آیا «علیرضا شیرازی» وبلاگ‌های «ارزشی» را مسدود می‌کند؟

مسدود شدن سریالی تعدادی از وبلاگ‌های میزبانی شده بر روی بلاگفا در روزهای اخیر، موضوعی بود که نه برای وبلاگ‌نویسان و وبلاگ‌خوانان خوشایند است و نه برای مدیر بلاگفا. مدیری که پس از نزدیک به 21 ماه فعالیت «وبلاگ نیوز»، حاضر شد برای پاسخ به اتهاماتی که به او زده می‌شود، گفت‌وگوی مفصلی با ما داشته باشد.

در این گفت‌وگو سعی کردیم صریح و بی‌تعارف، همه حرف‌های پیرامونی «علیرضا شیرازی» را با او در میان بگذاریم و از او بخواهیم تا واقعیت را بگوید. اما اگر این گزارش کامل را خواندید و نظر مخالف مدیر بلاگفا دارید، می‌توانید مخالفت خود را از طریق نظرات همین گزارش یا ارسال نظر خود از طریق فرم نظرخواهی وبلاگ نیوز، ابراز کنید. اگر انتقاد شما فاقد توهین و تهمت باشد، مطمئنا دیده و منتشر خواهد شد.

ذکر این نکته ضروری است که «وبلاگ نیوز» حق پاسخ دادن برای تمامی کسانی که نام‌شان در گزارش آمده است را محفوظ می‌داند.

هم‌چنین خوانندگان محترم توجه داشته باشند که در این گزارش، قصد بررسی فنی «بلاگفا» را نداشته و نداریم. چرا که این بررسی باید در بستری مناسب‌تر انجام شود و چه بسا در آن زمان، بتوان نقدهای جدی‌تری به علیرضا شیرازی داشت.

این نکته هم فراموش نشود که بلاگفا میزبان بیش از 400هزار وبلاگ است که در میان آن‌ها وبلاگ‌های ارزشی زیادی در حال فعالیت هستند و تاکنون مشکل خاصی به جز مشکلات فنی به وبلاگ نیوز گزارش نداده اند.

اپیزود اول: وقتی «شیرازی» بهایی می‌شود
برخی از وبلاگ‌نویسان مدعی شدند که بلاگفا با وبلاگ‌های بهایی همکاری می‌کند و وبلاگ‌‎های به اصطلاح آنتی بهایی را مسدود می‌کند. همین موضوع باعث شد که «طرح هجرت از بلاگفا» در اردیبهشت ماه 87 از سوی برخی از کاربران این سرویس دهنده پیگیری شود.

اما علیرضا شیرازی، موضوع را به شکل دیگری روایت می‌کند: “تنها یک وبلاگ مسدود شده بود که این وبلاگ به دلیل ارتباط با برخی وبلاگ‌های اسپم و هم‌چنین استفاده و نسبت دادن عبارتی رکیک به بهایی‌ها به‌صورت موقت مسدود شد.”

در همان زمان محمود قوچانی، نویسنده همین وبلاگ مسدود شده گفت‌وگویی با یک خبرگزاری انجام می‌دهد و مدعی می‌شود «مدیر بلاگفا معتقد است بهایی‌ها باید آزادانه فعالیت کنند و بهاییت یک دین است». شیرازی در این باره می‌گوید: “من نیز برای سایت خبری فوق توضیح دادم که بنده هیچ‌گاه با ایشان صحبت نکرده و در این زمینه هم اظهار نظر نکرده ام و ادعای ایشان کذب محض است.”

شیرازی ادامه می‌دهد: “بعدها ایشان دلیل مسدود سازی وبلاگ‌شان را خواستند که به ایشان توضیح داده شد و در ضمن اشاره به نشر اکاذیب علیه این‌جانب نیز اشاره شد. در هر صورت شاید لازم بود علیه نویسنده این مطلب به دلیل نشر اکاذیب علیه این‌جانب شکایت می شد. صدها وبلاگ علیه بهایت در بلاگفا فعالیت می‌کنند و برای هیچ‌کدام مشکلی پیش نیامده است.”

البته پیش از وبلاگ «آنتی بهایی»، وبلاگ دیگری نیز از سوی بلاگفا مسدود شده بود که شیرازی را جزو حامیان بهاییان دانسته بود که البته عنوان این وبلاگ علی رغم اعلام توسط مدیر بلاگفا، به دلیل رکیک بودن بیش از حد، قابل اعلام نیست.

مدیر بلاگفا در ادامه از کسانی که ادعایی در این زمینه دارند، یک درخواست دارد: “آن‌ها که می‌گویند ما وبلاگ‌های بهایی را مسدود می‌کنم می‌توانند آدرس حتی 5 وبلاگ که در این زمینه فعال بودند را بگویند؟ یا توجیه‌شان دربرابر صدها وبلاگ فعال و پرمحتوا که در همین زمینه فعال هستند چیست؟”

اپیزود دوم: شیرازی «وبلاگ‌نویس شهر ما» را مسدود می‌کند
وبلاگ «وبلاگ‌نویس شهر ما» به نویسندگی علی میرزایی مسدود می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که او از بلاگفا مهاجرت کند و وردپرس را برای نوشتن انتخاب کند. گرچه پس از مدتی وردپرس هم مسدود می‌شود، ولی میرزایی هم یکی دیگر از منتقدین سرسخت شیرازی محسوب می‌شد. اما طی چند هفته گذشته و با پیگیری‌های صورت گرفته، میرزایی متوجه می‌شود که دستور مسدود شدن وبلاگ او در بلاگفا توسط شیرازی، از سوی کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ صادر شده است نه شخص شیرازی.

همین موضوع باعث می‌شود میرزایی از شیرازی عذرخواهی کند و ماجرا به خوبی و خوشی خاتمه پیدا کند.

اپیزود سوم: «شیرازی» تبلیغات مستهجن می‌گذارد
اردیبهشت ماه 89 بود که نویسنده وبلاگ «قطعه 26» مدعی شد تبلیغات وبلاگ‌های بلاگفا بسیار زننده هستند و به طرز مشکوکی، تبلیغات وبلاگ‌های او متفاوت از دیگر وبلاگ‌های بلاگفا، دارای تصاویر مستهجن و نامناسب است. نویسنده این وبلاگ این موضوع را متوجه شیرازی دانست و به او اولتیماتوم داد تا این رفتار خود را اصلاح کند. در غیر این‌صورت علاوه بر مهاجرت از بلاگفا، این موضوع را به مسئولین عالی نظام گزارش می‌دهد.

مطالعه کامنت‌های «قطعه 26» و واکنش‌های وبلاگ‌نویسانی چون آهستان به این موضوع، باعث شد نویسنده قطعه26 به زودی متوجه شود که تبلیغ وبلاگ او، نتیجه یک کد اضافی در قالب اوست و پس از چند روز مطلب خود را پیرامون این موضوع در وبلاگش حذف کرد.

شیرازی در یادداشت ارسالی خود به «طلبه بلاگ» این موضوع را این‌طور بیان می‌کند: با توجه به لینک‌های مخفی به برخی سایت‌های زرد و همچنین لاگ ایشان (وبلاگ قطعه26) به نظر می‌رسید که وبلاگ ایشان هک شده باشد از این لحاظ دسترسی به پنل مدیریتی بصورت موقت غیرفعال شد تا ایشان پیگیری لازم به عمل بیاورند.

وبلاگ «قطعه26» موقتا غیرفعال شد. اما نویسنده این وبلاگ مدعی شد شیرازی رمز عبور وبلاگش را به او نمی‎دهد. این در حالی است که شیرازی مدعی است رمز عبور «قطعه26» پس از رفع مشکل کد مخرب در قالب، به یکی از دوستان او تحویل داده شده است و حتی این شخص در صفحه مدیریت وبلاگ خود وارد شده است.

با این حال، این بهانه باعث شد «قطعه26» برای همیشه از بلاگفا برود و بر روی هاست شخصی، وردپرس را نصب کند. البته ارسال نشانی جدید و Redirect شدن نشانی قدیمی «قطعه26» به نشانی جدید آن، ادعای شیرازی مبنی بر ورود نویسنده این وبلاگ را ثابت می‌‎کند.

ذکر این نکته هم شاید جالب به نظر بیاید که یادداشت تند «قطعه26» علیه بلاگفا، علی رغم انتقال تمامی نوشته‎ها، در وبلاگ جدید این نویسنده پیدا نمی‌شود و حذف شده است. اما این اتهام هم بدون رفع و رجوع، به علیرضا شیرازی ماند که ماند!

اپیزود چهارم: «شیرازی» وبلاگ «دوئل» را تهدید می‌کند
میثم محمدحسنی، نویسنده وبلاگ «دوئل» با ارسال نوشته‌ای، مدعی می‌‎شود شخصی با نام «علیرضا شیرازی» در وبلاگ او کامنت گذاشته است و او را تهدید کرده است که اگر بعضی از طرح‌ها را حذف نکند، کل وبلاگ او حذف خواهد شد. محمدحسنی در ادامه این موضوع می‌نویسد:

یاللعجب … آقایان بلاگفا شما کوچک تر از آنید که سد راه شور انقلابی بسیجیان ماه بشوید… این سیل خروشان شما را خواهد برد… گیرم که دوئل را مسدود کردید با هزاران دوئل دیگری که این روزها در حال رویش است چه میکنید؟

این در حالی است که در بخش مدیریت وبلاگ‌های بلاگفا، قسمتی برای هشدارهای امنیتی طراحی شده است که در یکی از بندهای آن این‌‎طور آمده است:

مراقب پیامهایی که ارسال کننده از عناوینی چون مدیر،مدیران یا بخش پشتیبانی بلاگفا استفاده کرده است باشید. حتی اگر این پیام از سمت ایمیلهای سایت مانند info@blogfa.com آمده باشد چرا که شیوه هایی برای ارسال ایمیلهای جعلی اینچنینی وجود دارد.
اخبار مهم در خود سایت و در بخش اخبار منتشر می‌شود.همچنین مدیریت بلاگفا اقدام به درج نظر در بخش نظرات وبلاگ یا ارسال ایمیلهای حاوی پیامهای اخطار یا تبلیغاتی نمی کند.به جد توصیه می‌کنیم از قرار دادن کلمه عبور خود را در اختیار دیگران و به هر عنوانی پرهیز کنید.

با این حال علیرضا شیرازی با ارسال یک کامنت در وبلاگ «دوئل» این ادعا را تکذیب کرد. اما: “اما متاسفانه دوستان ما فکر دیگری دارند. مدعی هستند ما عقب نشینی کردیم یا اصرار دارند دوستان ما (یعنی دوستان مدیر بلاگفا) این‌کار را انجام داده اند.” این‌ها را شیرازی در یادداشت خود به طلبه بلاگ می‌گوید.

اما کامنت‌های پست مرتبط وبلاگ دوئل، کامنت‌های توهین آمیزیست. کامنت‌هایی که به دلیل نامناسب بودن از ذکر تمامی آن ها معذوریم. اما با حفظ نام نویسنده، برخی از آن‌ها را منتشر می‌کنیم. کامنت‌هایی که متاسفانه با تأیید نویسنده وبلاگ «دوئل» منتشر شده‌اند:

*بلاگفا غلط کرده!
*بلاگفا خر کی باشه؟ اگه اینو مسدود کردن یه دونه دیگه بزن.
*[…] خورده مسدود کنه.
*بلاگفا اگه یه بار دیگه همچین غلطی بکنه مسدودش خواهیم کرد.
*اگر بلاگفا همچين غلطي بكنه سيستم admine بلاگفا را هك ميكنيم و خودمون مديريتش را در دست ميگيريم .
*این عوضی رو چه به دیکتاتور شدن، فقط می تونه واس زنش دیکتاتور باشه. در ضمن بلاگفا به […] هفت جد و آبادش خندیده.
*آقای شیرازی! نمیدونم اینو میخونی یانه؟ ولی خیلی بیجا میکنی که وبلاگ دوئل رو حذف کنی.
*دمت گرم واقعا گویای مطلبه. در ضمن بلاگفا بره به درک.
*بلاگفا خیلی وقته داره ازاین بازیا در میاره. هنوز توجیهی برای کاری که با آقای قدیانی کرد، نیاورده.
*غلط کردن . ریزن. لعنت الله علیهم اجمعین.

نوشته بعدی «دوئل» نشان می‎دهد تکذیبیه شیرازی برای ارسال کامنت تهدید آمیز به او رسیده است. محمدحسنی در این نوشته ضمن رد تکذیبیه شیرازی، از او می‌خواهد موضعش را به صورت شفاف و علنی بیان کند. او در بخشی از متن خود می‌نویسد:

علیرضا شیرازی مدیر بلاگفا هم برای بنده کامنتی گذاشته و اعلام کرده که تهدید از طرف ایشون نبوده… بنده هرچه سعی کردم جواب ایشون رو در کامنت دونی بدم نشد. اینکه میتوانید برای اثبات ادعایم رد کامنتی که از طرف دوستان شما برایم گذارده شده بود بگیرید… شما که خدارا شکر در این امور تبحر خاصی دارید.

پس از آن علیرضا شیرازی، مجددا بر تکذیب موضوع تاکید می‌‎کند. اما «دوئل» در ادامه مطلب خود می‌نویسد:

شما برادر خوبم چه اصراری به فرار رو به جلو دارید؟ آیا شما نبودید که با قطعه 26 آن کردید که کردید؟ یاللعجب از شما… مگر شما نبودید که وبلاگ 583 را مسدود کردید؟ نکند کار برادرمان باراک اوباماست که با ما نیست؟ یا نکند کار صهیونیسم است؟ برادر عزیز، بنده و دوستانم اصراری به ماندن در بلاگفا نداریم… به زودی عطای ماندن در آن را به خودتان خواهیم بخشید… اما من هنوز بر دعوت خودم از شما مصرم… باز هم تاکید میکنم نه به عنوان مدیر بلاگفا (که کوچکترین مسند است در این وانفسای قدرت طلبان) که به عنوان علیرضای شیرازی… دوست داشتی به خیمه برگرد.

اما باز هم مطالعه بخشی از کامنت‌های تأیید شده در این نوشته، شاید بتواند گره‌های ذهنی را باز کند:

*لعنت بر هرچی منافق و منافق صفته . پس غلط می کنید ادعای خفقان می کنید. غلط کردید بیشمارید.
*این تهدیدها نشانه ی ضعف است وزبونی.
*اه اه . حالم از لحن اتو کشیده و رشن فکرنمایانه ی شیرازی به هم می خوره . بیچاره فکر کرده خیلی مخه. واسه ما ناز هم می کنه. برو  عمووووووووووووو

اپیزود پنجم: همه به دنبال «دوئل»
پیگیری موضوع از طریق وبلاگ 583 دنبال می‌شود. این وبلاگ‌نویس برای اثبات ادعای خود مبنی بر اهمال مدیریت بلاگفا در مسدود کردن وبلاگ‌های موهن، چند لینک از وبلاگ‌های منتشر کننده محتوای مجرمانه را می‌آورد. او در توضیح نوشته خود می‌نویسد:

چندی است که علیرضا شیرازی ( مدیریت محترم بلاگفا ) در راه و روش بلاگفایی خویش “فالش” میزند. گاهی برای وبلاگ قدیانی بازی در می آورد ، اکنون برای میثم حسنی خط ونشان می کشد. داستان آقای شیرازی، در نگرانی شان برای جلوگیری از توهین به ساحت مقدس!! سران فتنه ، داستان قدیمی :«حسنی به مکتب نمی رفت اگر می رفت جمعه می رفت » شده است.
سالهاست در فضای بلاگفای ایشان، علیه مقامات نظام، من جمله رهبری نظام، دکتر احمدی نژاد، خود نظام مقدس جمهوری اسلامی و حتی پرچم عزیزمان، انواع دشنام ها، لجن پراکنی ها، تهمت ها و … بارگذاری می شود و چشم عدالت نگر مدیریت محترم بلاگفا در برابر این دُشنوشته ها، از بن دندان، کور و نابیناست.

در ادامه نویسنده این وبلاگ 12 پیوند از وبلاگ‌های موهن میزبانی شده در بلاگفا را می‌آورد که تنها 4 لینک از آن‌ها مسدود نیست. شیرازی در توضیح این موضوع به وبلاگ نیوز می‌گوید: “یا وبلاگ‌هایی که ایشان تحت عنوان وبلاگ‌های غیر قانونی لینک داده اند مجاز هستند یا نیستند. اگر غیرقانونی هستند که بایستی گزارش تخلف به سایت ارسال یا برای کارگروه تعیین مصادیق ارسال می کردند. در عین حال طبق بند 11 قانون جرایم رایانه‌ای، بازنشر و یا لینک به محتوای مجرمانه جرم است.”

البته مسدود نبودن همان 4 وبلاگ هم محل سئوال است. سئوالی که شیرازی به آن این چنین پاسخ می‌‎دهد: “وبلاگ‌های مشکل دار ابتدا باید به ما گزارش داده شوند یعنی اول از همه ما باید بدانیم که چنین وبلاگی وجود دارد. چون مانند وبلاگ‌هایی که محتوای غیر اخلاقی منتشر می‌کنند نمی‌شود مثلا با جستجو چند کلمه این وبلاگ‌ها را پیدا کرد.

در هر حال وقتی گزارشی برای ما ارسال شود ما این وبلاگ‌ها را به اطلاع کارگروه تعیین مصادیق می‌رسانیم و آن‌ها پس از بررسی دستور مسدود سازی را برای ما ارسال می‌کنند. در مواردی هم برای مدتی وبلاگ توسط مخابرات فیلتر و بعد دستور مسدودسازی برای ما ارسال می شود.

برخی وبلاگ‌ها نیز بصورت سریالی هستند مثلا وبلاگ اول آنها مسدود می شود یک عدد بعد از آدرس می‌گذارند و در آدرس جدید محتوا را منتشر می‌کنند که پس از اطلاع ما از مسئله دوباره به کارگروه ارسال خواهد شد. در مواردی ممکن است حتی دستور مسدود سازی برای ما ارسال نشود که این احتمالا دلایل دیگری دارد.”

مسدود کردن وبلاگ 583 باعث می‌شود تعداد دیگری از کاربران این سرویس دهنده به این موضوع اعتراض کنند و برخی از آن‌ها مسدود شوند. موضوعی که «دوئل» باز هم به آن واکنش نشان می‌دهد و در نوشته‌ای تازه می‌نویسد:

از قرار شنیدم وبلاگ برادر خوبم صادق (تخریب چی) و وبلاگ معبر سایبری هم توسط بلاگفا مسدود شد… ظاهرا این جنگ تمامی ندارد…. به زودی با وب سایت دوئل در خدمت شما خوبانم… اینکار در اعتراض به مسدود کردن وبلاگ های ارزشی صورت خواهد گرفت…

اما تعدادی از کامنت‌های تأیید شده در این نوشته، چندان مناسب نقل نیستند:

*مرده شور ببره بلاگفا رو با اون مدیر بی لیاقتش … کار ایشون فقط حق الناس به گردنش میزاره . انشاالله وعده ما فردای قیامت
*این شیرازی و امثالش می خوان نور خدا رو با دهانشون خاموش کنن ولی کور خوندن . مرگ بر مدعیان دروغین آزادی . مرگ بر عاشقان و شیفتگان غرب و بی دینی.
*آقای شیرازی! شما چکاره ای که میخوای جلوی این سیل خروشان رو بگیری ؟ تو که هیچی از بزرگانت گرفته تا پایین هیچ کدومتون هیچ غلطی نمیتونید بکنید. شما در مقابل این خیل بزرگ جند الله مثل علف هرزی هستید در جنگل سرو . آقای شیرازی این هشدارو بهت میدم : اگه دست از این کارای مسخرت بر نداری چیزای بدی رو با چشات مناظره میکنی … آخه ابله ! تو فکر نمیکنی که فردا چجوری میخوای جلوی ما رو بگیری ؟؟ یه روزنه ی فرارم برای خودت نذاشتی .. فقط مراقب باش.

اما این پایان ماجرا نبود و طرح‌های گرافیکی و متن‌‎های دیگری هم علیه شخص شیرازی، منتشر شد که به دلیل نامناسب بودن، وبلاگ نیوز از انتشار آن‌ها معذور است.

اپیزود ششم: بلاگفا تحریم می‌شود؟
همین چند وبلاگ باعث شد که موج تحریم بلاگفا جدی‌تر شود. شیرازی درباره دلیل مسدود شدن سریالی وبلاگ‌های این سرویس دهنده در این موضوع می‌گوید: “کلا تعداد وبلاگ‌های محدودی مسدود شده‌اند و عموما مواردی هستند که حال به هر دلیلی به ما یا سایت توهین کردند یا اکاذیبی مثل ارسال تهدید از طرف ما به وبلاگ‌های دیگر را تکرار و نتیجه گیری کرده و حتی اعلان پایان فعالیت در وبلاگ و پیشنهاد تحریم بلاگفا را داده بودند. تعداد کل وبلاگ‌های مسدود شده کمتر از تعداد انگشتان دست است.”

البته موضوع مسدود کردن وبلاگ‌ها برای شیرازی تازگی ندارد و او حداکثر هفته‌ای 1000 وبلاگ غیر اخلاقی را مسدود می‌کند: “لیست‌هایی که توسط کارگروه برای ما ارسال می شوند معمولا در هفته یک یا دو نوبت است و تعداد آن ممکن است متفاوت باشد. مثلا فهرستی بیش از 1000 وبلاگ نیز داشته ایم که در یک روز ارسال و دستور مسدود سازی آنها  توسط کارگروه داده شده بود.

وبلاگ‌هایی که ما معمولا مسدود می‌کنیم موارد غیر اخلاقی و پورنو هست که گاهی روزانه 20 تا 30 تا و گاهی نیز 7 یا 8 هست. البته با تمهیداتی که در سایت گذاشته ایم و با مرور زمان و برخورد با وبلاگهای غیراخلاقی این تعداد کمتر شده است.”

اما این نقد به علیرضا شیرازی وارد است که درباره موضوع کمی تند برخورد کرده است و شاید کمی سعه صدر بیش‌تر، می‌توانست به حل موضوع بیش‌تر کمک کند. موضوعی که مدیر بلاگفا به هیچ وجه آن را نمی‌پذیرد: “من با صعه صدر در برابر انتقاد موافقم؛ اما با توهین یا تهدید نه! متن کامنت‌های منتشر شده در هر پست را خوانده‌اید. آیا به‌راستی کاربری که این چنین نظراتی را منتشر می کند دنبال پاسخ یا حقیقت میگردد؟!

با این‌حال در مورد وبلاگ «قطعه 26» سعی کردیم ضمن حفظ اطلاعات تنها با ریست کردن قالب کد حذف تبلیغات سایت و نمایش تبلیغ دیگر را برداریم و در مورد وبلاگ دوئل چندین بار از طریق بخش نظرات شخصا برای ایشان توضیح داده ام که ما پیام تهدید یا هشدار ارسال نمی‌کنیم.”

شیرازی در پاسخ به این سئوال که آیا از این به بعد هر کاربر بلاگفا که درباره این موضوع بنویسد، مسدود خواهد شد، می‌گوید: “نه الزاما! علیه سایت نوشتن شاید یک انتقاد مودبانه و منطقی باشد که در این صورت ایرادی در آن نمی بینیم و چه خوب خواهد بود که چنین انتقاداتی هم باشد اما گفتیم انتقاد و نه اینکه بنده یا بلاگفا را به ضد انقلاب، بی دینی یا گرایشهای سیاسی که عملا در سایت وجود ندارد متهم کنند یا اکاذیی علیه سایت منتشر کنند که چهره و اعتبار سایت را تخریب کند. قبول دارید که ادعای دروغین تهدید توسط بلاگفا میتواند در اعتبار سایت تاثیر منفی داشته باشد.”

اتهام‌های سیاسی علیه علیرضا شیرازی در حالی است که به جرأت می‌توان شیرازی را یکی از کم حاشیه‌ترین مدیران سرویس دهنده‌ها از لحاظ سیاسی دانست که تقریبا هیچ اظهار نظر رسمی پیرامون موضوعات سیاسی به طور مشخص نداشته است.

مدیر بلاگفا هر وبلاگ مسدود شده‌ای را که نسبت به توهین‌های اعلام شده عذرخواهی کند و نسبت به عدم انتشار محتوای مجرمانه تعهد دهد، قابل بازگشت می‌داند. اما اطلاع دادن به نویسنده یک وبلاگ پیش از مسدود سازی را خلاف قانون قلمداد می‌کند و ادامه می‌دهد: “شیوه مسدود سازی ما تقریبا نرم افزاری و یکسان هست. یک تعداد وبلاگ مشخص شده با دلایل متفاوت مسدود می شوند.

حتما قبول دارید که در مواردی مثل وبلاگ‌های غیراخلاقی یا گروه‌های تروریستی حتی اخطار یا امکان تهیه مطالب پس از مسدود سازی می‌تواند مشکلات حقوقی ایجاد کند یا این‌که به متخلفین امکان تغییر سریع آدرس را خواهد داد.

در عین حال فرستادن اخطار می‌تواند باعث سوء استفاده شود و مثلا افرادی با سوء نیت دیگران و با جعل ایمیل یا نام مدیران سایت دیگران را تهدید کنند. عملی که توسط خود کارگروه تعیین مصادیق صورت می گیرد این است که وبلاگی مسدود و در صورت پیگیری کاربر دلایل مسدود سازی یا پروسه رفع فیلتر آغاز می شود.

نویسنده چند وبلاگی که ذکرشان هست حتی یک ایمیل به سایت جهت اطلاع از دلیل مسدود سازی یا درخواست رفع مسدود سازی برای ما ارسال نکرده و سریعا و در کمتر دو یا سه روز صاحب سایت مستقل شده و گاهی مطالبی علیه بلاگفا در آن منتشر کردند.”

علیرضا شیرازی درباره دلیل مسدود کردن وبلاگ «سیب سبز» که خوانندگان وبلاگ نیوز درباره دلیل مسدودسازی آن، توضیح خواسته بودند نیز گفت: “این وبلاگ به دستور دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق در فهرستی که همین چند روز گذشته (در خردادماه) برای ما ارسال شده بود مسدود شده است. فکر می‌کنم حتی الان هم صفحه فیلتر مخابرات هم برای این آدرس نشان داده می شود که نشان از فیلتر شدن این سایت توسط نهادهای دولتی دارد.”

اپیزود هفتم: قول ِ سدید
يكى از چيزهائى كه در همين زمينه وجود داشت، رعايت تقواى عجيب امام در همه‌ى امور بود. تقوا در مسائل شخصى يك حرف است؛ تقوا در مسائل اجتماعى و مسائل سياسى و عمومى خيلى مشكلتر است، خيلى مهمتر است، خيلى اثرگذارتر است.

ما نسبت به دوستانمان، نسبت به دشمنانمان چه ميگوئيم؟ اينجا تقوا اثر ميگذارد. ممكن است ما با يكى مخالف باشيم، دشمن باشيم؛ درباره‌ى او چگونه قضاوت ميكنيد؟ اگر قضاوت شما درباره‌ى آن كسى كه با او مخالفيد و با او دشمنيد، غير از آن چيزى باشد كه در واقع وجود دارد، اين تعدى از جاده‌ى تقواست. آيه‌ى شريفه‌اى كه اول عرض كردم، تكرار ميكنم: «يا ايّها الّذين امنوا اتّقوا اللَّه و قولوا قولا سديدا».

قول سديد، يعنى استوار و درست؛ اينجورى حرف بزنيم. من ميخواهم عرض بكنم به جوانان عزيزمان، جوانهاى انقلابى و مؤمن و عاشق امام، كه حرف ميزنند، مينويسند، اقدام ميكنند؛ كاملاً رعايت كنيد. اينجور نباشد كه مخالفت با يك كسى، ما را وادار كند كه نسبت به آن كس از جاده‌ى حق تعدى كنيم، تجاوز كنيم، ظلم كنيم؛ نه، ظلم نبايد كرد. به هيچ كس نبايد ظلم كرد. [بیانات مقام معظم رهبری در نماز جمعه 14 خرداد 89]

۲۶ comments

 • ای بابا مگه شک داری که مسدود میکنه ؟؟!

  مسدود میکنه منت میزاره توهین میکنه تبلیغات … میزاره

  شک نکنید :d

  • عالي نوشتي آشيخ حسين!
   دست‌مريزاد رفيق

   • احسان

    خودشون زدن به اون راه. اخه این آقای شیرازی بیچاره مگه چه گناهی کرده؟ اگه یکی اهل انقلاب باشه برای یه مظلوم این قدر پیام بد بد نمی ده! اگه فکر می کنن هیچ کس نمی تونه جلوی این سیل به اصطلاح خروشان را بگیره هیچ کس هم نمی تونه جلوی سیل وبلاگ نویسان را بگیره. وبلاگ نویسان فعلا دارند این جامعه را می سازند. بیچاره آقای شیرازی!

 • محمدرضا

  نوشته منطقی و مستند خیلی خوبی بود / با این که خیلی از بلاگفا خوشم نمیاد ولی فکر می کنم حق با شیرازی است

 • اقا چرا این قدر بحت میکنید الکی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  چرا هیچ کس از میهن بلاگ شاکی نیست ؟؟؟؟؟؟؟؟ !!!!!!!!!!!!!!

  چرا شاکی نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  البته تا جایی که ما اطلاع داریم اول یه اخطار میدن بعد عمل میکنن
  نه این که به خاطر یه کلمه حرف رکیک کل وبلاگ انتی وهابی رو ببنند

  به این مهندس ش هم بگین ول کنه بلاگفا رو دیگه به جان خودش اگه الان هرکی غیر از این بود بلاگفا به اندازه 10 ساال پیشرفت میکرد

  و
  این قدر هم تو وبلاگ شخصیش ……… ننویسه

  و یک نکته خیلی مهم !!!!!!!!

  در قسمت کامنت های وب شیرازی اکثر نظرهای که از دولت حالا بگیم انقاد شاید بهتر باشه ” تایید شده

  ولی من خودم به شخصه چند بار که نظر دادم و یه جمله از دولت گفتم تایید نشده !!!

  در این مورد مدرک داریم

  http://www.shirazi.blogfa.com/comments/?blogid=shirazi&postid=289&timezone=12642

  در این جا یه نظر به طرفداری از دولت تایید نشده در حالی که خودم یه کامنت دادم
  ولی جملاتی هم چون : “مگه نمی دونی مملکت گل و بلبله (-:”

  حرف شما هم درست ! طرفداار دولت نیستی و حق هم داری
  ما که نگفتیم مشکلیه
  فقط گفتیم اگه تایید میکنه کامنت های ما رو هم تایید کن
  اگه وبلاگ حذف میکنی
  وبلاگ های اون ور رو هم حذف کن

 • کیناز

  با تمام این احوال فکر می کنم نمی بایست در این موارد صورت سوال را پاک کرد
  باز جای صبر داشت تا این سوتفاهمات حل شود

 • اول بگم اپیزود آخر خیلی انتخاب خوب و بجایی بود. خوب بعد، خیلی گزارش خوبی بود. واقعا بحثهای الکیو حاشیه ای زیادی درست شده بود که این گزارش «انشاالله» اونها رو تموم می کنه!

 • “وقتى رحمت الهى براى ما پيش خواهد آمد كه مواظب و مراقب خودمان باشيم؛ مراقب حرف زدنمان، مراقب اقدام كردنمان، مراقب تبليغاتمان. […] آن وقت كسانى خطا ميكنند، خداى متعال «و اتّقوا فتنة لا تصيبنّ الّذين ظلموا منكم خاصّة»؛ بله اينجورى است. بعضى از ظلمها، بعضى از كارها هست كه نتيجه و اثر آن دامن همه، نه فقط دامن آن ظالم را ميگيرد؛ بر اثر رفتار يك عده‏اى كه در گفتار خودشان، در عمل خودشان، در قضاوت خودشان ظلم ميكنند. بايد مراقب اين چيزها بود.”
  هرقدر هم عصبانی باشیم نباید از دایره تقوا خارج شویم

 • سلام…

  گزارش كامل و خوبي بود….
  ولي چه فايده دارد؟! الان خيلي از بچه هاي ارزشي دارند توي بلاگفا مي نويسند ، و براي بعضي ها هم كه به اين محيط كه انصافا محيط ساده و مرقوبي (از لحاظ فني) هم است،عادت كرده اند و سخت است كه از بلاگفا كوچ كنند….

  من پارسي بلاگ را سرويس خوبي براي جايگزين كردن بلاگفا (براي وبلاگنويسان ارزشي) مي دانم…اما متاسفانه بعنوان يك سرويس وبلاگنويسي از امكانات كاملي برخوردار نمي باشد و فقط در حد رفع نياز هاي اوليه وبلاگ نويسي مي باشد….
  ما بايد يك فكر جدي براي اين مساله كنيم، و گر نه،من همان هاست شخصي و نهايتا يك سيستم مديريت محتواي وردپرس يا مويبل تايپ را مي پسندم كه البته اين مساله باعث كاهش وبلاگ نويسي و تفكر وبلاگ نويسي مي گردد.

 • علی

  به نام خدا
  نوشته بسیار خوبی بود.
  من همون موقع که آقای قدیانی اون صحبت ها رو کردن براشون کامنت گذاشتم و گفتم مشکل از قالب وبلاگشونه.
  انصافا کسانی که چنین تهمت هایی رو می زنن به خاطر خدشه ای که به آبروی افراد وارد می کنند مسئول اند. البته من خودم خیلی از سرویس بلاگفا خوشم نمیاد ( به نظرم امکاناتش می تونه بیشتر هم باشه ) ، اما این دلیل نمیشه که آبروی ایشون رو به بازی بگیرم ! کسی من رو مجبور نکرده تو بلاگفا وبلاگ بسازم !
  وقتی ایشون خودشون دارن از گروه های منحرف تبری می جویند ، برخی چه اصراری دارن که ایشون رو طرفدار بهایی ها بخونن ؟! مگر ملاک ما در قضاوت در مورد افراد چیزی جر گفته شونه ؟ مگر ملاک مسلمان بودن فردی گفتن شهادتین نیست ؟ ( البته رابطه او و خدایش را ، خود االه بهتر می داند ، ولی ملاک قضاوت برای ما همان ظاهر است … )
  انشاء الله دیگه شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

 • سعید

  من همیشه متنفر از بلاگفا بودم بخاطر جریاناتش سر وردپرس و انحصار طلبی هاش . ولی همه این جو پیش آمده ممکنه نتیجه کامنت گذاری یکی مثل من به اسم شیرازی باشه و یا بخشی مثل تبلیغات مستهجن که خنده دار و از بی سوادی طرف پیش میاد. خیلی خوب نیست اینقدر راحت مهتم کنید کسی رو.
  نه کسی سد راه شور انقلابی بسیجیان ماه می شود و نه کسی سد راه سییل قلیل فریب خوردگان به بازی گرفته شده… اینقدر فضای وبلاگ نویسی بزرگ هست که محدود به بلاگفا نباشه.

 • الان هم که سایتت مهندس فیلتره :d

  حال میده سایتت فیلتره ها

  فقط چون هم تو لینک های پیشنهادی صفحه “به اصطلاح هوشمند” فیلترنیگ هست هم فیلتر شدی یکم خنده دار شده :d

  ولی تو یه پستت نوشته بودی هر شب کاوس فیلتر میبنی
  صبح که ازخواب پا مییشی میترسی

  حالا فیلترشدی :d پس برو حال کن دیگه شب خواب نمی بینی
  “”””این قدر ما رو هم حرص نمیدی”” :))

  ولی حیف که باز فیلترینگ میگه اشتباه شد ……
  پرشین گیگ وبلاگ کلوب حیف بودند

  ولی کلان دسته فیلترنیگ درد نکنه :-p

 • با اینکه آقای شیرازی بلاگفا را نسبتا خوب مدیریت میکند.ولی انصافا وضعیت تبلیغات موجود مشکل دار است.درست است که در بخش قوانین بلاگفا هم درج شده که مدیریت حق در ج اگهی را دارد ولی این دلیل نمی شود که با نمایش تبلیغات نسبتا نامناسب محیط بلاگ های ارزشی را زیر سوال ببرد و چندین مورد دیگر مانند این….
  البته نباید از حق گذشت که مدیریت آقای شیرازی بسیار بهتر از سایر سرویس ها مثل پرشینبلاگ و … است. با اینکه از خدمات سرویس بلاگفا متشکریم ولی این دلیل نمیشه به انتقادهای منطقی توجه نشه…

 • آمون

  باعث تاسفه
  بلاگفا سرویس خوبیه نباید جو سازی کنیم اگر از عدم سعه صدر اون بنده خدا ناراحتیم در عوض خودمون هم خوب برخورد نکرده بودیم نباید توقع زیادی داشته باشیم.
  امیدوارم کینه قبلی باعث نشه که هر چی بر سر زبونمون میاد نثار این و اون کنیم :\ اون دنیایی هم هست. باید جوابگو باشیم اون دنیا
  افسوس …

 • دوستان این لینک رو ببینید با یکی از افکارات جالب شیرازی مواجه میشین البته این واسه خیلی وقت پیشه

  http://www.openidea.ir/1387/10/20/%D8%B9%D9%84%DB%8C%D8%B1%D8%B6%D8%A7-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%B2%DB%8C%D8%8C-php-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D8%B1%DA%A9-%D8%A7%D8%B3%D8%AA/

 • با سلام

  خیلی گزارش خوب و کاملی بود

  دوستانی که مهندس علیرشا شیرازی رو محکوم می کنند و دم از بسیجی بودند می زندد و دم از خدا می زنند باید بدانید که کار شما درست نیست

  من خودم یک بسیجی هستم و پایبند به کشور

  اما شمایی که با آبروی یک مسلمان بازی می کنید ،شمایی که دم از خدا می زنید برای شما واقعاً زشت است

  اطلاعاتتون رو زیاد کنید و بعد نظر ارسال کنید

  به این راحتی و بدون دلیل و مدرک به یک شخص توهین می کنید

  به خدا قسم که این کار از جانب خدا گذشت ندارد

  به والله قسم

  ای بسیجی واقعاً بسیجی باش

  اول تحقیق و بعد اعلام خبر

  یا حق

  • مجتبی

   سلام بسیجی!!
   مثل اینکه شما بدون اطلاع کامنت گذاشتی.
   برو بپرس وبلاگ های:”کلیپ مبارز،کمال الملک و کلیپ مدافع ایران” رو برای چی بستن.
   این ها هم توهین کرده بودند؟!

 • اپیزود ششم دوبار تکرار شده.
  در ضمن الان زوده یکی دو سال دیگه باید کشف حقیقت می کردید.
  صبح به خیر

 • به نظر جناب شیرازی حرفه ای عمل نکردند.
  چون بسیاری از این موارد که در مورد کامنت ها میگن رو میشه توی کامنت های خودشون دید.
  بهر حال کوچ از بلاگفا داره بالا میگیره.
  بهتر بود چاره ی دیگه ای تدبیر میکردند.

 • سلام.در وبلاگ من توهینی و اصلا حرفی از آقای شیرازی زده نشده بود.اما نمی دانم چرا از دست رس خارج شده است.بی زحمت این موضوع را پیگیری کنید.
  meghdadedalat.blogfa.com

 • با سلام
  در همین راستا در وبلاگم مطلبی انتقادی رو گذاشتم که بد نیست یک سری بزنید…
  ممنون میشم

  http://seyedblog.blogfa.com

 • مجتبی

  آقای شیرازی! چرا این وبلاگ های جنبش سبز لجنی رو که هر روز به رهبر و دکتر احمدی نژاد فوش میدن رو نمی بندی؟!
  ما که بلا نسبت خر نیستیم!

  • سیبسیب

   مجتبی […] چرا توهین میکنی؟
   ===
   توضیح: کامنت به دلیل استفاده از لفظ رکیک ویرایش شد.

 • یادش بخیر، در جوانی یک وبلاگی داشتم توی بلاگفا و یادمه که توی آخرین پستش یک سیستم وبلاگ دهی جدید رو معرفیس کرده بودم که مسدود شد.
  یادش بخیر …

 • سلام
  بنظر من که فکر نمیکنم مسدود کردن وبلاگ های ارزشی از قصد باشه چون به نفعشون هم نیست وبلاگ من الان دوسال فعالیت داره http://www.shia-salam.blogfa.com هیچگونه مشکلی نداشتم

 • محمد

  فکر نکنم ارزشی باشن
  این رو بخونید تبلیغاتی هستن
  http://mihanhamkar.com/news.php?nid=16

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول