توجه ویژه “رهاورد سرزمین نور” به “وبلاگ نویسی”

جشنواره رهاورد سرزمین نورجشنواره ها و مسابقات- دبير هفتمين جشنواره «رهاورد سرزمين نور» در نشست خبری بررسی اهداف اين جشنواره كه صبح امروز سه‌شنبه ساعت 10 در محل سازمان بسيج هنرمندان برگزار شد از توجه ويژه دوره هفتم به بخش «وبلاگ‌نويسی» و اطلاع‌رسانی از طريق فضای مجازی خبر داد.

به گزارش «وبلاگ نیوز» و به نقل از خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، «حسين جعفری» دبير جشنواره فرهنگی هنری راهيان نور در توضيحات خود درباره اين جشنواره اظهار كرد: جشنواره «رهاورد سرزمين نور» در سال 1377 با عنوان «ارمغان بزرگ نور» با آثاری محدود برگزار شد.

وی ادامه داد: در سال 1378 و 79 نيروی مقاومت بسيج و معاونت فرهنگی و پرورشی بسيج طراحی برگزاری جشنواره «رهاورد سرزمين نور» را به‌صورت گسترده انجام دادند و در سال 1380 اولين دوره از اين مسابقات در سه موضوع خاطره، شعر و عكس و با حضور سيد محمد خاتمی به عنوان رئيس جمهور وقت برگزار شد. دوره دوم اين جشنواره در سال 1381 با حضور آيت‌الله هاشمی رفسنجانی رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام و در سال 1383 دوره سوم اين جشنواره با حضور حداد عادل رئيس قوه مقننه برگزار شد.

وی افزود: در سال 1384 دوره چهارم جشنواره با حضور محمد حسين صفار هرندی رئيس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در سال‌های 1385 و 1386 دوره پنجم و ششم با حضور رهبران سپاه و ستاد كل نيروهای مصلح برگزار شد.

وی توضيح داد: آنچه درباره اين شش دوره از برگزاری جشنواره‌ها حائز اهميت است اين است كه از دوره دوم به بعد موضوعاتی با توجه به نياز مخاطب و تقاضای آنان به بخش‌های جشنواره اضافه شد به اين صورت كه جشنواره دوره سوم علاوه بر سه موضوع خاطره، عكس و شعر بخش «فيلم» و دوره چهارم بخش «وبلاگ‌نويسی» را تجربه كرد.

دبير هفتمين جشنواره «رهاورد سرزمين نور» درباره تعداد و سن شركت‌كنندگان گفت: در اولين دوره از برگزاری اين جشنواره‌ها 3100 نفر و در آخرين دوره بيش از 5000 نفر شركت كردند كه بيشترين آثار ارسالی به بخش خاطره و عكس مربوط شده و بيشترين گروه سنی شركت كننده را افراد 15 تا 29 سال تشكيل دادند.

وی درباره جنسيت شركت كنندگان نيز بيان كرد: تعداد شركت كنندگان مرد و زن تقريبا در تمامی دوره‌ها يكسان بوده و هرچند در دوره‌های نخست بيشترين تقدير از شركت كنندگان مرد انجام می‌شد اما اين هرم در دوره‌های اخير تغيير يافته است.

وی درباره ويژگی‌ها و اهداف جشنواره هفتم اظهار كرد: اين جشنواره بنا دارد آثار ارسالی افرادی كه به مناطق عملياتی جنگ رفته‌اند تا پايان خرداد ماه سال جاری دريافت كند و به جز بخش عكس كه محدوديت زمانی برای ارسال آثار دارد و تنها افرادی كه از امسال يا سال گذشته مناطق عملياتی عكس تهيه كرده‌اند می‌توانند در اين بخش شركت كنند، در بقيه بخش‌ها محدوديتی وجود ندارد.

جعفری همچنين درباره تفاوت‌های جشنواره امسال نسبت به سال‌های قبل بيان كرد: مهم‌ترين وجه اين تفاوت «آموزش» است به اين معنا كه افرادی كه در جشنواره امسال شركت كنند با آموزش‌های دبيرخانه جشنواره و ارسال جزوات آموزش نگارش مواجه می‌شوند، همچنين به شركت كنندگان آدرس اينترنتی داده می‌شود تا از طريق آن در فضای مجازی به متون اين جزوات آموزشی دسترسی پيدا كنند و اين كار به آنها اين امكان را می‌دهد كه برای بار دوم آثارشان را بازنويسی كرده و در جشنواره شركت دهند.

وی اظهار كرد: نكته قابل توجه ديگر در هفتمين دوره از جشنواره «رهاورد سرزمين نور» اين است كه با تمامی شركت كنندگان در شش دوره فبل مكاتباتی آغاز شده است و از آنان برای شركت در جشنواره امسال و ارسال آثار گذشته يا آثار جديدشان به هفتمين دوره از جشنواره دعوت به عمل آمده است.

وی از بخش «عكس و فيلم» موبايل به عنوان بخش جديد اين دوره ياد كرد و گفت: در دوره هفتم از جشنواره «رهاورد سرزمين نور» توجه ويژه‌ای به بخش وبلاگ‌نويسی و اطلاع‌رسانی از طريق فضای مجازی شده است.

وی همچنين در انتها ياد آور شد: مهم‌ترين وجه تمايز اين دوره با دوره‌های قبل در ايجاد امكان ارسال اينترنتی آثار است و اينكه شركت‌كنندگان می‌توانند آثارشان را به آدرس ايميل جشنواره به نشانی 7THRAHAVARD@GMAIL.COM ارسال كنند.
انتهای خبر/.

  • اسکندری

    سلام. آثار به ایمیل داده شده ارسال شد اما اعلام وصول چرا نمی کنند؟

  • لطفا شرایط لازم برای ارسال آثارخصوصا عکاسی را هرچه سریع تر برایم بفرستید تا در زمان باقی مانده بتوانم ارسال کنم و لطفا پس از دریافت اعلام وصول هم بنمایید .متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول