دقایقی با «محمد دلاوری»؛ صرفا جهت اطلاع!

این روزها بیش از نام خودش، او را با «صرفا جهت اطلاع» پنج‌شنبه‌ها می‌شناسند. کار جدیدش باعث شده است تا توجه طیف گسترده‌ای از مخاطبان را جلب کند و بتواند شیوه جدیدی از نقد را در بخش‌های خبری سیما جا بیندازد.

وقتی برای گفت‌وگو پیش «محمد دلاوری» رفتیم، هنوز سایت «صرفا جهت اطلاع» راه نیفتاده بود و یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌هایش همین موضوع بود. حالا وبلاگ «اعترافات» را می‌چرخاند و سعی می‌کند نظر مخاطبان را پیرامون گزارش‌هایش در فضای مجازی جمع کند.

قبل از مصاحبه قرار می‌گذاریم که به جز وبلاگش، درباره موضوع دیگری صحبت نکنیم. من هم قبول می‌کنم. گرچه شاید دوست داشتم دامنه حرف‌هایمان کمی فراتر از وبلاگش برود. البته سرعت اینترنت در ایران، فیلترینگ و البته کمی «صرفا جهت اطلاع» (البته صرفا جهت اطلاع) موضوعاتی بودند که به عنوان حرف‌های حاشیه‌ای این گفت‌وگو به حساب می‌آیند.

وبلاگ نیوز: از چه زمانی با وبلاگ و وبلاگ‌نویسی آشنا شدید؟
خیلی وقت بود که آشنا بودم. اما خودم وبلاگ نمی‌نوشتم. تا این که به اصرار برخی از دوستان، و این که رفتند و یک وبلاگ ساختند، نوشتن وبلاگ را آغاز کردم. اسم وبلاگ را هم دوست نداشتم. اما دیدم تجربه بدی نیست. گرچه به اختیار خودم نبود.

وبلاگ نیوز: الآن پشیمان هستید؟
نه. اصلا

وبلاگ نیوز: بازخوردی هم از گزارش‌هایتان در وبلاگ تان داشتید؟
وبلاگم به صورت کافی اطلاع رسانی نمی‌کند. دوست داشتم اگر مخاطبان سئوالی داشتند، به راحتی می‌توانستند مطرح کنند. اما خیلی‌ها اینترنتی نیستند و خیلی هم که اینترنتی هستند نشانی وبلاگ من را نمی‌دانند. برای گذاشتن ویدئوهای گزارش‌هایم هم مشکل دارم و هنوز نتوانسته‌ام به ایده‌آلی برسم. تا الآن بازخوردها بد نبوده. اما کاملا راضی‌م نمی کند.

وبلاگ نیوز: به گسترش ارتباط‌هایتان هم کمکی کرده؟
بله. ارتباط‌هایم خیلی زیاد شده. خیلی‌ها پیگیری می‌کنند و این را به خودم هم گفته‌اند. آدم‌های خیلی خاصی مانند دوستان دوره دبیرستان یا دانشگاه را از طریق وبلاگم پیدا کرده‌ام.

وبلاگ نیوز: دشمنان را هم پیدا کرده‌اید؟
شخصیت‌های مجهول زیاد کامنت ارسال می‌کنند. افرادی که اصرار می‌کنند مجهول بمانند، اما یک وقت‌هایی یک نشانه‌ای می‌دهند که متوجه می‌شوم آن‌ها من را می‌شناسند. من هم این بازی را ادامه می‌دهم. بدم نمی‌آید.

وبلاگ نیوز: معمولا چه طیف مخاطبی برای‌تان کامنت می‌گذارند؟
مختلف‌ند. بعضی‌ها که انگار 24 ساعته پای کامپیوتر نشسته‌اند. به ثانیه کامنت ارسال می‌کنند. من واقعا به پشتکارشان غبطه می‌خورم. معمولا هم اظهار لطف است. اما خیلی فراوان. تا جایی که بعضی اوقات اصلا نمی‌دانم چطوری پاسخ بدهم. گاه گداری هم در کامنت‌ها بحث می‌کنند و موضوعات را به چالش می‌کشند.

وبلاگ نیوز: کنترل این همه با وقت کم شما باید کار سختی باشد. نه؟
کار سختی نیست. قسمت سخت آن جواب دادن به محبت‌هاست. چون من تأکید دارم که حتما بروم و جواب بدهم. این رسم و رسومات وبلاگ‌نویس‌ها هم بعضی وقت‌ها دست و پا گیر می‌شود. (خنده)

وبلاگ نیوز: نقدهایی که از طریق کامنت به دستتان می‌رسد تأثیری در کارتان هم دارد؟
بعضی از کسانی که کارهایم را نقد می‌کنند شناختم و نظرشان برایم مهم است. بعضی از آن‌ها هم ناشناسند. اما نظر درست می‌دهند. خیلی کم نظر رد و تأیید مطلق داشتم و برای خودم هم برآیند کلی خیلی مهم است.

وبلاگ نیوز: برای این کارها چقدر وقت می‌گذارید؟
تقریبا هر روز سر می‌زنم. عراق که بودم اینترنت پر سرعت هم داشتم و مشکلاتم کمتر بود.

پرس و جو هم که می‌کردم، فهمیدم که عراقی‌ها اینترنت با سرعت خیلی خوب و قیمت متعادل را در دسترس دارند. به خصوص اینترنت موبایل که قیمت خیلی خوبی داشت.

وبلاگ نیوز: یعنی می‌خواهید بگویید اینترنت عراقی‌ها از ما پر سرعت‌تر بود؟
آن‌جا اینترنت خیلی خوبی داشتند. البته دفتر ما هم امکانات بالایی داشت، اما اینترنت خود کشور هم کیفیت خوبی داشت. چون چند بار برای اتصال به اینترنت از کافی نت استفاده کردم. پرس و جو هم که می‌کردم، فهمیدم که عراقی‌ها اینترنت با سرعت خیلی خوب و قیمت متعادل را در دسترس دارند. به خصوص اینترنت موبایل که قیمت خیلی خوبی داشت.

وبلاگ نیوز: البته سرعت اینترنت ایران هم خوب است. اما ترجیح می‌دهم بگذریم از این بحث و برگردیم سر موضوع خودمان! آن دسته از همکاران‌تان که وبلاگ ندارند، خلأ آن را احساس نمی‌کنند؟
نه. چون فاصله آن‌ها با وبلاگ دقیقا 10 دقیقه است. حتی بعضی‌ها هم وبلاگ ساختند و رها کردند. شاید بی علاقه‌اند یا ارتباط به این شکل را نمی‌پسندند. وبلاگ‌نویسی هم خلق و خوی خاصی می‌خواهد.

وبلاگ نیوز: نوشتن در وبلاگ برای شغل‌تان هم دردسر ایجاد کرده است؟
اتفاقا مدیریت این‌جا نسبت به موضوع وبلاگ‌نویسی دید خیلی خوبی دارد و البته قواعدی هم تعریف شده که قواعد بسیار منطقی است. طبیعی است که مسائل سازمانی در یک سطحی نباید مطرح بشود. خودمان خطوط قرمز را می‌دانیم و رعایت می‌کنیم و تا حالا مشکل جدی نداشتیم.

وبلاگ نیوز: در شبکه‌های اجتماعی هم فعال هستید؟ یک مدت شایعه شده بود که خبرنگاران واحد مرکزی خبر به دلیل فیلتر بودن شبکه‌های اجتماعی معروف، اجازه دسترسی به آن‌ها را ندارند.
در فیس بوک صفحه دارم، اما فعال نیستم. اصلا نتوانستم با آن ارتباط برقرار کنم و خیلی به دلم ننشست. حضور در شبکه‌های اجتماعی یک فراغت جدی می‌خواهد که من ندارم. اما درباره شایعه‌ای که شما می‌گویید تا حالا نشنیده‌ام. حتی به ذهن خودم هم نرسیده بود، چون قانونی نداریم. البته بعضی از همکاران ما هم در شبکه‌های اجتماعی فعالند و هیچ مشکلی هم ندارند.

وبلاگ نیوز: تا حالا به صفحه فیلترینگ برخورده کرده‌اید؟
فراوان. البته ما در سازمان اینترنت بدون محدودیت داریم و خیلی درگیر نیستم. اما واقعیت را بخواهید زیاد دل خوشی ازش ندارم.

وبلاگ نیوز: چرا؟
به نظرم سیستم مدیریت شده‌ای نیست و کمی ناشیانه است. تعریف حدود گاهی خوب طراحی نشده و گاهی یک وبلاگ به خاطر یک اظهار نظر، در لیست سیاه قرار گرفته است. به نظرم این نوع نگاه قابل دفاع نیست.

وبلاگ نیوز: اگر یک روز ببینید وبلاگ تان فیلتر شده است چه عکس العملی نشان می‌دهید؟
تعجب می‌کنم. چون خیلی بی آزارم. اصلا تا حالا بهش فکر نکرده بودم. خدا کند اتفاق نیفتد. چون به وبلاگم خیلی عادت کرده‌ام.

واقعیت را بخواهید زیاد دل خوشی از فیلترینگ ندارم. به نظرم سیستم مدیریت شده‌ای نیست و کمی ناشیانه است.

وبلاگ نیوز: از نظر شما فعالان اینترنت چه جور آدم‌هایی هستند؟ همان آدم‌هایی که به قول خودتان فکر می‌کنید 24ساعته پای کامپیوترند.
جذابند. چون بعضی وقت‌ها در وبلاگ‌ها به قلم‌هایی برخورد کردم که واقعا احترام برانگیزند. آدم‌هایی که سنی ندارند، اما نحوه نگاه و نحوه قلم آن‌ها واقعا جالب است. دوست داشتم هفته نامه‌ای داشتم و می‌توانستم کاری کنم که این دسته از وبلاگ نویسان در آن بنویسند. چون اعتقاد دارم اگر فضا جدی شود، می‌توانند کمک‌های زیادی بکنند.

وبلاگ نیوز: مگر فضای وبلاگ جدی نیست؟
شاکله کسی که وبلاگ می نویسد آن است که در نوشته هایش بنیان های پژوهشی را رعایت نمی کند. با نوشتن زندگی می کند و زندگی را می نویسد. اما همین آدم اگر یک نقش مهم بگیرد، می تواند بسیار موفق باشد. الآن خیلی از ما استفاده واقعی و درست از وبلاگ نداریم. مثلا بعضی وقت ها کسی مقاله چاپ شده در یک نشریه را در یک وبلاگ قرار می دهد که پاسخ مناسبی دریافت نمی کند. فضای وبلاگ، یک فضای خاص است.

وبلاگ نیوز: در این مدت بازخورد گزارش‌های «صرفا جهت اطلاع» در وبلاگتان چطور بوده است؟
فوق العاده خوب. البته تعداد محدودی هم مخالف بودند. اما کلا بازخوردهای مناسبی دریافت کردیم. البته هنوز نقد جدی در فضای وبلاگستان نسبت به این گزارش‌ها ندیده‌ام.

وبلاگ نیوز: حرفی هم مانده که نگفته باشید؟
بله. خیلی وقت‌ها به خیلی از کسانی که کامنت گذاشتند سر نزدم. چون خیلی حوصله ندارم و وقتم هم کم است. اما همین موضوع باعث شده است عذاب وجدان داشته باشم. برای همین می‌خواهم از خوانندگان بخواهم که خیلی انتظار نداشته باشند. گرچه سعی می‌کنم به همه سر بزنم. اما بعضی وقت‌ها شباهت وبلاگ‌ها، مشغولیت و همه و همه باعث می‌شود در یک وبلاگی کامنت نگذارم و در یک وبلاگ دیگر، 2 کامنت بگذارم. (خنده)

انتهای پیام/.

۲۲ comments

 • از کسی که تو صدا و سیما خوشم میاد فقط اینه

  خداییش برنامه هاش جسورانه هستش

  خیلی جرعت میکنه این یارو تا حد این که کاریکاتور احمدی نژاد رو پخش کرده

  ممنون

 • سلام اقای صرفاً جهت اطلاع مدیونی جامعه مجازی هستی اگه تو برنامه این هفته ات برنامه ای را اختصاص به دوئل وقطعه 26 قرار ندی

  باید از اونا حمایت بشههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه

  • سید مسلم

   در مورد سفینه امید و اینکه الان در هوا چه کارهای میکنه و فرایندهای را که پردازطش می کنه گزارش بدید.

 • سید مسلم عارف پور

  چرا فقط از یارانه ها در سططح شهر تهران گزارش میدید . از یارانه ها در سطح روستاها و اماکن دور افتاده و تاثیر ان بر زندگی مردم از کرایه ها و مخارج دیگر در زندگی مردم مطلب بدید .؟ با تشکر

 • azad

  از همه سوتی گرفتید و پخش کردید الا از خود خبر نگارها در طول این سال . از رحیم جون مدتی سوتی بیرون ندادید بیرون. متشکرم.

 • سلام خسته نباشين كارتون واقا عالي دستتون درد نكنه ممنون از همگي شما مخصوصا از آقاي صرفا جهت اطلاع يادتون باشه ما خيلي شما رو دوست داريم
  خدا حافظ

 • سعید

  با سلام وخسته نباشید.میخواستم در باره اخبار ورزشی که بعد فوتبال روز 6بهمن حدود ساعت 19:45 از شبکه 3 پخش شد و کلی سوتی واشتباه داشت گزارش پخش کنید.یادتون نره مرسی

 • م.ا.ک

  بابا جون بعد نجف زاده یکی پیدا شد دل و جرات داشته باش ولی مواظب باش تو هم مثل کامراه خان نری دنبال نخودسیاه تو پاریس و امثال اینا

 • سارا

  با سلام آقای داوری بنده اهل میاندوآبم ، برنامه شما مخصوصا اجرای شما بی نظیره واقعا میگم خیلی ارادتمندیم، لطفا مراقب خودتون باشید. ارادتمندم . سارا ترکی

 • محمد طالبی

  خیلی وقت بود دنبال می گشتم ببینم این صدایی که توش یه کینه و سوز هست از کیه تا این که امشب فهمیدم
  خیلی از محمد دلاوری و گذارشای یه طرفه مسخرش بدم میاد

 • محمدرسول خشت چین

  لطفا” صرفا” جهت اطاع را تعطیل کنید جسارتا” مگه نمی گویید این مطالب آزاد یکم برید دولت آقای احمدی نةآد مسخره کنید که مملکت داره خراب می کنه چرا مدارس ابتدایی باید مثل زمان شاه بشه که به جای 5 سال بشه 6 سال مگه مملکت ما چیه که دارید خراب می کنید برنامه صرفا” جهت اطلاع را حذف کنید دورود بر حزب الله مرگ بر غیر آخوند ها دوروهای مملکت مملکت ما دست آخوندها هست تا آخر می ماند با سلام و متاسفم برای خودم که مملکت ما افتاده دست یک سری آدم زبان نفهم جسارتا” امثال شما در سایت خواندم اینها حرف مردم ولی اگر راست می گویید دانشجویان را مسخره کنید یا غیر آخوندها را مسخره کنید چرا افتادید به پای آخوندها و مسولین های خوب چرا این برنامه را تعطیل نمی کنید لطفا” جواب من را بدهید یا انتقاد من در برنامه بخوانید اگر یک سری تعریف می کنندحتما” یک سری انتقاد می کنند امیدوارم امثال برنامه های شما روزی تعطیل شود لطفا” جواب دهید محمدرسول خشت چین از رشت

 • ابراهیم

  با سلام محمد جان راست میگه جواب این اقارسول رو حتما بده …..بنده خدا انگار یکی از جانبازان زحمتکش و جزء افرادی هست که موج گرفتش چون یه ادم سالم نمیتونه از این حرفا بزن.دوستون داریم دست مریزاد.

  • محمدرسول خشت چین

   سلام و درد به آقا ابراهیم نفهم
   جسارت من پیام شما را امروز دوشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۴ دیدم یعنی حدود ۴ سال بعد جواب شما
   آقا ابراهیم شماها و امثال شماها بهتر خفه خون بگیرید
   مردکه نفهم خیلی غلط می کنی جانبازان را مسخره می کنی و به آن ها متلک می اندازی برو خود را جمع کن که مملکت را خراب کردید امثال شماها مملکت را خراب کردند
   در ضمن آشغال عوضی مردکه من جانباز نیستم ولی طرفدار جانبازان و شهدا و مفقود الاثر ها و آزادگان اسرا هستم
   این ها هستند برای دفاع از مملکت خودشان و دفاع از ناموس های خودشان رفتند به خاطر رهبر انقلاب و معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) جان خودشان را از دست دادند و مطمئن هستم همین ها افتخار می کنند در ضمن ببخشید مردکه فلان شده همین ها را که مسخره می کنی به خاطر ناموس تو هم رفتند
   امیدوارم اگه از غیر عمد آن ها را مسخره کردی خدا تو را ببخشه
   اما اگه از عمد مسخره کردی خدا جواب تو را بده
   دورود و سلام به تمام امت حزب الهی و خانواده های حزب اللهی و خانواده های شهدا و جانبازان و غیره و فداییان آیت االه خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی
   امیدوارم آقا ابراهیم این پیام من را بخواند ببینم می دونه جوابی بدهد یا نه

 • جوان

  باسلام
  چرا در برنامه صراط حقایقی را سانسور کردند و از یکی از ارکان انقلاب آنچنان که باید صحبت نکردند؟شناخت انقلاب بدون شناخت ارکان آن فایده ندارد!بااینکه من در آن زمان حضور نداشتم اما متوجه این نادیدن گرفتنها شدم چه رسد به بزرگترها
  چرا فقط در اخبار شبانگاهی مصاحبه آقای رفسنجانی را نشان دادند؟چرا در روز22بهمن مصاحبه ای از ایشان نشان نداده شد؟
  اگر شما قصد انتقاد از مقامات را دارید از صدا و سیما هم خواهشا انتقاد کنید که چرا خیانت در امانت کرده و ما جوانان را بی لطلاع از رویدادها از انقلاب تا اکنون فرض کردند؟
  واقعا زمان ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی گرانی بود و اکنون…
  با تشکر

 • دهاتی

  به این صرفا جهت اطلاعی ها بگویید یک خبر هم درمورد مرغ و تخم که در شهرستانها ی اطراف تهران تهسکنسد ببینید صفهای طویل و کمبود مرغ یخی

 • امیر

  ن که خیلی برنامشو دوست دارم
  فقط تورو خدا هرکی آدرس ایمیل صرفا جهت اطلاع رو داره برام ایمیل کنه یه خبر داغ براشون دارم چون هر کار کردم نتونستم یر بیارم تویه سایتشونم ننوشته
  asourgi@yahoo.com

 • Sky

  من که از تو خیلی خوشم میاد میدونی چرا چون حال این مسئولین بی لیاقت و حرااااااااااااااف اونم از نوع کذبش ی کوچولو نه در حد تیم ملی میگیری خلاصه که مخلصیم داش ممد ..
  از حال دادن به برو بچه ها کوتا نیـــــــــــــــــــــا پایه تیم
  راستی تو شهر ما هم ی موجوداتی هستند شبیهانسان خودشون رو مسلمان معرفی میکنند اما در عمل ریشه مسلمانها رو با تیشه دارند میزنند حالا دوست داشتی بگو واست بگم ..

 • مهدی

  سلام
  آقای دلاوری من تو اخبار و شبکه های اجتماعی شنیدم که شما لیسناس شیمی کاربردی از دانشگاه ازاد کرج دارید.
  مدرک شما هم 12 و 25 صدم بود
  البته اینارو از رو مدرک لیسانس شما دیدم.
  واقعا تو چه شرایطی الان اونجا تو صداسیما رفتین مشغول کار شدین؟
  من هم بیکارم شاید بتونم از همون طریق کار پیدا کنم.

 • شکوه

  سلام-شاید یاداوری امام زمان مربوط به برنامه شما نباشه ولی یاداوری تو این عصری که هممون تو زندگی روزمره غرق شدیم بد نیست از امامی که اگر یادی ازش گه گاهی میشود ظاهریست-از شما میخواهم صرفا برای اطلاع به مردم ازغریبی اقا یاداوری کنیم که قیمت سکه و دلار انلاین میدونیم ولی اسم امام عصرمون حتی نمیدونیم به نظرتون کدوم مهمتر؟بیخبری از اقا یا گم شدن تو مادیات؟ فقط یه ایتم چند دقیقه ای همین و بس-شما که خیلی چیزها را یاداوری میکنید-مستند یا برنامه اخلاق ازتون نمیخام فقط یه ایتم کوتاه -خیلی ممنون میشم

 • زندی

  باسلام خسته نباشید:همانطورکه مستحضر هستیدسازمان تآمین اجتماعی مبلغی بصورت ماهانه بابت هزینه درمان از افراد تحت پوشش دریافت می نماید اما اخیراً علی الرغم کسر مبلغ مذکورتوسط تأمین اجتماعی بعنوان حق درمان- متأسفانه داروخانه ها دارو را بصورت آزاد حساب کرده واعلام میکنند که ما قرارداد با تأمین اجتماعی لغو نموده ایم وکل مبلغ دارو باید بیمار بپردازید -(((( ازقرار معلوم بیمار باید هم سهم تأمین اجتماعی بپردازد وهم دارو به نرخ آزاد تهیه نماید یعنی چند درصد بالاتر ازنرخ آزاد)))) -البته سایرین تقصیری ندارند تمام تقصیرات به ما مربوط می شود چون……………..

  ممنون خواهم شدچنانچه گزارشی دراین رابطه تهیه واز مسئولین امر توضیح بخواهید. باتشکر

 • م

  برو …………………………………………….کجا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول