افشای یک پروژه جاسوسی امریکایی دیگر

به گزارش «وبلاگ‌نیوز» و به نقل از همشهری آنلاین، روزنامه گاردین چاپ بریتانیا، سندی منتشر کرده که نشان می‌دهد آژانس امنیت ملی آمریکا بدون هیچ حد و ضابطه‌‌‌ا‌ی، به کلیه داده‌های اینترنتی افراد دسترسی داشته است.

NSA به کمک برنامه کامپیوتری XKeyscore همه فعالیت‌های آنلاینی افراد را دیده‌بانی و گردآوری کرده است. به این ترتیب، یک بانک عظیم اطلاعاتی از نام، آدرس ایمیل، شماره تلفن افراد و کلمات کلیدی در اختیار این آژانس قرار دارد. این داده‌ها می‌تواند در صورت لزوم، برای جستجو یا «جاسوسی هدفمند» مورد استفاده قرار گیرند.

آنگونه که “گاردین” می‌نویسد، دسترسی به این ذخایر و استفاده از داده‌های بانک اطلاعاتی یاد شده، نیازی به مجوز قضایی و قانونی نداشته است.

مجوز برنامه‌های جاسوسی آمریکا تمدید شد

برنامه کامپیوتری XKeyscore، نظارت بر فعالیت‌های اینترنتی افراد معین در زمان معین را امکان‌پذیر می‌سازد و به طور نمونه، مشخصات آی‌پی بازدیدکنندگان از یک وب سایت معین، همواره قابل رهگیری است.

گاردین در ادامه آورده که آژانس امنیت ملی آمریکا به کمک این برنامه، محتوای مبادلات اینترنتی مردم را بین سه تا پنج روز و اطلاعات ارتباطی را تا ۳۰ روز ذخیره می‌کرد.

خودسرانه و بی‌‌‌حد و مرز 

انتشار گزارش گاردین، کاخ سفید را به تکاپوی توضیح و تکذیب انداخته‌ است. جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید آمریکا اطمینان خاطر داده که برنامه یاد شده، صرفا برای افراد معینی به کار گرفته شده و سازوکاری جدی نیز علیه هرگونه سوءاستفاده داشته است. کارنی گفته است: اتهام نفوذ و دسترسی آژانس امنیت ملی به کلیه داده‌های مردم نادرست است.

آژانس امنیت ملی آمریکا نیز موضوع گرد‌آوری «خودسرانه و بی حد و مرز» اطلاعات را رد کرده و نسبت به خطرات گزارش‌های ناموثق رسانه‌ای در این زمینه هشدار داده است.

در حال حاضر، دولت آمریکا در عرصه داخلی در تلاش فرونشاندن موج اعتراضاتی است که پس از انتشار جزییات مربوط به پایش اطلاعات تلفنی شهروندان به پا خواسته است. دولت آمریکا کوشید با انتشار سه سند محرمانه، کمکی به رفع بی‌اعتمادی مردم بکند اما موفق نشد. افکار عمومی آمریکا هم‌چنان جویای این است که بداند اطلاعات ارتباطاتی افراد به چه منظور و تحت چه شرایطی گردآوری شده‌اند.

آزادی و سرخوردگی

کیت الکساندر، رییس آژانس امنیت ملی آمریکا طی نشستی در لاس‌وگاس، هکرهای حاضر در جلسه را به همکاری با این آژانس فراخواند و گفت: ما در خدمت آزادی هستیم.

وی تاکید کرد که کارکنان NSA در صدد یافتن تروریست‌ها هستند و به آمریکایی‌های عادی کاری ندارند. او افزود که رسانه‌ها با گزارش‌های جنجالی، تصویر غلطی از برنامه آژانس امنیت ملی ارائه داده‌اند و چهره کارکنان این آژانس را مخدوش کرده‌اند.

سرخوردگی از خط مشی اطلاعاتی دولت آمریکا در آلمان نیز رو به فزونی است.

گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان با ابراز نارضایتی از اخبار موجود در زمینه کنترل ارتباطات داخلی آلمان توسط NSA ، از احتمال لغو توافق‌ دیرین آلمان و آمریکا در عرصه کنترل ارتباطات یاد کرد. این توافق مربوط به سال ۱۹۶۸ می‌شود.

روزنامه “گاردین” پیش‌تر یک اینفوگراف را منتشر کرده بود که نشان می‌داد ارتباطات مخابراتی و اینترنتی آلمان به همان اندازه کنترل می‌شوند که ارتباطات در چین، عراق یا عربستان سعودی.

اسناد NSA نشان می‌دهند که این آژانس بیش از همه به ارتباطات مشتریان مخابراتی جنوب و غرب آلمان علاقه‌مند است و فرانکفورت را مرکز اصلی کنترل‌های خود می‌داند. گفته می‌شود ماهانه نیم میلیارد ارتباطات تلفنی، ایمیلی و اس‌ام‌اسی در آلمان کنترل می‌شوند.

انتهای پیام /.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول