نظر یکی از شرکت کنندگان در همایش «پرشین بلاگ» درباره گزارش رجانیوز

در پی انتشار گزارش پایگاه خبری-تحلیلی “رجا نیوز” از گزارش مراسم جشن تولد سرویس‌دهنده وبلاگ “پرشین بلاگ”، یکی از خوانندگان «وبلاگ نیوز» که خود را از شرکت کنندگان در این مراسم می‌نامد، نظر خود را پیرامون این گزارش در قالب یک یادداشت برای ما ارسال کرده است.

پایگاه خبری «وبلاگ نیوز» هم با توجه به رسالت خود در تضارب آرا، و از آن‌جایی که نظرات ارائه شده توسط این فرد در این یادداشت ارتباطی با حضور یا عدم حضور او در این مراسم ندارد، این یادداشت را بدون رد یا تأیید آن منتشر می‌کند.

***

ابتدا می‌خواستم با نام اصلی خودم بنویسم. اما کمی که فکر کردم پشیمان شدم. البته حرف‌هایی که در ادامه خواهم زد، شاید خیلی ربطی به این نداشته باشد که من در همایش اخیر پرشین بلاگ بودم یا نه. اما دوست دارم نکاتی را به نویسنده گزارش پایگاه رجانیوز (یا خادم نیوز) بگویم:

1. شما نوشته‌اید همایش‌های پرشین بلاگ محلی برای گردهمایی ضد انقلاب و فعالین اصلاح طلب شده است. من هم تا جایی حرف شما را قبول دارم. اتفاقا تفاوت پرشین بلاگ در بلاگفا و دیگر سرویس‌های وبلاگی در همین است. پرشین بلاگ و افرادش یک خط و تفکر سیاسی مشخص دارند و این خط فکر هم در فعالیت‌هایشان نسبتا مشهود است. این هم چیزی نیست که خیلی مخفی باشد یا شما آن را کشف کرده باشید. اما بنده با این جمله شما که همایش‌های این سرویس پاتوق ضد انقلاب شده است شدیدا مشکل دارم.

بنده خودم هیچ نسبتی با جریان جنبش سبز ندارم. اما از طرف دیگر انتقادهای جدی هم به وضعیت فعلی کشورمان دارم. من واقعا هیچ نسبتی هم با جریان سیاسی موسوم به اصلاح طلب ندارم. هدفم هم برای شرکت در این همایش دیدن دوستانم بود. حالا از نظر شما من ضد انقلاب هستم؟ چرا به همین راحتی 200نفر از وبلاگ‌نویسان را برای خودتان به 200 ضدانقلاب تبدیل می‌کنید؟

2. نوشته‌اید که در همایش اخیر سمیه توحیدلو هم حضور داشته است. این خانم اگر مجرم است، در دادگاه جرمش تشخیص داده شده و قرار بازداشت هم برایش صادر می‌شود. اگر هم آزاد است با حکم قانونی آزاد است. یک فرد چند بار باید حبس شود تا شما رضایت بدهید دیگر مجرم نیست؟ مگر رهبر کشور در دیدار با مسئولین قوه قضاییه نگفت: اگر چنانچه فرض كنيم يك نفرى جرمى هم كرده است، اين جرم در دادگاه صالح اثبات هم شده است، اين شخص به مجازات محكوم هم شده است – فرض كنيد رفته زندان – چه لزومى دارد ما اسم او را در روزنامه‌ها منتشر كنيم؟…چه اشكال دارد كه اين مدتِ زندانش را بگذراند، بيايد بيرون، خودش و خانواده‌اش زندگى عادى‌شان را ادامه دهند؟ خب، جرمى كرد، مجازات شد، تمام شد ديگر. بايد حتماً آبروريزى بشود؟ اين از نكات بسيار مهمى است.

آیا واقعا شرکت چنین فردی در این همایش نقطه بارزی است؟ آیا شما زندگی را برای یک نفر سخت نمی‌کنید؟ آیا با آبرویش و آینده‌اش بازی نمی‌کنید؟

3. گفته‌اید که وبلاگ‌های برتر این همایش، وبلاگ‌های غیر اخلاقی و زردی بوده‌اند. من هم حرف شما را قبول دارم. می‌پذیرم که انتخاب‌های اعلام شده در همایش، واقعا در خور یک بانوی وبلاگ‌نویس ایرانی نبود. اما آیا این را هم توجه کردید که این برترها، نتایج یک نظرسنجی عمومی بوده‌اند؟ طبیعی است که کسانی که در نظرسنجی سرویسی چون پرشین بلاگ شرکت می‌کنند، چه وبلاگی را انتخاب می‌کنند. حالا نقطه تعجب یا به قول خبرنگاران ارزش خبری این موضوع برای شما چیست؟

4. ذکر کرده‌اید که جلال سمیعی هم در این همایش حضور داشته است. خب! که چه؟ جلال سمیعی قاتل است یا مجرم؟ یا زندانی سیاسی؟ می‌خواهید این را هم ببریم جزو ضدانقلاب‌ها یا اصلاح طلبان؟

5. از صحنه‌های اختلاط دختران و پسران گفته‌اید و عکسی را هم از یک خانم شرکت کننده در این مراسم آورده‌اید و گفته‌اید حرکات موزون انجام داده است. اولا عکس در سالن همایش نیست. یعنی خارج از عهده مسئولین همایش است. اگر حرکت موزونی انجام داده است، خودش انجام داده است. ثانیا احتمالا این عکس را از حساب خصوصی این فرد در یک شبکه اجتماعی که دریافت نکرده‌اید؟ چون اگر این‌طور باشد، شما متهم می‌شوید که یک عمل قبیح را علنی کرده‌اید. فکر نمی‌کنید بازی با آبروی مردم کمی هزینه بالایی دارد؟

6. در پایان هم گفته‌اید “چرا مسئولین جمهوری اسلامی اجازه می‌‎دهند چنین موسسه‌ای در چهارچوب قوانین ایران فعالیت می‌کند؟” پس کجا فعالیت بکند؟ شما ترجیح می‌دهید مخالفان‌تان فعالیت‌های زیر زمینی داشته باشند یا این‌که به‌صورت علنی همایش برگزار کنند و خود را ملزم به رعایت یک‌سری حداقل‌ها بکنند؟

بنده هم مثل شما معتقدم مسئولین پرشین بلاگ باید در جزییات برگزاری همایش‌هایشان دقت بیش‌تری بکنند. مثلا انتخاب یک وبلاگ‌نویس سیاسی به عنوان مجری یا فردی که جوایز را اهدا می‌کرد، مشخص است که حاشیه ساز می‌شود. اما همه این‌ها هم دلیل نمی‌شود که شما این‌طور بخواهید که این موسسه تعطیل شود. چون احتمالا کار خودتان برای پوشش خبری آن و تهیه گزارش از فعالیت‌های زیر زمینی آن سخت‌تر خواهد شد!

جناب نویسنده رجانیوز! من هم همانند شما معتقدم که مدیران پرشین بلاگ، اگر حاشیه‌های کم‌تر را دوست دارند، باید کمی مراعات بیش‌تری داشته باشند. پرشین بلاگ، کمی دارد به سمت سیاست‌زدگی پیش می‌رود و این برای یک سرویس‌دهنده تخصصی وبلاگ مناسب نیست. اما آیا شما هم نمی‌خواهید طرز نگاه خود را به جوانانی که شاید کمی شبیه شما نباشند تغییر بدهید؟

انتهای پیام/.

*توضیح: این یادداشت، نظر شخصی نویسنده آن است. در صورتی که نظری غیر از این دارید و یا می‌خواهید درباره این موضوع اظهار نظر کنید، حرف‌های‌تان را از این‌جا ارسال کنید.

۳ comments

 • یه بنده خدا

  اگر نظر این آقا را در پست اول سایت میزارید پس نظر من هم تایید کنید.
  هدف پرشین بلاگ از این همایش چه بود؟من نمی دانم یک سرویس دهنده وبلاگی چه چیزی دارد که باید همایشی برای خودش در نظر بگیرد.
  من خودم بی طرفم ولی یچیز میگم واسه من اثبات شده:
  یکجا شما همایش بگیر،100نفر آدم دعوت کن،یکیش بد در بیاد،بعد اینکه هماش تموم شد،منتظر بدترین پشت سر گوییها باش.
  یه هماش عفاف و حجاب تو برج میلاد گرفتندآبروی برگزار کننده ها رو بردند،اونجا بودند حرف نزدنا،کسی زحمتهاشونو انعکاس نداد،اومدند گفتند چرا لوگو اونجوری بود،چرا عکس لوگو دختر پسر دست هم رو گرفتند!؟ولی یکم فکر نکردند شاید اون چیزی که میبینن اون معنیش نباشه شاید اون لوگو نماد اتحاد و همبستگی باشه!
  بدبختی ما اینه هرچی چشم میبینه همونو باور می کنیم!سوامون هم در حد همون لوگوی همایش هست.
  فلان کشور آدم میفرسته به کرات دیگر،ما اینجا هستیم روی لوگوی همایش دعوا می کنیم،سر کی اومده بود همایش دعوا می کنیم.
  والا بلا حضور افراد تو همایش ها آزاده،رجانیوز خیلی رفت تو حاشیه!بهتر بگم خراب کرد.
  بابا بخدا ما همه ایرانی هستیم،روزگارمون شده گیر دادن بهم،انگار روزی ما روی همین گیر دادنامون رقم می خوره!باور کنید خدا این کارهامونو میبینه.
  رهبرمون اینهمه مارو به صلح و آرامش دعوت میکنه،بعد فلان سایت دولتی با یک مطلب فضا رو واسه جنگ اماده میکنه.

  • سلام
   بازهم یک عده که توهم مردم ایران بودن دارن شروع کردند به مظلوم نمایی امثال شما پرشین بلاگی ها نخاله هستید مانند یک سیب که همه آن را نمی توان خورد.
   پسر و دختر به هر دلیلی دست هم را بگریند مشکل دارد حالا هر دلیلی داشته باشد آن هم در همایش عفاف و حجاب
   خودتان را خیلی جدی گرفتید شما نیاز به جنگ ندارید یک پخ تان کنیم ترسیدید.
   این اخبار رجانیوز برای روشنگری و اخطار به مسئولین است.

 • !

  خب باز دمش گرم یکی شعور داشت از یه نقطه نظر دیگه دور و برش رو ببینه. از نظر شما وبلاگنیوزیها همه یا خبر چین شما باید باشن یا اینکه دشمن شمان. فکر نمی کنید خیلی جدی گرفتید خودتون رو؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول