بارها به من گفتند نام حلقه وب باید عوض شود

زهره سادات هاشمیمجامع وبلاگی- شاید نام و چهره «زهره سادات هاشمی» برایتان خیلی مانوس نباشد، اما مطمئنا وقتی صدایش را بشنوید، تمام خاطرات رادیویی برایتان زنده خواهد شد.

او هم اکنون علاوه بر گویندگی در رادیو جوان، مدیریت باشگاه رادیویی جوان را هم به عهده دارد و به تازگی فعالیت حلقه وبلاگی را آغاز کرده است. در ادامه قسمتی از گفت و گوی مفصل وبلاگ نیوز را با این مجری و مدیر شبکه رادیویی جوان، در محل بوفه ساختمان شهدای رادیو می خوانید. جایی که خانمحمدی، مدیر حلقه وب این باشگاه هم حضور دارد و اطلاعات آماری این باشگاه را ارائه می کند.

وبلاگ نیوز: حلقه وب باشگاه رادیویی جوان، با چه انگیزه ای آغاز به کار کرد؟
هاشمی: خیلی اطلاع ندارم. زمان دکتر گیل آبادی بود که این حلقه وب راه افتاد. یادم است یک روز سید حسین حسینی، مدیر روابط عمومی وقت رادیو زنگ زد و گفت همایش حلقه وب شبکه است، که من نتوانستم برای اجرایش بروم. در همین حد اطلاع داشتم. اما بعدها که حسینی داشت از شبکه می رفت و بحث حلقه وب را به من سپرد، من تازه متوجه شدم که چنین حلقه وبی هم وجود دارد. اتفاقی که الآن افتاده این است که خود بچه ها به ما زنگ زده اند.

در نمایشگاه کتاب بچه ها را خواستیم و من با هسته مرکزی حلقه وب و باشگاه آشنا شدم. من دقیقا نمی دانم دکتر گیل آبادی چه هدفی را برای افتتاح حلقه وب در ذهنش داشته است. اما آن چیزی که به من گفته شده است، این است که حلقه وب قرار بود که کانون منتقدان شبکه جوان از طریق فضای مجازی باشد. یعنی مخاطبان رادیو جوان عضو حلقه وب بشوند و برنامه ها را نقد کنند و ایرادهایش را بگویند. این یک هدف خیلی خوب و متعالی است و طرح و ایده جالبی به نظر می رسد.

وبلاگ نیوز: این که یک شبکه خودش، خودش را نقد کند ایده جالبی است؟
هاشمی: ببینید! ما عادت داریم همه را نقد می کنیم، اما حتی یک سوزن هم به خودمان نمی زنیم. شبکه جوان وقتی در آن زمان عالم و آدم را نقد می کرد، حالا دنبال مخاطبان خودش می گردد تا یک جمعی بیایند و این شبکه را نقد کنند. این خیلی اتفاق خوب و جالبی است.

وبلاگ نیوز: این رویکرد هم در سری جدید فعالیت های باشگاه دیده می شود؟
هاشمی: بله. ما این رویکرد را در کارهای جدید حلقه وب حتما در نظر گرفتیم و این موضوع یکی از رویکردهای اصلی حلقه وب باشگاه رادیویی جوان است. ما نقادی را در 3 برنامه تجربه کردیم. یکی برای گروه فرهنگ در برنامه نشانی – که الآن نامش به عصر پرتقالی تغییر نام داده است – و دیگری هم برای برنامه ویژه افطار و سحر ماه مبارک رمضان. در زمینه این 3 برنامه کنفرانس ها برگزار شد و با توجه به بضاعت کار خوبی انجام شد.

هدف بعدی حلقه وب، خبر رسانی به مخاطبان است. در شبکه های خبری دنیا، فضای مجازی جای خودش را باز کرده است و سایت ها و وبلاگ ها جایگاه ویژه ای در این زمینه دارند و اخبار مختلف هر شبکه خبری از طریق سایت آن شبکه منتشر می شود. یکی از اتفاقات حلقه وب باشگاه همین است که حلقه وب هر گروه، یک حلقه واسط بین گروه برنامه ساز شبکه و مخاطبان آن شبکه خواهد بود. شبکه جوان در ذات از طریق آنتن اطلاع رسانی می کند. اما خبرهای این اتفاقاتی که در این شبکه می افتد، غیر از روابط عمومی و خبرگزاری ها، می تواند از طریق حلقه وب به کاربران فضای مجازی اطلاع رسانی شود.

وبلاگ نیوز: استقبال مدیران شبکه چطور بوده است؟
هاشمی: وقتی گزارش فعالیت های چند ماهه را به دکتر احمدی (مدیر شبکه رادیویی جوان) ارائه دادم، بسیار خوشحال شد و از اتفاقات خوبی که افتاده ابراز خرسندی کرد. حتی نقدهایی که اعضای حلقه به برنامه های ویژه سحر و افطار گروه جوان و اندیشه وارد کرده بودند، نقدهای خیلی خوبی نبود و بیش تر ایراد بود. اما سعید معدن کن (مدیر گروه جوان و اندیشه شبکه رادیویی جوان) از این موضوع خیلی استقبال کرد و با آغوش باز نقدها را پذیرفت. نگاه مخاطب به رسانه، نگاه مدیریتی نیست و مسلما می توان این نگاه را از طریق حلقه وب تا حدی این نگاه را تامین کرد. با توجه به این نقدها ما می توانیم به خوبی در تعادل بمانیم و برنامه ها را روز به روز بهتر کنیم.

وبلاگ نیوز: الآن استقبال اعضای حلقه چطور است؟
هاشمی: حلقه وب مانند خود باشگاه، مدت ها تعطیل بود. اما الآن استقبال خیلی بهتر شده است و بازدیدهای وبلاگ ها روز به روز بیش تر می شود. به حد عالی نرسیدیم، اما اتفاقات خوبی افتاده و دارد حرکت های خوبی شروع می شود.

وبلاگ نیوز: یک نکته را من خیلی صریح از طرف وبلاگ نویس ها بگویم. وبلاگ نویس ها از سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران خیلی دل خوشی ندارند. به این دلیل که وبلاگ هنوز از طرف صدا و سیما به رسمیت شناخته نشده است. هنوز هیچ کدام از شبکه های تلویزیونی و رادیویی از وبلاگ ها استفاده نمی کنند و اگر هم استفاده می کنند، بدون ذکر نام و منبع است. ما در این گفت و گو با تلویزیون کاری نداریم. اما خواندن متون وبلاگ ها در رادیو و به طور کلی تر، عدم توجه به وبلاگستان در رادیو، باعث شده است که وبلاگستان خیلی به صدا و سیما دلخوش نباشد. حالا حلقه وب رادیو جوان یک تغییر سیاست سازمان است یا یک اتفاق درون شبکه ای؟
هاشمی: من سیاست های سازمان را نمی دانم. اما به عنوان یک گوینده و مجری، می دانم که حساسیت های خاصی که روی سازمان صدا و سیما هست، باعث می شود که این طور به نظر برسد که این دلخوری شاید خیلی به جا نباشد. البته در بعضی جاها مسلما به جاست. رویکردهای صدا و سیما یک منطق دارد. آن هم این است که وقتی من می خواهم پشت میکروفن یک خبر را اعلام کنم، باید موثق بودن آن خبر بر من روشن باشد. چون من تریبون نظام هستم و در فضای ایده آل و با فرض اعتماد کامل به رسانه ملی، حرف های منتشر شده از این رسانه، سندیت پیدا می کند. خیلی از وبلاگ ها سندیت ندارند و حرف های شخصی یک وبلاگ نویس نمی تواند سندیت ملی پیدا کند.

وبلاگ نیوز: اما خیلی از رسانه های بزرگ دنیا دارند از وبلاگ ها استفاده می کنند.
هاشمی: اگر این طور است و خیلی از رسانه های دنیا دارند از این مقوله استفاده می کنند، در اصل دارند سوء استفاده خودشان را می کنند و در جهتی که می خواهند فضاسازی می کنند. در کشور ما به خاطر خصوصی نبودن رسانه و سندیت حرف های رسانه ملی، مجبور به این هستیم که برای حرف هایی که می زنیم، بیش تر حساس باشیم. اما این دلیل بر این نیست که حرف فعالان وبلاگ نویس غیر منطقی باشد. بعضی جاها این دلخوری درست است و بعضی وقت ها استفاده از وبلاگ ها و تبلیغ آن ها می تواند موثر باشد. البته باید چارچوب و قاعده مشخصی داشته باشد.

البته این را هم فراموش نکنیم که هنوز فضای مجازی جای خود را در جامعه ما پیدا نکرده است. بعضی وقت ها حتی مدیران دولتی ما با مقوله ای به نام اینترنت آشنا نیستند. وقتی نگاه این است که اینترنت پرسرعت نداشته باشیم، این اشکالات به وجود می آید.

هم چنین دسترسی هم در این زمینه برای همه وجود ندارد. همه این ها دست به دست هم می دهد و ملاحظات سیاسی و ملی و امثالهم باعث می شود که صدا و سیما در این حوزه کم تر ورود پیدا کند.

وبلاگ نیوز: یعنی از تغییر سیاست خبری نیست؟
هاشمی: بالاخره به سمت مجازی شدن می رود. رویکرد شبکه جوان هم همین است و مسلما این حلقه با تایید معاونت صدا فعالیتش را آغاز کرده است. باید به این سمت برویم و این اتفاق هم کم کم دارد می افتد. امیدوارم به این سمت حرکت کنیم، البته با تمام ملاحظاتی که قبل تر گفتم و تعدادش هم کم نیست.

وبلاگ نیوز: پس شما دارید یک جور ساختار شکنی می کنید. درست است؟
هاشمی: می شود اسمش را ساختارشکنی گذاشت. البته ابداع کننده اش ما نبوده ایم. اما با تمام ملاحظات و این که این حلقه، به دلیل زیر مجموعه بودن صدای جمهوری اسلامی ایران، می تواند جریان ساز باشد، داریم حرکات خوبی را انجام می دهیم. ما باید اساسنامه حلقه وب را تغییر بدهیم و فیلترهای نظارتی مان را بیش تر کنیم و به دلیل حساس بودن موضوع، حساسیت مان را بیش تر کنیم.

وبلاگ نیوز: فکر می کنید این کار در فضای مجازی مناسب باشد؟
هاشمی: بله. چون به نام ماست و ممکن است در آن هر اتفاق محتوایی و فرمی بیفتد و مسلما باید در قبال آن اتفاقات پاسخگو باشیم.

وبلاگ نیوز: اگر اجازه بدهید کمی از این فضا فاصله بگیریم و وارد فعالیت های خود حلقه وب بشویم. اگر در حال حاضر یک وبلاگ نویس بخواهد متن وبلاگش به عنوان یک متن در رادیو خوانده شود، چنین ساز و کاری تعریف شده است؟
هاشمی: چنین سازکاری را داریم تنظیم می کنیم. با تاکید دکتر صوفی (معاون صدای جمهوری اسلامی ایران) و سیاست های شبکه جوان، باید پله پله جلو برویم و اهداف خودمان را تامین کنیم. یکی از برنامه های ما این است که به سمت برنامه سازی آماتور برویم. دغدغه ما این است که باید فرصتی را برای برنامه سازان آماتور در رادیو داشته باشیم. این فرصت را هیچ کس به جز باشگاه نمی تواند ایجاد کند. حلقه وب هم که در اختیار باشگاه است و یکی از طرح های ما این است که بتوانیم یک زمانی را در کنداکتور شبکه بگیریم و کار کنیم. البته هنوز بر سر جزییات آن داریم بحث می کنیم. مسلما چنین ساز و کاری تعریف خواهد شد.

وبلاگ نیوز: در برنامه هایتان آموزش وبلاگ نویسی یا آموزش شیوه استفاده از رسانه وبلاگ وجود دارد؟
هاشمی: ورودی های ما وبلاگ نویس هستند. اما در اولین همایش حلقه وب باشگاه که در خرداد 88 برگزار شد، برای آموزش این موضوع از یک استاد دعوت کردیم. می توانیم این موضوع را طراحی کنیم که همایش های 3 ماه یک بار ما، یک کارگاه آموزشی جنبی داشته باشد. اما جزو اولویت های اول ما نیست. اما اگر میزان علاقه را زیاد ببینیم، مسلما این احساس تعهد را خواهیم کرد که کارگاه های آموزشی در این زمینه بگذاریم.

وبلاگ نیوز: معمولا هر کار جدیدی، با مخالفت هایی رو به رو می شود. در راه اندازی مجدد حلقه وب چه مشکلاتی را تجربه کردید؟
هاشمی: اولین مشکل این بود که بارها به من گفتند که هاشمی! اسم حلقه وب باید عوض بشود.

وبلاگ نیوز: چرا؟
هاشمی: چون ذهنیت مثبتی نسبت به حلقه وب نبوده است. نظرات و مطالبی ارائه می شده است که از طرف سازمان خیلی مناسب نبود و مثلا شاید قرار بود اسم حلقه وب، کانون وبلاگ نویسان شبکه جوان بشود. اما ایستادگی کردیم و نام عوض نشد.

وبلاگ نیوز: غیر از این مشکلات دیگری هم داشتید و دارید؟
هاشمی: بله. خیلی جالب است که شما حلقه وب داشته باشید، اما اینترنت نداشته باشید! ما تا مدت ها اینترنت نداشتیم و تازه از اواخر مرداد یک خط اینترنت برای ما وصل شد. البته هنوز ADSL نداریم، اما پیگیری هایش دارد انجام می شود.

زمانی که من باشگاه را تحویل گرفتم، باشگاه فقط یک دستگاه رایانه داشت. اما الآن 5 دستگاه داریم که البته 4 دستگاه دیگر هم در راه است و این خودش یک رکورد است.

مشکل دیگرمان هم این است که هنوز سایت نداریم و تمام فعالیت های ما از طریق وبلاگ های عضو بلاگفا انجام می شود. آن وقت خودتان ببینید با این اوضاع سرویس دهنده ها با چه مشکلاتی می توانیم مواجه بشویم.

همه این ها مشکلات جدی است. اما خدا را شکر دارد حرکات خوبی انجام می شود.

وبلاگ نیوز: الآن جایگاه حلقه وب باشگاه رادیویی شبکه جوان، در سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران چه جایگاهی است؟
هاشمی: نمی توانیم بگوییم جایگاه خیلی محکمی دارد. مهم این است که شبکه جوان روی حلقه وب زوم کرده است و ان شاءالله امکانات سخت افزاری مان که کامل بشود و اعضای باشگاه را که ساماندهی کنیم، مطمئنا اتفاقات خوبی می تواند بیفتد. مطمئنا وقتی موفق بشویم که زمان برنامه سازی آماتور را برای خودمان بگیریم، فکر می کنیم با صدها عضو رو به رو باشیم که خودش باعث تثبیت جایگاه حلقه وب می شود.

وبلاگ نیوز: در این چند ماهه که با وبلاگ نویسان ارتباط داشتید، فکر می کنید اصلی ترین ویژگی یک وبلاگ نویس چه چیزی است؟
هاشمی: احساس می کنم وبلاگ نویس باید فرد دقیقی باشد. باید مسلما قدرت تحلیل قوی هم داشته باشد.

وبلاگ نیوز: ارتباط با وبلاگ نویسان تجربه خوبی بود؟
هاشمی: بله. دنیای خیلی خوب و جذابی است. در خیلی از پروژه ها از بچه های حلقه وب داریم استفاده می کنیم. من این قول را می دهم که کسانی که در حلقه وب باشگاه فعال باشند و به ما کمک کنند، حتما به برنامه سازان معرفی می کنیم و به شبکه وارد خواهند شد.
انتهای پیام/.

۳ comments

 • اين جانب بخاطر همه ي تلاشهاي مخلصانه عناصر راديو جوان و نقدهاي منصفانه و حركات كاملا شرعيشان !!!!حالم از ايشان بهم ميخورد!

 • محسن کریمی

  واقعا برای وبلاگ نیوز متاسفم که در حال سیاسی کاری است و این سایت بجای جذب مخاطب و مصاحبه با مدیران سایت ها و سرویس های وبلاگ نویسی در حال رفتن به سوی مسیرهای غیر اصولی ، سیاسی و تنبلی است.
  کمی به خودتان بیایید و راه خود را که همان رونق وبلاگ نویسی بپیمایید …

 • سلام جناب میثمی ….

  امیدوارم ان صحبت پایانی خانم هاشمی صحت داشته باشد و واقعا اعضای حلقه وب به شبکه معرفی شوند …. و البته امیدوارم خانم هاشمی نیز به قول ها و وعده وعیدهایشان عمل کنند …. و امیدوارم این اعضای حلقه وب که برای هر گروه وبلاگ خاصی راه اندازی کرده اند لااقل فعالتر باشند و اطلاع رسانی کنند و به سوالات مخاطبین پاسخ دهند و به سادگی از کنار کوله بار سوالات مخاطبین گذر نکنند …و در هر صورت امیدوارم احترام به مخاطب و البته نظر مخاطب در هر شرایطی برای خانم هاشمی و تیمشان مهم و البته حیاتی باشد …

  من یکی از همراهان سر سخت رادیو هستم …. اما سوالات بی شماری دارم که واقعا نمیدانم آیا کسی یافت میشود که پاسخگوی سوالات بی جوابم باشد ….

  یا حلقه وب فقط از ان یک عده خاص است و افراد عام و به ویپه ما که مثلا اصفهان هستیم نمیتوانیم از مزایای بیشمار این حلقه استفاده کنیم …

  پس کجا میرود ان شعار شبکه … ( ایران فقط تهران نیست )

  امیدوارم که به هر حال شما نظر بنده را بخوانید و در پی پاسخ بر ایید ….

  کاش در حلقه وب ما اصفهانی ها هم جایی داشتیم و کاش میشد ما را نیز جدی بگیرند … زیرا ما استعدا نهفته ایی هستیم که نیاز به یک جرقه دایم و اگر شکوفا نشویم تلف خواهیم شد ….

  شما که این را نمی خواهید ؟…. کاش همه قولهای مسولین فقط قول نباشد و عملی شود ….

  منتظرتان هستیم …. http://www.baharbahargool.blogfa.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول