افزايش سيستم‌هاي وبلاگ‌نويسي و سردرگمي کاربران ايراني

چند سالي است که در ايران اينترنت در حال پيشرفت است از اين رو کاربران زيادي سايت يا وبلاگ دارند و يا حتي به فکر کسب در آمد از طريق ساختن سايت يا وبلاگ هستند.

افرادي که در اين فکر هستند، بيشتر به افتتاح سايت هاي خدماتي مانند سيستم هاي وبلاگدهي رو می آورند که با کمترين هزينه بتوانند پولدار شوند و خدماتي را به کاربران ايراني ارائه دهند. ولي به دور از اين، بايد به يک نکته توجه داشته باشند که افزايش تعداد سيستم هاي وبلاگدهي آن هم بدون کنترل نه تنها باعث پيشرفت نمي شود، بلکه بيشتر به ضرر کاربران است.

در سال هاي اخير تعداد زيادي سايت با هدف ارائه وبلاگ رايگان در ايران راه اندازي شده اند که از سورس هاي رايگان استفاده مي کنند که البته تعدادي از مديران آنها از سي.ام.اس سايت خود سر در نمي آورند و قدرت آن را ندارند که بخواهند در سايت خود امکانات جديد اضافه کنند و کاربران را به سمت خود بکشند.

در 3 سال اخير تعداد زيادي سيستم وبلاگدهي راه اندازي شده که به علت نداشتن وضعيت مالي مناسب، نمي توانند هزينه سايت خود را بپردازند و مجبور به فروش سايت خود مي شود. اگر کسي آن سايت را نخرد سايت به کلي منحل ميشود و کاربران آن سايت تمام اطلاعات خود را از دست ميدهند. از اين رو کاربران کمتر به سمت سايت هاي وبلاگدهي جديد مي روند، مگر آنکه ان سايت امکانات جديدي اضافه کرده باشد.

آن سايت هم تا زماني ميتواند کار خود را ادامه دهد که بتواند از مشکلات سرور و فشاري که بر آن سرور مي آید عبور کند. حتي بعضي اوقات بايد سرور عوض شود که در آن صورت هزينه بر است و اگر بتواند هزينه آن را متحمل شود سايتش باقي خواهد ماند.

در سال گذشته تعداد زيادي از سايت هاي وبلاگدهي به علت نداشتن هزينه در همان ماه هاي اول فعاليتشان منحل شدند. سرویس دهنده هایی مانند: پرس بلاگ، نوين بلاگ، بلاگ آپ، بلاگيگ، يازير و آزادشهر از جمله سيستم هايي هستند که درهمان ماه هاي اول فعاليتشان منحل شدند و کاربران آنها اطلاعات موجود در وبلاگ‌هايشان را از دست دادند که اين باعث مي شود که کاربران به سايت هاي ايراني کمتر اعتماد کنند و روي به سيستم هاي خارجي مانند بلاگر و وردپرس نمايند.

با این حال به دلیل امکان مسدود شدن در داخل، حتي اعتمادي به اين سايت ها هم نيست.چون بازهم امکان دارد اتفاق از دست دادن اطلاعات رخ دهد و همين مورد باعث ميشود که کاربران سردرگم شوند و کمتر به وبلاگنويسي روي آورند.

در حال حاضر کاربران فقط به چند سرویس وبلاگ نویسی اعتماد ميکنند. آن هم به علت داشتن تجربه و داشتن پرسنل قوي است. سايت هاي قديمي تر مانند بلاگفا، پرشين بلاگ، ميهن بلاگ، ايران بلاگ، آفتابلاگ، جوان بلاگ، بلاگ اسکاي و پارسی بلاگ هستند. اين سايت ها هميشه پرکاربر ترين سايتهاي ايراني هستند و جاي زيادي براي سيستم هاي جديد و تازه نفس نيست. در حال حاضر دو سايت پارسي کيوت و چهلستون هم قدرت مناسبي براي ميزباني کاربران ايراني دارند.

در حال حاضر بهترين راه براي سيستم هاي وبلاگدهي هدفمند کردن آنها است و بعضا موضوعي کردن آنها بهترين راه براي نگه داشتن کاربران ايراني است. مانند اينکه هر سيستم در يک موضوع تخصصي کاربران را جمع آوري کند. مثلا يک سيستم جديد ورزشي باشد و فقط وبلاگ هاي ورزشي در آن ثبت نام کنند. (مانند ورزش بلاگ) یا يک سيستم هنري و علمي باشد تا فقط کاربران وبلاگ هايشان را در اين دو موضوع در اين سيستم ثبت نمايند.

اين روش ميتواند براي قدرتمند کردن سيستمهاي وبلاگدهي رايگان مناسبترين راه باشد تا اعتماد کاربران ايراني جلب شود. البته راه ديگر داشتن بيشترين کاربر براي سرويس هاي وبلاگدهي داشتن قالبهاي زيادي در موضوعات مختلف است.
انتهای پیام/.

ابوالفضل قوچانی، وبلاگ نیوز

۱۱ comments

 • محمود کاظمي

  کاملا با هدفمند کردن سرويس هاي وبلاگي موافقم

  • سلام
   نوشته بسیار عالی بود
   فقط جای ما خالیست
   اقای ابوالفضل قوچانی شما چطور خدمات سایت بلاگها را نادیده گرفته اید
   بلاگها تنها سایت ارائه دهنده خدمات وبلاگ دهی در دیتاسنتر ایران است
   بلاگها اولین وبلاگدهی با دامنه فارسی است
   بلاگها اولین سیستم وبلاگ دهی برپایه ورد پرس در جمع سیستمهای ویلاک دهی ایرانی می باشد
   بلاگها اولین سیستم وبلاگدهی است که از نسخه موبایل پشتیبانی می کند

   واقعا دلتان امد ؟

   • 1bimokh

    Aghaye talebian hamasho ke gofti avalin!
    Bloghaa ke umad iran vase amniat umadam webloghaa. Emkanatesham bishtare ghable shoma ham domaine farsio rah andakhtan vase usera

 • فرهاد

  من همیشه دنبال یه سرویس وبلاگ خوب بودم

  به نظر من چهل ستون و میهن بلاگ و لوکس بلاگ خوب هستند

  بیش تر سرویس های وبلاگ جدید حرفی برای گفتن ندارند
  سورس و قالب های همشون مشابه هم هستند

 • فرهاد

  تاریخ درج آخرین خبر در سپهر بلاگ بهمن ماه 87 است

 • میهن بلاگ حرف نداره

 • محمد ايماني

  ولي اين منصفانه نيست شايد سرويس جديدي باشد كه بتواند امكانات لازم را را براي كاربران فراهم كند مانند سرويس وبلاگ ميهن ورد .

 • حسن لطفي

  با نظر محمد ايماني موافقم اين منصفانه نيست كه مديران جوان را ايگونه دلسرد كنيم .

 • سلام
  چرا سايت هاي جوان را تخريب ميكنيد؟
  اگر ملاك برنامه نويسي ايگونه سايت ها شخصي باشد.
  بايد بگويم كه همين ميهن بلاگ از سيستم وبلاگ سيستم استفاده ميكنه مثل (blog24.com)
  و افتاب لاگ و جوان بلاگ از سيستم بلاگ هاستر استفاده ميكنه

 • درود
  از نگاه من این نوشته یک طرفه به قاضی رفتن بود. در این نوشته به گونه ای گفتید که سرویس های کهنه تر بهترند اما آیا سرویس های پیشین در سال های گذشته پیشرفت های سرویس های تازه نفس را داشته اند؟ ابراهیم باباوند نکته ی خوبی را گفتند و آن این که این سرویس ها هم از سی ام اس های شناخته شده بهره گرفته اند! ا
  در این باره نوشته ای هم نگاشته بودم که می توانید بخوانید

  http://zavarzadeh.org/2011/01/03/%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D8%A8%D8%B1-%D8%B3%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%B3-%D8%AF%D9%87%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D9%88%D8%A8%D9%84%D8%A7%DA%AF/

  • جعفری

   lمن هم با نظر محمد ایمانی موافقم این منصفانه نیست که مدیران جوان را ایگونه دلسرد کنیم .

   جالب است در این نوشته از کم اوردن سیستم های جدید صحبت می کنند و از سایت چهل ستون به خاطر قدرت مناسبی که برای میزبانی دارند تعریف می کنند .

   آقای قوچانی بد نیست بدانید همین سایتی که ازش تعریف کردید و گفتید جای زیادی برای سیستم های جدید و تازه نفس نیست در حال نابودی است وتا پایان مرداد به کاربرانش فرصت داده که اطلاعات خود را به یک سایت مطمئن! انتقال دهند این هم لینکش:

   “پیرو خبر قبلی و عدم تامین مالی خدمات ارائه شده از سوی سایت چهلستون، این وب سایت قادر به ادامه فعالیت نمی باشد و تنها تا آخر مرداد ماه سال 90 به فعالیت خود به این شکل ادامه می دهد، لذا ضمن پوزش و عذر خواهی از کاربران محترم، خواهشمند است نسبت به انتقال و جابجایی محتوای وب سایت های خود تا زمان تایین شده اقدام نمایند.”

   آقای قوچانی سایتی که منبع درامدی نداشته باشد و نتواند هزینه های خود را تامین کند امکان ادامه حیات نخواهد داشت!

   لطف کنید جوانان خلاق و باانگیزه را دلسرد نکنید
   همیشه جا برای خلاقیت هست!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول