امکان شکایت از تلگرام در داخل کشور وجود ندارد

  • سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل در همایش ملی «پدافند غیرعامل در نظام بانکی و مالی»:

مدیران تلگرام طی بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که در آینده ارز اینترنتی با نام گرام را ارائه می‌دهند و از این طریق بستر ایجاد شغل دیجیتال و نظام دریافت و پرداخت را هم به تلگرام اضافه می‌کنند. آن‌ها همچنین اعلام کرده‌اند در تلاش هستند تا حد امکان کنترل دولت‌ها بر این شبکه اجتماعی را کاهش دهند که با این اقدام آنها در اصل امورات فرهنگی، اجتماعی و پولی و مالی در این شبکه خارج از کنترل و سیاستگذاری دولت‌ها خواهد بود.

با فراگیر شدن پول‌های اینترنتی تقریباً می‌توان گفت بانک‌های مرکزی از جمله بانک مرکزی ما و آمریکا با ساختار فعلی‌شان از بین می‌روند زیرا توانایی نظارت بر پول اینترنتی را ندارند.

ما می‌بایست تلاش کنیم تا بتوانیم به یک فهم مشترک از تهدیدات برسیم و به دور از هرگونه شعار سیاسی با شناخت درست تهدیدات آن‌ها را تبدیل به فرصت کنیم این موضوع یک اجماع ملی می‌خواهد و امروز نظام بانکی در حال ورود به مرحله‌ای از تحول است که باید به آن بپردازیم.

  • سردار غلامرضا جلالی در حاشیه این همایش در جمع خبرنگاران درباره وضعیت پیام‌رسان‌های داخلی:

مسئله اصلی بیانیه اقدام یکی از شبکه‌های اجتماعی خارجی است که به صراحت اعلام کرده که در یک بازه زمانی مشخص چه اقداماتی را انجام می‌دهد. این اقدامات شامل ایجاد فضای شغلی و بستر دریافت و پرداخت و به یک نوع سوء استفاده از این فضا است.

وزارت ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی سیاست‌های خوبی برای کنترل این فضا ارائه کرده‌اند. برای استفاده از پیام رسان‌های داخلی و طبق گزارش وزیر ارتباطات حدود ۱۳ میلیون عضو در پیام رسان‌های داخلی وجود دارد. این اقبال مردم به شبکه‌های داخلی یک امیدی را به مردم و مدیران شبکه‌های داخلی برای گسترش و برطرف کردن اشکالات این شبکه‌ها می‌دهد.

در حوزه شبکه‌های پیام‌رسان خارجی دولت موظف به پاسخگویی درباره احقاق حق یا عدم احقاق حق مردم در این شبکه‌ها است. اگر اتفاقی در پیام رسان خارجی برای کسی بیافتد امکان شکایت از آن در داخل کشور وجود ندارد در صورتی‌که در شبکه‌های داخلی این امکان وجود دارد و مزایای پیام رسان‌های داخلی برای مردم و کشور بسیار بهتر است.

امروز پیام رسان زیرساخت ارتباط ملی است که باید دولت خود را موظف به تامین تسهیلات و زیرساخت‌ها در این حوزه بداند زیرا در این شبکه‌ها خدمات زیادی به مردم ارائه می‌شود که قابل حذف نیست و باید هوشمندانه از آنها بهره برداری کرد.

/خبرگزاری ایسنا/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.