نظر رهبر انقلاب درباره «اینترنت» چیست؟

رهبر معظم انقلاب اسلامی چندی پیش طی حکمی اعضای حقیقی و حقوقی “شورای عالی فضای مجازی” را منصوب کردند و دستور تشکیل این شورا و مرکز ملی فضای مجازی را صادر کردند.

به گزارش «وبلاگ نیوز» حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از ابتدای فراگیر شدن پدیده “اینترنت” در کشور، همواره درباره این موضوع نگاه “استفاده از فرصت‌ها” و “جلوگیری از آسیب‌ها” را داشته‌اند.

در ادامه می‌توانید بخشی از مواضع ایشان پیرامون این پدیده که در سایت اطلاع‌رسانی معظم له منتشر شده بود را مشاهده کنید.

***

بيانات در ديدار اعضاى مجلس خبرگان رهبرى‌ (27 بهمن 1379)

در دنيا تهاجم فرهنگى عليه انقلاب، از تهاجم سياسى و اقتصادى سريعتر و همه‌گيرتر و همه‌جايى‌تر بود. انواع و اقسام كارها را كردند؛ چقدر عليه اسلام و انقلاب و مبانى اسلامى و مبانى شيعى، كه فكر مى‌كردند در پديد آمدن اين انقلاب نقش داشته، فيلم ساختند – كه امروز آن را به رايانه و اينترنت هم كشانده‌اند – و همه كارهايى را كه مى‌توانستند، انجام دادند؛ براى اين‌كه جلوِ اين سخن نو را…بگيرند.

…امروز دشمن از همه روش‌ها استفاده مى‌كند. من ديروز در جمع جوانها مى‌گفتم كه امروز صدها سايت اصلى و هزاران سايت فرعى در اينترنت وجود دارد كه هدف عمده‌شان اين است كه تفكّرات اسلامى و بخصوص تفكّرات شيعى را مورد تهاجم قرار دهند. تهاجم هم تهاجم استدلالى نيست؛ از روشهاى تخريبى و از روشهاى روانشناسانه و غيره استفاده مى‌كنند. همه اين‌ها پاسخ دارد؛ پاسخ‌هايش هم مشكل نيست؛ بايستى از اين وسايل استفاده كرد. بايد از آنچه كه در اختيار داريم، حداكثر استفاده را بكنيم.

بيانات در ديدار جوانان و فرهنگيان در مصلّاى رشت‌ (12 اردیبهشت 1380)

كسانى اين‌طور وانمود مى‌كنند نسلى كه روى كار مى‌آيد – كه اصطلاحاً به آن «نسل سوم انقلاب» مى‌گويند – پُشتكرده به انقلاب و رويگردان از ارزشهاى دينى است؛ يا اگر هم نيست، به طور اجتناب‌ناپذيرى اين‌گونه خواهد شد! بنده صددرصد حرف آنها را رد مى‌كنم. نه اين‌كه من عوامل فسادبرانگيز فرهنگى را نمى‌بينم يا نمى‌شناسم يا از آنها خبر ندارم؛ نخير، بنده از ماهواره و اينترنت و رمان‌ها و فيلم‌ها و آهنگ‌ها و حرف‌هاى فاسد كاملاً خبر دارم و آنها را دست كم نمى‌گيرم. من عمرم را در ميان جوانان گذرانده‌ام…اما معتقدم نسل كنونىِ امروز اين قدر هم آسيب‌پذير و شكننده نيست؛ اين را بد فهميده‌اند.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه شهید بهشتى (22 اردیبهشت 1382)

سئوال: خواهشمندم توضیح دهید که چرا چینِ کمونیست، اینترنت را به‏ شدت سانسور مى ‏کند؛ ولى در ایرانِ اسلامى این کار انجام نمى‏ شود؟

پاسخ: در همه جاى دنیا – مخصوص چین نیست – وقتى جهاز عظیم و فراگیر اینترنت وارد مى‏ شود، معمولاً فیلترهایى هم وجود دارد که هر کشور به فراخور تمایلات و تفکّرات و مصالحى که دارد، آن‌ها را کار مى ‏گذارد؛ این یک امر طبیعى است. در این‏جا هم در آغاز کار مقدارى بى ‏توجّهى شد، لیکن بعد اقداماتى کردند و باید بکنند؛ این درست است. البته که باید فیلترهاى مناسب و لازم را بگذارند.

بيانات در ديدار علما و روحانيون استان همدان‌ (15 تیر 1383)

امروز نشر افكار باطل نه فقط به وسيله‌ى ابزارهاى ارتباط جمعىِ فراوان – مثل راديو، تلويزيون، اينترنت و انواع و اقسام روشهاى الكترونيكى – انجام مى‌گيرد، بلكه از شيوه‌هاى هنرى هم استفاده مى‌شود. امروز در دنيا پول خرج مى‌كنند و فيلمهاى گران‌قيمت مى‌سازند، براى اين‌كه غيرمستقيم فكرى را وارد ذهنها كنند يا فكرى را از ذهن‌ها بيرون بياورند.

بيانات در ديدار مسئولان سازمان صدا و سيما‌‌ (11 آذر 1383)

[سيطره بر منابع حياتى و مالى همه‌ى دنيا]، يك الزامات سياسى دارد كه همان نظم نوين جهانى است. يك الزامات علمى و ادارى دارد كه به‌تدريج خود را به آن نزديك مى‌كنند. مسأله‌ى جهانى‌سازى كه امروز در تجارت، پول، فرهنگ و شبكه‌هاى فرهنگى – مثل اينترنت و مانند آن – مطرح است، همه دانسته و نادانسته در خدمت اين مجموعه‌ى طبقاتى است. البته تحليل جامعه‌شناختىِ اينها خيلى دقيق، ريز و مفصل است.

بيانات در ديدار وزير علوم و رؤساى دانشگاه‌‌ها (17 دی 1383)

فرهنگ هم مثل علم است؛ فرهنگ هم گياه خودرو نيست. همه‌ى آنچه شما از نشانه‌ها و مظاهر فرهنگى در جامعه‌ى خودتان و در هر نقطه‌يى از دنيا مى‌بينيد، بدون ترديد اين بذر را دستى افشانده است. البته انسان بعضى از دست‌ها را مى‌بيند، اما بعضى از دست‌ها را نمى‌بيند. از داخل خانه، تا درون مدرسه، تا فضاى خيابان، تا راديو و تلويزيون، تا ماهواره، تا تبليغات جهانى، تا اينترنت، و از اين قبيل چيزها. فرهنگ، هدايت و پرورش دادن مى‌خواهد. بنابراين در دانشگاه‌ها كارفرهنگى بسيار مهم است.

بيانات‌ در ديدار علما و روحانيون كرمان‌ (11 اردیبهشت 1384)

امروز وظايف حوزه‌هاى علميه با گذشته تفاوت‌هاى زيادى كرده است. حوزه‌ى علميه فقط براى اقامه‌ى جماعت نيست. منبر رفتن به صورت سنتى هم اگر محتواى عالى و پُر مغزى نداشته باشد، كافى نيست. امروز شما ببينيد وسايل تبليغ در دنيا چقدر متنوع شده؛ اين طرفِ دنيا يك نفر جوان پاى يك دستگاه كوچك مى‌نشيند و افكار، تصورات، تخيلات، پيشنهادهاى فكرى و پيشنهادهاى عملى را از سوى هر كسى – بلكه هر ناكسى – از آن طرفِ دنيا دريافت مى‌كند. امروز اينترنت و ماهواره و وسايل ارتباطىِ بسيار متنوع وجود دارد و حرف، آسان به همه جاى دنيا مى‌رسد. ميدان افكار مردم و مؤمنين، عرصه‌ى كارزار تفكرات گوناگون است.

امروز ما در يك ميدان جنگ و كارزار حقيقىِ فكرى قرار داريم. اين كارزار فكرى به‌هيچ‌وجه به زيان ما نيست؛ به سود ماست. اگر وارد اين ميدان بشويم و آنچه را كه نياز ماست – از مهمات تفكر اسلامى و انبارهاى معارف الهى و اسلامى – بيرون بكشيم و صرف كنيم، قطعاً بُرد با ماست؛ ليكن مسأله اين است كه ما بايد اين كار را بكنيم.

بيانات در خطبه‌هاى نماز جمعه‌ى تهران‌ (28 مرداد 1384)

حقايق بشرى و اصالت‌هاى بشرى با گذشت زمان تغيير پيدا نمى‌كنند…درس اميرالمؤمنين در نهج‌البلاغه ناظر به اين چيزهاست. اين اصالت‌ها و اين ثوابتِ حيات بشرى در طول تاريخ را اميرالمؤمنين بيان مى‌كند؛ ما آن‌ها را مى‌خواهيم؛ والّا ما كه نمى‌گوييم اگر خواستيم از اين شهر به آن شهر برويم، مثل زمان اميرالمؤمنين برويم؛ نه، حالا با هواپيما برويد، ممكن است ده سال ديگر با يك وسيله‌ى بسيار تندروتر از هواپيما حركت كنيد. آن روز، نامه مى‌فرستادند، كه دو ماه در راه بود؛ امروز شما با اينترنت لحظه به لحظه با آن طرف دنيا حرف مى‌زنيد. اينها متغيرات است…

‌‌بيانات در ديدار روحانيان و مبلغان در آستانه‌ى ماه محرم‌ (5 بهمن 1384)

من به منبر خيلى عقيده دارم. امروز اينترنت، ماهواره، تلويزيون و ابزارهاى گوناگون ارتباطىِ فراوان هست، اما هيچ‌كدام از اين‌ها منبر نيست؛ منبر يعنى روبه‌رو و نفس‌به‌نفس حرف زدن؛ اين يك تأثير مشخص و ممتازى دارد كه در هيچ‌كدام از شيوه‌هاى ديگر، اين تأثير وجود ندارد. اين را بايد نگه داشت؛ چيز باارزشى است…

بیانات در دیدار روحانیون استان سمنان (17 آبان 1385)

اولين وظيفه‌ى ما اين است كه اين نقش روحانيت اصيل را جدى بگيريم. من بارها گفته‌ام كه با همه‌ى اين وسايل ارتباط جمعى‌اى كه وجود دارد – البته روحانيت بايد از همه‌ى اين وسايل ارتباط جمعى استفاده كند؛ از اينترنت و تكنولوژي‌هاى جديد ارتباطاتى بايد همه‌ى روحانيت براى دين استفاده كند؛ همچنانى كه از راديو و تلويزيون و بقيه‌ى چيزها استفاده مى‌كند – در عين حال، مسجد، جلسه‌ى مذهبى، نشستن روبه‌روى مردم، دهان به دهان و نفس به نفس با مردم حرف زدن، يك نقش بى‌بديل دارد و هيچ چيزى جاى اين را نمى‌گيرد و اين هم مال شماست.

بيانات در ديدار دانشگاهیان سمنان (18 آبان 1385)

من پريروز در روزنامه…گزارشى از تشكيلِ «ناتوى فرهنگى» را خواندم. يعنى در مقابل پيمان ناتو كه امريكايي‌ها در اروپا به عنوان مقابله ى با شوروى سابق يك مجموعه ى مقتدر نظامى به وجود آوردند؛ اما براى سركوب هر صداى معارض با خودشان در منطقه خاورميانه و آسيا و غيره از آن استفاده مى كردند، حالا يك ناتوى فرهنگى هم به وجود آورده اند. اين، بسيار چيز خطرناكى است. البته حالا هم نيست؛ سال‌هاست كه اين اتفاق افتاده است. مجموعه ى زنجيره ى به هم پيوسته ى رسانه هاى گوناگون – كه حالا اينترنت هم داخلش شده است و ماهواره ها و تلويزيونها و راديوها – در جهت مشخصى حركت مى كنند تا سررشته ى تحولات جوامع را به عهده بگيرند؛ حالا كه ديگر خيلى هم آسان و رو راست شده است.

بیانات در ديدار اساتید دانشگاه‌هاى استان خراسان‌ در دانشگاه فردوسى (25 اردیبهشت 1386)

به موقعيت‌ها نگاه كنيد و دانشگاه را از لحاظ تدريس به يك ميدان پرتحرك تبديل كنيد؛ با تعامل دانشجو با استاد، تحرك استاد، مطالعه‌ى استاد، دسترسى استاد به مراكز علمى و اطلاعات علمى و نشريات علمى – كه امروز خوشبختانه با رواج اينترنت و چيزهاى ديگر، خيلى از گذشته آسانتر شده – دانشگاه را به يك مجلس عمومىِ دائماً در حال مباحثه و در حال كار تبديل كنيد؛ دانشجو را رشد بدهيد و تربيت كنيد.

بيانات در ديدار روحانيون و طلاب تشيع و تسنن كردستان‏ (23 اردیبهشت 1388)

شما ببينيد تلويزيون، راديو، وسایل الكترونيكى، اينترنت و ديگر وسایل ارتباطاتى، امروز در دنيا در خدمت چه اهدافى قرار دارد. امروز استكبار به اين اكتفا نمي‌كند كه شمشير نشان بدهد؛ شمشير هم نشان مي‌دهد، اما در كنار او به ده‏‌ها شيوه‌‏ى ديگر متوسل ميشود براى اين كه آن فكر غلط، آن راه خطا، آن روش ستمگرانه و طغيانگر را بر ملت‌ها تحميل كند.

دیدار مردم مازندران در سالگرد حماسه 6 بهمن (6 بهمن 1388)

من تعجب ميكنم! [دشمنان] به گذشته فكر نمي‌كنند كه خوب، اين همه توطئه كرديم، اين همه عليه جمهورى اسلامى پول خرج كرديم، اين همه اين‌جا آن‌جا اين را ديديم، آن را ديديم، در داخل مزدور پرورش داديم، در بيرون اين و آن را عليه جمهورى اسلامى بسيج كرديم؛ اثرى نكرد. باز دوباره مى‌نشينند چهل و پنج ميليون دلار بودجه تصويب مي‌كنند، براى اينكه جمهورى اسلامى را شكست بدهند! بودجه تصويب ميكنند كه از طريق اينترنت، انقلاب ايران را از بين ببرند؛ جمهورى اسلامى را سرنگون كنند! ببينيد چقدر اين دشمن، دشمن درمانده‌اى است.

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول