برگزاري نخستين همايش «دفاع سايبری» در روزهای آخر بهمن

معاون پژوهش و فناوري جهاد دانشگاهي از برگزاري نخستين همايش ملي دفاع سايبري در روزهاي بيست و نهم و سي‌ام بهمن ماه سال جاري خبر داد.

به گزارش «وبلاگ نیوز» دكتر سعيد قاضي مغربي در گفت‌وگو با ایسنا، توضيح داد: بحث سايبر از دهه 30 ميلادي به صورت جدي مطرح و به دنبال آن فضاي جديدي در دنيا ايجاد شد. بعدا در دهه 70 با ورود اينترنت، سايبر در قالب جديدي عرضه شد. با اين وجود مانند بسياري از فناوري‌هاي ديگر سايبر نيز به ايران وارد شد اما نحوه استفاده از آن و اهداف سايبري مورد غفلت واقع شد و در اين زمينه فرهنگ‌سازي لازم انجام نگرفت.

او با اشاره به اين‌كه هم مسوولان، هم مردم و هم نخبگان از پشت صحنه فضاي سايبر و اينترنت غفلت كرده‌اند، گفت: در پشت صحنه فضاي سايبر و اينترنت اين ژنرال‌هاي بازنشسته آمريكايي هستند كه تعداد زيادي از NGOها را هدايت مي‌كنند كه اين NGOها در ظاهر فعاليت‌هاي تحقيقاتي و علمي مي‌كنند.

قاضي مغربي افزود: ‌ژنرال‌هاي آمريكايي براي توسعه فضاي سايبر، استراتژي پيشنهاد مي‌دهند و در اين زمينه آينده پژوهشي مي‌كنند.

معاون پژوهش و فناوري جهاد دانشگاهي درباره رويكردهاي همايش ملي دفاع سايبري توضيح داد: تبيين حوزه دفاع سايبري و ابعاد آن، گسترش و نهادينه‌سازي دفاع سايبري در سطح ملي، بررسي ميزان اجرايي شدن ابلاغيه مقام معظم رهبري درباره امنيت فضاي تبادل اطلاعات و ارتباطات و تبيين وضعيت كشور در حوزه سايبر از جمله اهداف نخستين همايش ملي دفاع سايبري هستند.

او درباره لزوم نهادينه‌سازي فرهنگ دفاع سايبري در سطح ملي گفت: در جنگ تحميلي هشت ساله، اين مردم بودند كه خودشان به صحنه آمده و از كشور دفاع كردند. در حال حاضر نيز كه بسياري از حملات دشمن عليه كشورمان از طريق فضاي سايبر انجام مي‌شود، بايد تلاش كنيم تا آگاهي مردم درباره اين فضا افزايش يابد.

قاضي مغربي با اشاره به تجربياتي مانند ويروس استاكس نت اظهار كرد: وظيفه ما در قبال چنين حملاتي اين است كه در اين باره فرهنگ‌سازي و اطلاع‌رساني كنيم. امروزه حملات سايبري تنها به يك كليك نياز دارد و تاثير حملات سايبري بعضا از حملات نظامي مستقيم نيز بيش‌تر است.

معاون پژوهش و فناوري جهاد دانشگاهي با اشاره به حساسيت آمريكا برروي حوزه سايبري گفت: فرمانده ارتش سايبري آمريكا گفته است كه اگر به حوزه سايبري آمريكا حمله شود، مانند اين است كه به خاك اين كشور تجاوز شده است. در اين صورت آمريكا حق حمله نظامي را براي خود محفوظ مي‌داند.

او ادامه داد: از اين موضوع مي‌توان نتيجه گرفت كه فضاي سايبر عملا مانند خاك يك كشور شده است. اين فرهنگ بايد در بين ما هم ايجاد شود و مردم نسبت به حمله ويروس‌هاي اينترنتي همان قدر حساس باشند كه نسبت به حمله به يك از شهرهاي كشور حساسند.

 وي با اشاره به اظهارات مقامات آمريكايي درباره اين‌كه اگر به آمريكا حمله سايبري شود بايد اينترنت به طور كامل قطع شود، گفت: در حال حاضر بسياري از امور از طريق فضاي سايبر انجام مي‌شود. بنابراين بايد پرسيد كه وظيفه مردم و مسوولان در برابر قطع احتمالي اينترنت چيست.

وي ادامه داد: اينجاست كه ضرورت ايجاد شبكه ملي، اينترنت ملي و سوييچ ملي احساس مي‌شود. مردم حق دارند كه از دولت بخواهند تا راه‌اندازي شبكه ملي براي تبادلات و ارتباطات داخلي هرچه زودتر فراهم شود و بدانند چرا بسياري از داده‌هاي ما در حال حاضر در كشورهاي خارجي ميزبان مي‌شود يا بدانند ايجاد ديتاسنتر ملي به كجا رسيد؟ اينها موضوعاتي هستند كه در همايش مطرح مي‌شوند.

قاضي مغربي با بيان اين‌كه تلاش مي‌شود در همايش نخست اهداف كلان مورد بررسي قرار بگيرند، اظهار كرد: نخستين همايش ملي دفاع سايبري با هماهنگي جهاد دانشگاهي و سازمان پدافند غير عامل در سالن وزارت كشور در روزهاي بيست و نهم و سي‌ام بهمن‌ماه برگزار مي‌شود.

معاون پژوهش و فناوري جهاد دانشگاهي همچنين با اشاره به اين‌كه فضاي سايبر امروز قدرت را در جهان توزيع كرده است، گفت: ما نيز بايد بر اساس مزايا و توانايي‌هايي كه داريم سهم خود از اين توزيع قدرت به دست آوريم.

به گفته وي در حاشيه نخستين همايش ملي دفاع سايبري، كارگاه‌هاي آموزشي و نمايشگاه شركتهاي فعال در زمينه سايبر نيز برپا مي‌شود.

معاون پژوهش و فناوري جهاد دانشگاهي همچنين با اذعان به اين‌كه برخورد فيزيكي با فناوري ديگر جواب نمي‌دهد، عنوان كرد:‌ امروزه فناوري‌ها در حال بيش‌تر پنهان شدن و كوچك‌تر شدن هستند.

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول