تأسیس شبکه مجازی بومی از اهم ضروریات است

  • آیت الله مکارم شیرازی در دیدار معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

باید خود و مردم را به این نکته توجه دهیم که فضاهای مجازی خارجی به قصد قربت، حمایت بشریت و کمک به مردم دنیا تأسیس نشده است.

این موضوع مانند سایر کارهای غربی در راستای حفظ منافع خودشان و دامی برای مردم است تا بتوانند حاکمیت خود را بر دنیا تثبیت کنند، غربی ها به کشور کره می گویند که بمب اتم نداشته باشد تا برتری آن ها حفظ شود، به ایران می گویند ایران نباید دارای موشک باشد تا به سلطه گری خود ادامه دهند.

غرب می خواهد که تمام دنیا برده او باشند، قبلا استعمار به شکل بدون روتوش بود اما در حال حاضر استعمارهای فرهنگی و اقتصادی را در دستور کار دارند.

باید ماهیت غرب را بشناسیم و به درستی به مردم بشناسانیم، اگر می خواهیم که سم پاشی های دشمن برطرف شود باید ماهیت دشمن را به خوبی نشان داد، غرب به دنبال استفاده های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی خود است و به هیچ وجه به دیگران فکر نمی کند.

اگر مردم ماهیت غرب را بدانند از آن ها متنفر خواهند شد، واقعا باید از غرب متنفر بود چون تنها به فکر منافع خود و افساد هستند.

به جای این که تعداد شبکه ها بی دلیل افزایش پیدا کند باید امکانات و نیروها را مثلا در دو شبکه متمرکز کرد تا فعالیت ها تقویت شده و رقابت هم وجود داشته باشد.

دسترسی به شبکه های اجتماعی داخلی باید آسان، ارزان و سریعتر باشد، تنها این که بگوییم شبکه های اجتماعی ایرانی باید استفاده شود فایده ندارد، مردم باید عملا ببینند که حضور در این شبکه ها آسان، ارزان و سریع است.

متأسفانه برخی از مسؤولان رده بالا هنوز آسیب های شبکه اجتماعی آلوده خارجی را باور ندارند؛ باید با دلیل و منطق به ایشان توجه داد که اصرار بر شبکه های خارجی با این وضعیت و عدم توجه به شبکه های داخلی نوعی بردگی است و در شأن ملت ایران که دارای تاریخ کهن و عظمت هستند نیست، امروز ایران در منطقه حرف اول را می زند و رییس جمهور آمریکا بیشترین دغدغه را درباره ایران دارد که معلوم می شود جایگاه ایران مهم است والا دیگران دغدغه نداشتند.

 باید مسؤولان را متوجه کرد تا راه درست را انتخاب کنند، راه ما باید استفاده از شبکه های داخلی باشد، کشورهای دیگری هم هستند که از این راه جدا شدند و شبکه های داخلی برای خود ایجاد کردند.

 این که برخی دستگاه ها با وزارت ارتباطات همکاری نمی کنند برای این است که ضرورت آن را نمی دانند، باید فرهنگ سازی کرد تا ضرورت کار را متوجه شوند، در اغتشاشات اخیر از همین فضای مجازی برخی کارها را مدیریت کردند و اگر این فضا مدیریت نشود باز هم می توانند این کارهای شوم را انجام دهند.متأسفانه در این فضا دروغ و تهمت شایع است و فساد وجود دارد، حل مشکلات شبکه های اجتماعی تنها بر عهده وزارت ارتباطات نیست بلکه همه وظیفه دارند، همه از جمله حوزه های علمیه و مراجع نیز باید کمک، تبلیغ و فرهنگ سازی کنند.

 اگر موضوع شبکه های اجتماعی حل شود استقلال کشور کامل خواهد شد، مادامی که این موضوع حل نشود استقلال ما جریحه دار است چرا که دیگران از این طریق سوء استفاده های خود را انجام می دهند.

 باید رسانه مستقل و قوی داشته باشیم و در این مسیر از اندیشمندان نظر خواهی شود، باید همایشی برگزار شود تا اندیشمندان و متفکران نظر دهند و مسأله به صورت جدی پیگیری شود، اگر این مسأله ضرورت اجتماعی دانسته شود کارها بهتر و بیشتر پیگیری خواهد شد؛ امیدواریم همه دست به دست هم دهند و این مشکل مهم را با توکل بر خدا حل کنند.

/پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله مکارم شیرازی/

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.