توصیه‌هایی برای تحکیم خانواده در کنار شبکه‌های اجتماعی

به گزارش «وبلاگ‌نیوز» و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مریم حسینی روانشناس و مشاوره خانواده گفت: به‌تازگی حدود ۵۰ درصد مراجعات زوج‌های جوان به مراکز مشاوره به دلیل اختلافات شدیدی است که به‌طور مستقیم به اینترنت و نرم‌افزارهای ارتباط‌جمعی مجازی (واتس‌اپ و…) مربوط می‌شود.
اختلافاتی که در ۶۵ درصد مواقع شک‌های بی‌مورد بوده و پس از چند جلسه مشاوره کوتاه و قبل از قرار دادگاه حل‌شده است.

وی در پاسخ به اینکه باید چکار کرد تا این اختلافات دامن زندگی زوجین را نگیرد گفت: برای حل این اختلافات راهکارهایی وجود دارد؛ چراکه هیچ‌چیز مهم‌تر از خانواده نیست و این خانواده است که سرنوشت لحظات شمارا رقم خواهد زد.پس برای خانواده‌تان ارزش قائل شوید.

راهکارهایی برای حل اختلافات زوجین در استفاده از ارتباطات جمعی مجازی:

– مدت‌زمان حضور در فضای مجازی و کار با گوشی همراه خود را برنامه‌ریزی کنید:
مثلاً مشخص کنید روزی دو بار و هر دفعه نیم ساعت وارد اینترنت شوید.

زمان استفاده از اینترنت، زمان مفیدتان نباشد:
یعنی وقتی همه اعضا خانواده دورهم هستند را به اینترنت اختصاص ندهید. چراکه این زمان بهتر است صرف صحبت کردن، یادآوری خاطرات شیرین، بازی و… شود.

 گاهی با همسرتان وارد این فضا شوید:
از او بخواهید در کنار شما بنشیند و افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستید و نوع رابطه را بشناسد.

– رمز گوشی خود را به همسرتان بگویید تا بداند چیزی در تلفن همراهتان برای پنهان کردن وجود ندارد.

– یادتان باشد هر ارتباطی که همسرتان را ناراحت می‌کند را فقط قطع کنید نه پنهان! چراکه ارتباطات پنهانی حتی اگر بدون منظور باشد، اما به دلیل پنهانی بودنشان اثرات مخرب و گاه جبران‌ناپذیری دارد.

پیام‌های محاوره‌ای را حذف نکنید:
اگر همسرتان متوجه این موضع شود، بی‌گمان حتی به ارتباط شما با هم‌جنستان هم شک خواهد کرد.

– گاهی در حال که در کنار همسرتان با گوش خودکار می‌کنید برای دقایقی همسرتان را با تلفن همراه خود تنها بگذارید تا بداند چیزی برای پنهان کردن ندارید.

– هرگز پیام‌ها و گزارش‌های تلفن همراه خود را پاک نکنید چراکه این پیام‌ها و تماس‌ها چند جا درگوشی شما ذخیره می‌شود.

– یادتان باشد هیچ‌چیز مؤثرتر و کارآمدتر از صداقت نیست، برخی زوج‌ها با خودمی گویندهمسرمان آدم حساسی است، اگر این پیام را ببیند و یا اگر بفهمد فلانی برای من پیام داده، بی‌دلیل مشکوک شده و مرا سؤال‌پیچ می‌کند و بدخلق می‌شود و به این دلیل برخی پیام‌ها را پاک می‌کند، اگر همسرتان متوجه پنهان‌کاری شما شود با خودمی اندیشد که اگر قصد قرضی در کار نبود این پیام‌ها هرگز پاک نمی‌شد.

وی اظهار داشت؛ اثبات بی‌گناهی در این مرحله بسیار سخت است و حتی اگر همسرتان را قانع کنید، او هرگز از ته دل قانع نشده و حتی حساس‌تر از قبل هم خواهد شد.

تمام تلاش خود را بکنید که به اعتماد دوطرفه بین شما و همسرتان خدشه‌ای وارد نشود که اگر این اتفاق بی افتد زیربنای زندگی ترک‌های عمیقی خواهد برداشت. باید بدانید تا وقتی همسرتان به راست‌گویی شما اعتقاد داشته باشد، هر چه بگویید را باور می‌کند اما اگر یک اتفاق ساده این اعتماد را از بین ببرد دیگر هیچ کار شمارا باور نخواهد کرد.

این روانشناس و مشاور خانواده ادامه داد؛ تا وقتی اعتماد بین شما و همسرتان باشد، شما پادشاه قلب او هستید اما اگر این اعتماد خدشه‌دار شود، شما در قلب او اسب پادشاه هم نخواهید بود، پس به هیچ قیمتی به همسرتان دروغ نگویید و پنهان‌کاری نکنید تا پادشاه قلب همسرتان بمانید. وی راهکارهای دیگری را هم در ادامه ذکر کرد:

– اگر حافظه گوشی شما پر است و باید برخی پیام‌ها را پاک‌کنید این کار رازمانی انجام دهید که با همسر خود در حال تماشای تلفن همراه خود هستید تا ببیند چه چیز در حال پاک شدن است.

– هر وقت وارد فضای مجازی می‌شوید، پیام‌هایی را برای همسرتان هم بفرستید که بداند حضور شما در این فضا برای فرار از فضای خانه نیست و شما از آن برای ابراز علاقه به همسرتان هم استفاده می‌کنید.

– اگر چیزی در تلفن همراه همسرتان شمارا آزار می‌دهد به‌جای بدخلقی و نق زدن، اصل قضیه را با زبانی خوش با همسرتان در میان بگذارید چراکه حرف زدن خیلی از مشکلات را حل می‌کند.

– اگر همسرتان در مورد محتوای گوشی شما سؤال کرد، ناراحت نشوید و باحوصله پاسخ دهید  باید بدانید هر سؤالی به معنای شک و تردید نیست و گاه فقط کنجکاوی است.

 اگر همسرتان ارتباط شما با برخی افراد ناراحت است حتماً یا او را توجیه و یا با آن شخص قطع رابطه نمایید و آن شخص را بانام دیگری ذخیره نکنید که عواقب بسیار بدی دارد.

مریم حسینی روانشناس و مشاور خانواده  در پایان متذکر شد؛ هیچ‌چیز به‌اندازه آرامش خانه‌تان شمارا آرام نخواهد کرد پس برای این آرامش تلاش کنید تا زیربنای زندگی‌تان محکم شود.

انتهای پیام/.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *