از ناداوری تا تغییر اسامی برگزیدگانی که برگزیده نبودند

به گزارش«وبلاگ نیوز» و به نقل از ایکنا: تا کنون سه دوره از جشنواره‌ وبلاگ‌‌نویسی نماز برگزار شده است که در این سه دوره وبلا‌گ‌های بسیار خوبی معرفی و تولید شد که حقیقتا در انتشار و ترویج معارف نماز بدون شک تأثیرگذار بوده‌اند. در این میان انتخاب برگزیدگان این جشنواره‌ها توسط داورانی از نقاط مختلف کشور حجت را بر همگان تمام می‌کرد که داوری بدون سوءگیری انجام شده است.

ملاک‌های داوری سومین دوره از مسابقه وبلا‌گ‌نویسی نماز، که دبیرخانه جشنواره اعلام کرد، به شرح زیر بود:

• شرکت کنندگان تا تاریخ ذکرشده برای ثبت نام به سایت مراجعه و فرم ثبت نام را تکمیل نمایند.
• هر وبلاگ حداقل دارای 10 پست مطلب باشد درج بنراطلاع رسانی و یا لینک سایت ستاد اقامه  نماز در وبلاگ شرکت کننده  در طول برگزاری جشنواره الزامی است.
• مطالب وبلاگ‌های ثبت نامی حتما باید مطابق با موضوع نماز باشد.
• تمامی منابع و پی‌نوشتهای مطالب باید در هر پست بلاگ درج گردد (درصورت استناد به آیات، احادیث و روایات درمطالب ارسالی ذکر منبع الزامی است).
• مطالب درج شده در وبلاگ‌ها به دور از کپی مطالب دیگر وب سایتها باشد. بدیهی است تکرار این امر در پست های متوالی موجب کاهش امتیازات وبلاگ شما از سوی هیات داوران خواهد شد.
• عنوان وبلاگ مطابق با موضوع مسابقه باشد.
• مسئولیت مطالب و محتوای وبلاگ‌های شرکت کننده در جشنواره به عهده‌ نویسنده‌ آن است و مسئول وبلاگ باید پاسخگو باشد.
• تمامی وبلاگ‌هایی که قبل از شروع مسابقه فعال بوده‌اند نیز، با رعایت شرایط مسابقه  امکان حضور در آن را دارند.
• ارائه وبلاگی که در دیگر جشنواره ها نیز شرکت داشته است به شرط ذکر نام جشنواره و مقام کسب شده در فرم ثبت نام بلامانع است.
• به روز رسانی وبلاگ بسیار مهم است و وبلاگ‌هایی که در مسابقات قبلی تنها شرکت داشته  و کسب رتبه نموده‌اند و به روز رسانی نشده اندبه هیچ وجه در این دوره شرکت داده نخواهند شد مگر اینکه حداقل 45 روز شروع به روز رسانی نمایند.

اما نکته مهم و اساسی این مسابقات این است که داوران تا چه حد به وبلا‌گ‌نویسی و شرایط آن آگاه هستند و ملاک‌هایی را که برای داوری انتخاب می‌کنند تا چه میزان خود در انتخاب وبلا‌گ‌های برتر، رعایت کرده و آیا امتیاز‌دهی به وبلاگ‌ها را بر اساس معیار‌های داوری انجام می‌‌دهند و یا بر اساس سلیقه شخصی خود انتخاب کرده‌اند.

در سومین جشنواره وبلاگ‌نویسی نماز اتفاقی رخ داد که اعتراض بسیاری از شرکت‌کنندگان را در بر داشت و همین امر ما را بر آن داشت تا با یک بررسی دقیق‌تر به داوری این جشنواره و نتایج آن بپردازیم.

نتایج داوری جشنواره وبلاگ نویسی نماز با تأخیر یک روزه بر روی خروجی سایت دبیرخانه این جشنواره قرار گرفت. پس از اعلام نتایج بسیاری شوکه و بسیاری شگفت زده شده بودند. چراکه خیلی از افراد که انتظار داشتند نامشان در این اسامی باشد، نبود و بسیاری هم که انتظاری برای پیروزی نداشتند شگفت‌زده بودند که چگونه وبلاگ آنها بنا بر قوانین این جشنواره از مراحل مقدماتی گذشته است و به مرحله نهایی و در نهایت پیروزی در این جشنواره رسیده است!

باید گفت حقیقتا داوری این جشنواره ضعیف‌ترین داوری در نوع خود بوده است چراکه با بررسی‌های انجام شده توسط ایکنا بسیاری از وبلاگ‌های برگزیده کمترین شرایط برگزیده‌ شدن بر اساس ملاک‌های داوریی را داشتند که خود این جشنواره اعلام کرده بود. عدم درج بنر جشنواره، قالب آماده، مطالب کپی و تکراری، بی‌بهره بودن از عنصر جذابیت و تاثیرگذاری بر مخاطب، تک زبانه بودن و بسیاری از این موارد در وبلاگ‌های برگزیده دیده می‌شود.

به عنوان مثال نفر سوم این جشنواره با عنوان (masjadvanamaz.blogfa.com) است که نویسنده این وبلاگ با وبلاگ برگزیده شماره نوزدهم (ahkam4790.blogfa.com) گویا نسبت فامیلی هم دارد. قالب‌های یک شکل و مطالب کپی و همچنین نوع قالب که مرتبط با نماز نیست از مشکلات این وبلاگ‌ها است، نفر چهارم نیزکه با عنوان وبلاگ بهار قرآن (baharquran.blogfa.com) در این جشنواره شرکت کرده از قالب آماده استفاده و مطالب در رابطه با نماز بسیار اندک و انگشت شمار هستند و جالب اینجا است وقتی وارد این وبلاگ می‌شویم به نام علی رضا اقتصاد این وبلاگ ثبت شده که مالک وبلاگ تصویری از خود در گوشه آن قرار داده است که در اعلام نتایج جشنواره به نام محمدامین اقتصاد اعلام شده است و احتمال دارد که فرد دیگری از اعضای خانواده اقتصاد به جای صاحب وبلاگ شرکت کرده است.

85879992198458504591571891497

بعد از آن می‌رسیم به وبلاگ نفر نهم این جشنواره. وبلاگی با عنوان اقامه صلات به نشانی (aghemesalat.blogfa.com)، که این وبلاگ با یک قالب مشکل‌دار و متن و فونت‌های ناخوانا جز برندگان مسابقه شناخته شده است. یکی از اتفاقات جالب بعد از اعلام نتایج در این جشنواره اعلام نفر پانزدهم  این جشنواره با وبلاگ (agrienginer2013.blogfa.com) بود که بعد از انتشار اسامی و در آن در رسانه‌ها دوباره تغییر کرد و سایت (neyyat.ir) جایگزین آن شد.

این درحالی است که قبل از اعلام نتایج، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد کریمی، دبیر سومین مسابقه سراسری وبلاگ نویسی نماز در گفت‌وگو با خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)، با اشاره به اعلام نتایج و اعتراض‌های شرکت‌کندگان در این مسابقه گفته بود: بعد از اعلام نتایج داوری دیگر امکان اعتراض نیست. چراکه داوران بعد از بررسی و اعلام نتایج برگزیدگان مسابقه به شهر‌های خود بازگشته‌اند و از استان چهار محال بختیاری هم نبودند که بتوان به آنها دسترسی داشت.

وبلاگ بعدی وبلاگ شماره شانزده این مسابقه با عنوان( salat-90.blogfa.com) است. این وبلاگ نیز همانند دیگر وبلاگ‌ها مطالب تکراری و اندک برای مخاطبان اینترنتی قرار داده است. کپی بودن و قرار ندادن لینک و بنر جشنواره در این وبلاگ هم از دیگر مواردی است که داوران به آن توجه‌ای نکرده‌اند.

85879992214668602481551968566

وبلاگ برگزیده شماره 31 (www.shiravand.blogfa.com) یکی از عجیب‌های انتخاب در این مسابقه است. وبلاگی که عنوان مطالب، موضوعات مطالب، قالب وبلاگ، بازدید‌ها و بسیاری از ملاک‌های داورای را ندارد. این وبلاگ بیشتر مطالب سیاسی و شهدا را در خود جا داده و به دور از محور مسابقه فعالیت می‌کند.

وبلاگ‌های بعدی وبلاگ برگزیده شماره 32 (namaz-iau.blogfa.com) و 35 (abyatenamaz.mihanblog.com) هستند. وبلاگ شماره 32 قالبی ساده و آماده دارد که مطالب کپی و تکراری هستند. وبلاگ شماره 35 نیز مطالب بسیار اندکی دارد و از قالب آماده استفاده کرده است. موضوع و مطالب ارتباط زیادی با نماز ندارند و بنر جشنواره در این وبلاگ‌ها قرار نگرفته است.

تا اینجا داوری‌ها در برگزیدن نفرات اول تا چهلم مسابقه نشان می‌دهد که بسیاری از ملاک‌های داوری را خود داورها رعایت نکرده و مسئولین جشنواره هم نظارتی بر کار داور‌ها نداشته‌اند. مسدود بودن بعضی از وبلاگ‌های برگزیده مانند وبلاگ نفر آخر(daftar-eshghe.mihanblog.com)، پیدا نکردن آنها در موتور‌های جست‌وجو و امسال این موارد هم در برگزیدگان سومین جشنوار وبلاگ‌نویسی نماز به چشم می‌خورد. باید گفت پرداختن به موضوع نماز امری بسیار مهم و اساسی است که با برگزاری جشنواره‌هایی مانند نماز بدون شک فراگیر‌تر خواهد شد.

8587999227862964457669850067

حال باید گفت، هزینه‌های بیت‌ المال و دیگر هزینه‌هایی که برای اجرای چنین جشنواره‌هایی برگزار می‌شود، آیا به درستی و به حق به صاحبانشان داده‌ می‌شوند و یا خیر و چرا هیچ نظارتی بر کار داوران نیست و امکان اعتراض نیز بر کار داوران در این جشنواره‌ها وجود ندارد.

اینکه داوران یک جشنواره ملاک‌های داوری را که برای همان جشنواره قرار داده‌اند، رعایت نکنند خود نیز جای تأمل و تأسف دارد. داوران یک جشنواره وبلاگ‌نویسی باید کارآزموده، آشنا به وبلاگ‌نویسی و مطالب آن، آشنا به اصول طراحی و گرافیک، آشنا با انواع سامانه‌های وبلاگ‌دهی، مبانی کامپوتر، فعال در حوزه وبلاگ‌نویسی و خود برگزیده جشنواره‌‌های وبلاگ‌نویسی و مسائلی از این دست باشند که بتوانند پر قدرت و با دقت بیشتر به داوری بپردازند.

اما باید گفت که حق از دست رفته، روحیه و امید افرادی که در این مسابقه برگزیده شناخته نشده‌اند مسئله دیگری است که مسئولان برگزاری این جشنواره باید در رابطه با آن پاسخگو باشند.

انتهای پیام/.

مطالب مرتبط

12 دیدگاه در “از ناداوری تا تغییر اسامی برگزیدگانی که برگزیده نبودند

 1. سلام
  وبلاگ شماره 16 تاریخ مطالبش را هم تغییر داده
  همین چند روز پیش هم تغییر داد بعد از برنده شدنش
  اگر قبول نمی کنی کافیه به قسمت نظرات اولین مطلبش بری که مطلب برای 17/2/93 هست و نظرات از 5/10/90 تا 11/1/93 ثبت شده است، چطور میشه مطلب بعد از ثبت نظرات ثبت بشه.
  تا اونجایی که من اطلاع دارم این وبلاگ مطالبش برای آبان و آذر 1390 است.(همانطور که از اسم وبلاگ معلومه)

 2. دوران سومین دوره نماز شهرکرد دین را هم به سخره گرفته اند من وبابام با وبلاگ گلدسته های مناره شهرم و تندیس آسمانی شرکت کرده بودیم ولی برنده نشدیم درحالیکه من خودم حداقل در۴ جشنواره برنده وجایزه هم گرفته ام برنده شده گان زن دختر عمو ودختر خاله داوران وبرنده شده گان مردهم داماد داوران ومسئولین برگزاری مسابقه بوده اند دیگه درهیچ جشنواره ای شرکت نمی کنم چرا که امروزها بقالی سرکوچه وگاو پشمالوی مشی حسن هم مسابقه وبلاگ نویسی راه انداخته یعنی از آذربایجانغربی کسی شرکت نکرده بود حیف آن بیت المالی که دراین راهها هدر میرود شماها بدترین ضربه را به دین واعتقادات مردم میزنید

 3. سلام به همه اي دوستان وبلاگنويسم ، اول تبريک مي گم
  ولي خدايش خنده دارترين داوري روانجام دادن اصلا بنده حقير بي سواد ، ولي يکي که اصلا از وبلاگنويسم از فني و محتوايي خبر نداره ميتونه بفهمه چه داوري الکي بوده ما که اعتقاد به قيامت و آخرت داريم فردا بايد جواب گو باشيم
  به خدا از دیشب که نتایج وبلاگ نویسی نماز رو اعلام کردن خیلی تو فکرم ، دیدم بین 5600 وبلاگ فقط وبلاگ بنده اسم خودم بود ولی خبری از آدرس وبلاگ نبود یعنی حکمت اینکار چی بوده خدا می دونه ولی این رو می دونم از قدیم الایام می گفتن: خدا حق الله را می بخشه ولی حق الناس رو خیر! حالا می تونید خودتون قضاوت کنید که این وبلاگ ها واقعا چندتاشون حقشون برنده شدن بود
  که اسمون نبود ولی یه کار رو برا خدا انجام دادیم امید وارم به فکر حق الناس باشیم……………………….
  درپناه حق
  http://pervaz-ta-khoda.blogfa.com/

 4. بنده نه در اين مسابقه رتبه آوردم نه كوچترين نسبت يا آشنايي با برگذار كنندگان دارم اما جسارتا اين ايرادات خيلي هم وارد نيستند و بيشتر شبيه بهانه جويي اند

 5. ضمن عرض سلام و خسته نباشید فقط در یک جمله عرض می کنم کسانی که به داورهای مسابقه تهمت می زنند این را بدانند خداوند در قیامت نمی بخشد شون چون بنده و یکی از نزدیک های بنده که از قدیم کارمان وبلاگک نویسی هست برنده شده ایم و خدا را شاهد می آورمکه حتی نمی دانیم داورها از کدام شهر و چه کسانی بوده اند و آن هایی که به خاطر مادیات در جشنواره های مذهبی شرکت می کنند سخت در اشتباه هستند به فکر معنویات باشند و بس ، در پایان این را عرض کنم که در چندین جشنواره که حق بنده بوده ولی برنده نشدم و داور ها هم مثل ما انسانند و انسان هم جایز الخطا است.

  1. سلام دوست عزیز
   بنده که به این مسابقه ایراد میگیرم، صرفآ برای این نیست که بهانه جویی کنم یا بخوام بگم داورها با کسی آشنا بودن، ولی آقایان داورها برای همچین مسابقه ای با موضوع مهم نماز باید دقت بیشتری می کردند ولی آنها برای انتخاب نفرات برتر جزئی ترین ایین نامه های داوری را هم رعایت نکردند، و این نه تنها به وبلاگ نویسان نماز ضربه میزند بلکه به امر نماز و رسالت ستاد اقامه نماز ضربه میزند.
   بنده که این حرف را میزنم سه سال عضو ستاد اقامه نماز دانشگاهم بودم و در حال حاضر در ستاد اقامه نماز شهرمان در حال انجام وظیفه هستم و کاملا با نماز و وبلاگ نویسی آشنایی دارم و رتبه های بسیاری را در وبلاگ نویسی کسب کردم.

 6. انسان جایز الخطا نیست کی همچین فرمایشی کرده تاجایز بودن خطا وانجام ان را برای انسان هموار کنه
  وقتی می بینید این همه سر وصداش در اومده یعنی یه چیزای هستش دیگه ما که نمی گیم همه وبلاگ ها حایز رتبه نبودند میگیم از 100 وبلاگ تنها 20تاشون توانائی صعود به مرحله نهائی اونم نه برنده شدن را داشتند عزیزمکسی اینجا بدون منطق نقد نمی کنه
  یا علی

 7. بسم الحق.
  سوال :
  اصفهان میزبان بود، پس چرا کسی اعتراض نکرد؟
  جواب :
  وقتی نتایج اعلام شد، کاربران وبلاگ های برگزیده رو دیدند و هیچ حرفی برای گفتن نداشتند، چون رو وبلاگ های کار شده بود و واقعا حقشون بود.
  اما، در این مرحله برخی از وبلاگ ها واقعا کمترین معیارها رو هم رعایت نکرده بودند، پس سایرین هم حق داره اعتراض کنن.
  بگذریم :
  مهم نیس که تو جشنواره رتبه آوردی یا نه مهم اینه که هدفت چیز دیگه ای از ساختن وبلاگ تو این زمینه، پس خودتون رو ناراحت نکنید.
  http://Www.asalat.Blog.Ir

  1. راستی یادم رفت :
   اگه شرکت کنندگان یادشون باشه، موقع ثبت نام در قسمت لینک ها چند لینک وبلاگ با موضوع نماز بود؟
   سوال ؟
   هدف از گذاشتن لینک وبلاگ با محوریت نماز چیست؟ و اصلا چرا باید باشد؟
   می خواستن با اینکار آمارش بالا بره و یا …. ؟

  2. سلام دوست عزیز
   درسته مهم این بود که ما به هدفمون برسیم و اون هدف ترویج نماز است
   ولی با این کار آقایون ضربه بدی به نماز زده اند، و هدف ما از ایجاد وبلاگ نماز و هدف ستاد اقامه نماز از ایجاد این جشنواره و هزینه کزدن بیت المال بی ثمر بود.

 8. سلام و عرض ادب
  دوستان منتقد منظورتون دقیقاً از این جمله چی بوده؟؟؟
  “بعد از آن می‌رسیم به وبلاگ نفر نهم این جشنواره. وبلاگی با عنوان اقامه صلات به نشانی (aghemesalat.blogfa.com)، که این وبلاگ با یک قالب مشکل‌دار و متن و فونت‌های ناخوانا جز برندگان مسابقه شناخته شده است.”
  دوستان منتقد تا زمانی که اثبات نکنند که تهمت های بالا به وبلاگ من درست بوده آن ها را نخواهم بخشید.
  الباقی دوستان و کاربران هم میتوانند هم اکنون به وبلاگ من به آدرس aghemesalat.blogfa.com مراجعه کنند و مشکلاتی که دوستان منتقد وبلاگ نیوز ذکر کردند رو بررسی کنند تا ببینند وبلاگ من برتر بود یا وبلاگ رتبه های 3 تا 8 ؟؟؟مقایسه با خودتان ولی اگر واقعا هوادار حق و حقیقت هستید حق را بگویید،من حق هرچه باشد میپذیرم،اگر حق با من بود و اشتباه کرده بودید مرد باشید و عذر خواهی کنید اگر هم فکر می کنید حق را گفته اید و راست می گویید مرد باشید و اثبات کنید و اگر من اشتباه کرده ام انتقاد هایتان را به فال نیک میگیرم و در امر اشاعه فرهنگ نماز بیشتر میکوشم.
  اگر خدایتان الله(جل جلاله) است ،قبله تان کعبه است و پیامبرتان محمد(ص) جواب بدهید و صادق باشید باشد که مورد رحمت ازلی قرار گیرید.
  شناسه یاهو جهت تماس و گفت و گوی دوستانه:
  sadeghimahdi1374@yahoo.com

 9. سلام
  داوری این مسابقه ایرادهای فراوانی داشت
  از جمله اینکه :
  ردیف 95 با ردیف 104 با وبلاگ sanja.ir تکراری بود که بعدا یک نفر دیگر در ردیف 95 معرفی کردند
  ردیف 39 با ردیف 108 با وبلاگ kebria.rozblog.ir تکراری بود که بعدا یک نفر در ردیف 108 معرفی کردند
  ردیف 15 قبلا وبلاگ agrienginer2013.blogfa.com بود که اصلا مطالب آن مرتبط با نماز نبود که بعدا وبلاگ neyyat.ir را به جای آن معرفی کردند که مطالب آن در مورد نماز بود
  جالب اینکه وبلاگ ارزشمند « دنیای نیاز به نماز » http://worldprayer.ir در این مسابقه شرکت کرده بود برنده نشد ولی به عنوان وبلاگ شاخص جایزه گرفت

  منبع مقایسه :
  http://www.dnbn.ir/img/93/nmn3.jpg
  (وبلاگ دنیای نیاز به نماز)

  http://shahrekord.namaz.ir/page.php?page=showarticles&cat=39&id=12&office=shahrekord

  (ستاد اقامه نماز چهار محال بختیاری)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

چرا همراه من؟