دین در وبلاگ های فارسی

یادداشت: بیش ترین محتوای وبلاگ‏های دینی و مذهبی ایرانی را اخبار مذهبی و دینی، احادیث، روایات، نظرات مجتهدان درباره انواع مسائل روز، مناسبت‏های دینی و مذهبی و همچنین برداشت‏های شخصی نویسندگان وبلاگ‏ها تشکیل می‏دهند و معمولاً این اخبار به گونه‏ای با اخبار سیاسی و اجتماعی همراه هستند.

برخی از کاستی‏هایی که در وبلاگ‏های مذهبی ایرانی دیده می‏شوند عبارتند از: انتخاب عنوان‏های نامناسب برای وبلاگ‏ها که بیانگر پوشش موضوعی وبلاگ نیستند؛ استفاده از تصاویر با گرافیک بالا و یا موسیقی و صفحات خوش‏آمد گویی که مدت زمان باز شدن وبلاگ را به شدت افزایش می‏دهد و مناسب وبلاگ‏های مذهبی نیست؛ استفاده از زمینه‏های سیاه و تیره که در اغلب وبلاگ‏ها مذهبی دیده می‏شود و بالاخره اینکه حجم بسیار بالایی از این وبلاگ‏ها را دیدگاه‏های شخصی آمیخته با وقایع سیاسی تشکیل داده است و بحث و جدل منطقی، معرفی پایگاه‏های اسلامی-علمی و علوم حوزوی کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

همراه با ورود یک پدیده جدید به دنیای اینترنت و اطلاع‏رسانی، تا مدتی تمام نگاه‏ها به سمت آن پدیده است. اما پس از مدتی با توسعه فناوری و ورود فناوری و ابزارهای جدیدتر کم کم پدیده قبلی فراموش می‏شود. ولی خوشبختانه این اتفاق در مورد وبلاگ هنوز به وقوع نپیوسته است و روزبه‏روز در میان کاربران اینترنت جذاب‏تر می‏شود.

آن چه در این جا حایز اهمیت است، رشد کیفی وبلاگ‏هاست و نه رشد کمی آنها. عواملی مانند استمرار در وبلاگ نویسی، روزآمد کردن‏های مرتب، ارائه مطالب موثق و مستند، ارائه پیوند (Link) به مطالب پایگاههای شناخته‏شده در هر موضوع، احترام به حقوق یکدیگر و رعایت حق مؤلف در دنیای وبلاگستان، از جمله مواردی هستند که به رشد کیفی یک وبلاگ کمک شایانی می‏کنند.

وبلاگ‏های دینی و مذهبی با رعایت موارد فوق و افزایش جنبه اطلاع‏رسانی دینی و اسلامی علاوه بر ثبت خاطرات روزمره و داستان‏های دینی می‏توانند ابزار بسیار مناسبی برای آموزش و پرورش استعدادهای دینی و اسلامی جوانان و نوجوانان به شمار روند.

افزون بر این، حضور متخصصان مسائل دینی و طلاب حوزه‏های علمیه می‏تواند با توجه به سادگی استفاده از ابزارهای وبلاگ‏نویسی، گام بزرگی در معرفی علوم اسلامی به شمار رود.

نکته آخر اینکه به نظر می‏رسد برای بیان حقایق و معرفی اسلام واقعی و تفکیک مذاهب و فرق این دین آسمانی، ظهور وبلاگ‏هایی به زبان‏های بین‏المللی از جمله انگلیسی در آینده‏ای نه چندان دور ضروری باشد. نمونه چنین وبلاگ‏هایی در کشورهایی مانند مالزی بسیار دیده می‏شود.
انتهای پیام/.

طاهره بخشی، وبلاگ نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول