توییتر شخصیت کاربران را لو می دهد

به گزارش «وبلاگ نیوز» و به نقل از سیتنا، تیمی تحقیقاتی از مرکز پژوهش‌های «آی‌بی‌ام» در سن خوزه، ادعا می‌کند که از روی توییت‌ها می‌تواند به شخصیت نویسنده‌ی آنها پی ببرد. این خبر را “اکونومیست” با استناد به توضیحات ابن هابر، مدیر این تیم منتشر کرده‌است. زمینه‌ی پژوهش‌های این تیم را مطالعاتی تشکیل می‌دهند که در گذشته درباره‌ی پیوند میان به کاربردن کلیدواژه‌های مشخص و ویژگی‌های شخصیتی کاربران انجام گرفته‌اند.
۵۰ توییت برای پی بردن به شخصیت
تیم تحقیقاتی هابر این یافته‌ها را به توییتر بسط داده است و بررسی می‌کند که چه شمار از توییت‌های یک کاربر باید برای پی بردن به شخصیت او تجزیه و تحلیل شود.  بنا به گفته‌ی پروهشگران با خواندن و تجزیه تنها ۵۰ توییت از یک انسان (کاربر) می‌توان «تقریبا به خوبی» از شخصیت او پرده برداشت و با بررسی ۲۰۰ توییت این شناخت تا درجه‎ی «بسیار خوب» ارتقا می‌یابد.
مولفه‌های مدل پنج عاملی شخصیت در خدمت تبلیغات
تحقیقات هابر و همکارانش بر نظریه‌ای استوار است که روانشناسان آن را «Big Five» یا «مدل پنج عاملی شخصیت» می‌نامند که با استناد به پنج جانور آفریقایی یعنی شیر، فیل، کرگدن، گاومیش و پلنگ تعریف شده‌است. «بیگ فایو» به گفته‌ی روانشناسان عمده‌ترین ویژگی‌های شخصیتی انسان را در بر می‌گیرد؛ منظور پنج ویژگی مستقل از یکدیگر است؛ خصوصیاتی چون برونگرایی، سازگاری، روان‌رنجوری (نوروتیسم)، باوجدانی و آمادگی برای تجربه‌ی تازه.
پژوهشگران توییت‌ها  را به دنبال اشاره‌ای به این خصوصیات می‌کاوند و تلاش می‌کنند یک تخمین از شدت هر کدام از این ویژگی‌ها در کاربر ارائه دهند. نتیجه‌ی این تحقیقات به ساخت پروفایل کاربر می‌انجامد.
«ای‌بی‌ام» قصد دارد که در سال جاری نرم‌افزار «شخصیت‌سنجی» خود را راهی بازار کند. نرم‌افزاری که گفته می‌شود با بررسی شخصیت کاربر کمک بزرگی به ارائه‌ی تبلیغات مناسب برای اوست. چرا که تبلیغات رایج که بر اساس سن، جنسیت و وضعیت خانوادگی کاربر عمل می‌کنند، تاکنون نتیجه‌ی مطلوبی در پی نداشته‌اند و  کاربر تنها درصد بسیار پایینی از آن‌ها را کلیک می‌کند و به نوشته‌ی اکونومیست کلیک بر روی تبلیغ با درصد بسیار پایین‌تری به خرید کالا می‌انجامد.

انتهای پیام /.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول