندسه فکری خود، نگاهی به نتایج طرح 10هزار وبلاگ بسیجی می‌انداختند.

2. اظهار نظرهای غیر مسئولانه: اظهارنظرهای مقامات غیر مسئول درباره این فضا، باعث تخریب و مخدوش شدن چهره بسیج در این میان می‌شود. هنوز نتوانسته‌ام برای تأکید مدیرکل دامپزشکی استان خراسان رضوی برای حضور بسیج در فضای سایبر دلیل مناسبی پیدا کنم. ناصر مرگان ازغدی، مدیر دامپزشکی خراسان رضوی در اول آذرماه در این باره می‌گوید:

حوزه فعاليت‌هاي بسيج در مقاطع گوناگون انقلاب، دفاع از كيان جمهوري اسلامي، جهاد و سازندگي و… است و مهم‌ترين عرصه حضور بسيج در زمان حال حضور قوي و تاثيرگذار در جبهه فرهنگي و جنگ نرم و فضاي سايبر است.

حال به همه این‌ها اظهارنظرهای غیر تخصصی و غیر مسئولانه مدیران رده پایین سازمان بسیج را اضافه کنید. اظهارنظرهایی که با اطلاع دقیق نگارنده، با سیاست‌های کلی این سازمان مغایرت دارد. آیا قرار نیست این اظهارنظرها روزی تمام شود؟

3. جنجال‌هایی فقط برای تبلیغات: اگر به دخالت پنتاگون در محتوای فضای مجازی اعتقاد داریم، باید کمی به این فکر کنیم که در این مدت حضور پنتاگون در فضای مجازی، چرا رسانه‌های متعدد در اختیار آنان حتی یک خبر را از دخالت این جماعت در این فضا منتشر نکرده‌اند؟

نگارنده بر این باور است که فضای مجازی، فضای حرکت‌های با چراغ خاموش است. علنی کردن آموزش 200هزار بسیجی برای حضور در فضای مجازی، نه تنها دردی را درمان نمی‌کند، بلکه فضای این ابزار تبلیغاتی را نامناسب، و نبرد را در لایه نخست اینترنت تقلیل می‌دهد. در صورتی که اگر همین 200هزار نفر، بدون جنجال تبلیغاتی و رسانه‌ای شدن، آموزش ببینند، مطمئنا نتایج عظیم‌تری برای این نهاد انقلابی به دست خواهد آمد.

4. خود کرده را تدبیر نیست: تلاش برای حضور بسیج در فضای مجازی با این شیوه، نه تنها کمکی به ارتقای سطح این فضا نمی‌کند، بلکه وجهه کسانی که به صورت خودجوش در حال فعالیت هستند را مخدوش کرده و فعالیت آن‌ها را زیر سئوال می‌برند. نتیجه همین اتفاق، کاهش دامنه تأثیر گذاری نیروهای بسیجی است که هیچ علاقه‌ای به ارتباط ارگانیک با نهاد بسیج ندارند.

علاوه بر این، همین اظهارنظرها و خبرهایی که بیش‌تر به یک فضاسازی رسانه‌ای شبیه است تا یک اتفاق آموزشی بزرگ، فعالیت مناسب دیگر نهادهای سپاه را به چالش می‌کشاند. فعالیت‌های تخصصی و علمی نهادهایی چون مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سپاه، ارزشی فراتر از این دارند که با چند خبر غیر علمی به مناسبت هفته بسیج دچار تردید شوند.

5. اگر جنگ، جنگ نرم است، پس جنگ نرم است: استراتژی‌های جنگ نرم با جنگ سخت متفاوت است. این موضوعی است که همه بر آن واقف‌اند. ما در جنگ نرم در حوزه فضای سایبر، نیازی به کماندو، تکاور، تک تیرانداز و امثال این‌ها نداریم. به‌کار بردن عبارات جنگ سخت در جنگی که تمام وجوه آن با جنگ سخت متفاوت است، تنها گمراه کردن فعالان این حوزه و تغییر استراتژی را در بلند مدت به دنبال دارد.

6. جنگ بر سر اعتقادات است یا وبلاگ؟! : به نظر می‌رسد این نکته نیز بدیهی باشد که جنگ موجود، نبردی اعتقادی و اندیشه‌ای است. موضوعی که مقام معظم رهبری هم بارها به آن تأکید داشته و دارند. با این تفاسیر، آموزش عده‌ای در مسائل اعتقادی و تربیتی اهمیت بیش‌تری دارد یا آموزش آن‌ها برای ساخت یک وبلاگ؟ به گمانم این سئوال را سیاست‌گذاران فضای مجازی در سازمان‌ها و نهادهای مختلف باید پاسخ بدهند.
انتهای پیام/.

۷ comments

 • سمیرا صفری

  نقد منصفانه ای بود به نظرم. قبول دارم تمام نقد رو. به جز بند آخر. به نظرم بند آخر محل بحثه

 • سلام خدمت جناب آقای میثمی
  ضمن تشکر نکته ای را هم من اضافه میکنم
  یک اثر مخرب اینگونه جنجالهای تبلیغاتی اینست که امنیت اطلاعات مجموعه هایی مانند بسیج و سپاه هم تهدید می شود چراکه غرب و مجموعه های امنیتی با تبحر و استعدادی که دارند میکوشند تا به نوعی به برخی اسرار و اطلاعات محرمانه و نیمه محرمانه بسیج و سپاه دست یابند و مسلما آموزش و توجیه این وبلاگ نویسان گرامی بسیار سخت می باشد
  و چون راه اندازی اینهمه وبلاگ (بر فرض راه اندازی) نیاز بگونه ای کنترل و ارزیابی دارد تا اطلاعات خاص درون سازمانی تشکلهای بسیج نشت نکند ، لذا فکر میکنم که بقول بچه های سر کوچه مون ( گوشش بازه )
  موفق باشید

 • سلام حسن جان.
  کاش می نوشتی آیا به نظر تو اگر قرار باشد آموزشهایی از این دست برای بسیجیان یا ارزشیها برگزار شود در چه مسیری حرکت شود. یا اینکه نه با این دسته آموزشها برای این قشر مخالفی؟!
  🙂

  • سلام محمد جان
   مسلما با این قشر آموزش ها مخالف نیستم. اما آموزش 20هزار نفر، مسلما یک بستر می خواهد و من به خوبی می دانم این بستر علمی هنوز در کشور ما فراهم نیست.
   آموزش ساخت یک وبلاگ که نشد آموزش وبلاگ نویسی. باید آموزش علمی باشد. در حال حاضر حتی اساتید ارتباطات ما هم روی فضای مجازی به صورت جدی سرمایه گذاری نکرده اند.
   ما در حال حاضر باید آموزش های محدود را برای تربیت نیروهای متخصص آغاز کنیم. عدد برای ما در این برهه اصلا مهم نیست. کیفیت مهم است. چیزی که بسیج به آن اصلا توجهی ندارد. نقد من اینجاست.
   امیدوارم منظورم را رسانده باشم 🙂

   • صدرا

    آقای میثمی!
    ببخشیدها!
    ولی شما هم یکی از کسانی هستید که حداقل الآن می تونید وبلاگ نویسی رو در سطح متوسط تدریس کنید. هم توانایی ش رو دارید هم علمش رو.
    چقدر تلاش کردید تو این حوزه؟ چقدر کار کردید که حالا این همه ادعا دارید؟

    • سلام صدرا خان
     من تا جایی که فرصتش بوده و تونستم تو این راه کمک کردم. یک سایت هم که با هزینه شخصی خودم راه انداختم. دیگه چی کار باید بکنم به نظر شما؟

 • سلام جناب میثمی

  مطلبتان صحیح است. الان فعلا همه دارن با واژه جنگ نرم و مشتقاتش بازی می کنن. نمی دونم آیا دوستان و مسئولین محترم با ادبیات فضای سایبر آشنایی دارند که به این راحتی اظهار نظر می کنند؟

  مهمترین معضل پیش روی ما قائل نبودن بسیج و بقیه نهادهای انقلابی به فرآیندهای دیجیتاله. بعدش چطور می خوایم نیروی سایبری تربیت کنیم؟!!!!

  انشاالله که خیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول