تکلیف نامشخص دیپلماسی رسانه ای

محمد اسماعیل دهقی از کارشناسان مسائل رسانه‌ای در یادداشتی به نقد دیپلماسی رسانه‌ای پرداخته و نوشته است:

اگر بخواهیم یک تعریف ساده و روان از دیپلماسی رسانه ای ارائه کنیم می توانیم بگوییم دیپلماسی رسانه ای یعنی گفتگو و تبادل پیام سیاست مداران از طریق رسانه ها.

در ابتدای کشف سهولت و کم هزینه بودن این نوع از دیپلماسی ، شبکه های تلویزیونی بین المللی بار اصلی ترافیک دیپلماسی را بر دوش داشتند و رهبران سیاسی و وزرای امور خارجه از قاب تلویزیون ها برای  یکدیگر پیام می‌فرستادند ولی با ظهور و رشد تکنولوژی های جدید ارتباطی و فراگیر شدن شبکه های اجتماعی به تدریج فضای مجازی عرصه و جولانگاه تبادل پیام قرار گرفت .

امروزه هر شخصیت سیاسی در هر جای دنیا از پشت میز کار و یا حتی در یک جلسه کاری پیام خود را برای طرف مقابل در آن سوی دنیا ارسال میکند و در لحظه این تبادلات در حال انجام است .

اهمیت این پیام ها کمتر از پیام های ارسال شده توسط هیئت های دیپلماتیک نیست با این تفاوت که دنیا این پیام ها را میبیند و مورد قضاوت همگان قرار میگیرد

به عبارت دیگر این قبیل پیام ها چند وجهی و چند منظوره تهیه و ارسال می‌شود یعنی هم طرف مقابل را مخاطب قرار میدهد و هم بار تبلیغاتی و عملیات روانی دارد .

اتفاقی که هم اکنون شاهد هستیم این است که رئیس جمهور امریکا هر روز در حال ارسال پیام از طریق توئیتر است و این پیام ها به سرعت در شبکه های اجتماعی بازنشر می‌شود و به تازگی هم برای اولین بار در تاریخ دیپلماسی پیام رئیس جمهور امریکا به زبان فارسی ارسال می‌شود.

در مقابل وزیر امور خارجه کشورمان نیز پیام هایی در توییتر خود منتشر می‌کند که  پاسخی است برای مطالب منتشر شده از سوی رئیس جمهور امریکا ولی به هیچ عنوان به لحاظ تعداد و محتوا رضایت بخش نیست پیش بینی می‌شود این روند همچنان سیر سعودی خود را طی می‌کند و هر دم از این باغ بری می‌رسد و ابعاد جدید و روش های جدید تری در دستور کار دیپلماسی رسانه ای جهان سیاست قرار می‌گیرد

سؤالی که هم اکنون وجود دارد این است که سازوکار مشخص ما برای دیپلماسی رسانه ای و حجم رو به افزایش مبادلات پیام‌های دیپلماتیک در فضای مجازی چیست ؟

آیا باید بنشینیم و تماشا کنیم که رئیس جمهور امریکا هر روز چندین بار مردم ما را مورد خطاب قرار دهد و ما هم دانسته و ندانسته پیام های او را برای یکدیگر ارسال کنیم ؟

اساسا چه کسی مسئول پاسخگویی به مطالبی است که وی در هر ساعتی از شبانه روز در صفحه شخصی خود منتشر می‌کند ؟

بپذیریم که الگوریتم عصر ارتباطات با گذشته دچار تغییر جدی شده است و ما نیز متناسب با شرایط موجود باید آرایش و صف بندی ارتباطی خودمان را تنظیم کنیم .

به طور قطع و یقین فضای رسانه ای کشور باید به سمتی حرکت کند که متناسب با نیاز کشور و با توجه به موقعیت کشورمان در منطقه غرب اسیا در بزرگراه های ارتباطی دنیا حرکت کنیم و بتوانیم پیام های خودمان را در این مسیرهای دو سویه به سمع و نظر مردم دنیا برسانیم.

/تسنیم/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول