فضای مجازی جایگزین کتاب و کتابخوانی شده است

به گزارش «وبلاگ‌نیوز» و به نقل از مهر، بی اقبالی و سردی نسبت به کتاب و کتابخوانی خاصه میان جوانان از ابعاد و عوامل بسیاری برخوردار است. هر کوششی در این میان برای شناسایی این عوامل، گشاینده راهی خواهد شد که بتوان چاره های موثری برای رشد کتابخوانی جست و جو کرد. مهم آن است که نباید جامعه فکری و روشنفکری سپر بیندازد و از چاره جویی عقب بنشیند.

جوانی که غرق در بازی های رایانه ای و رسانه هایی مانند وایبر و واتس آپ و امثال آن است و کارش در کاربرد این وسایل از تفریح و سرگرمی فراتر می رود و به نوعی از اعتیاد و دلبستگی و اشتغال دائم بدل می شود، دیگر یک کاربر عادی محسوب نمی شود. چنین فردی در جبر و چنبره رسانه های مجازی اسیر می شود و منطق آنها ذهن مصرف کننده را شکل می دهد.

سرعت خواهی و تنوع طلبی ذهن کاربر، قدرت تخیل و توان بازسازی استدلال و دنبال کردن یک موضوع منسجم در زمانی نسبتا بلند را دچار رکود و فرسایش می کند. کاربر معتاد به تجهیزات و رسانه های دیجیتالی در برابر رسانه کتاب تنگ حوصله است و کتاب برایش جذاب نیست.

اگر چنین شخصی مجبور به تحمل فضایی مانند رسانه کتاب باشد، دچار خواب آلودگی و خمیازه می شود. یعنی ارتباطش با محیط کتاب قطع می شود.

معاون کتابخانه ملی ایران در این زمینه گفت: فواید کتابخوانی از تمدن های بشری گذشته تا به امروز مطرح بوده است و چالش مهمی که امروزه با آن مواجه هستیم بحث تکنولوژی های جدید و فضاهای مجازی است.

غلامرضا امیرخانی ادامه داد: فضاهای مجازی جانشین کتاب ها شده اند وبا ورود به قرن جدید و آمدن گوشی ها و سایر لوازم دیجیتال، بشر از سمت کتاب و مطالعه روی برگردانده است و استفاده از اینترنت مهمترین علت کاهش سرانه مطالعه در ایران و بسیاری از کشورهای جهان است.

وی افزود: امروزه افراد با ورود به اینترنت با انبوهی از اطلاعات و در واقع انفجار اطلاعات روبرو می شوند و این انبوه اطلاعات باعث می شود انتخاب برای فرد سخت شود و تعمق لازم و کافی را نداشته باشد.

عضو هیئت علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تصریح کرد: امروز اطلاعات ما را هدایت می کنند و با خود پیش می برند و افراد خیلی انتخاب ندارند در واقع اطلاعات متنوعی جلو چشم خواننده رژه می رود.

معاونت کتابخانه ملی ایران عنوان کرد: فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی اعتیاد آور است و اطلاعات را به شکل یک قاب و فریم در اختیار افراد می گذارد و منسجم و هدف دار نیست.

وی ادامه داد: در سیستم سنتی کتابخوانی فرد انتخاب می کند و سپس در کتابخانه ها به دنبال کتاب مورد نظر می گردد و در این مسیر اطلاعاتی را به دست می آورد که با تعمق بیشتری همراه است.

امیرخانی در پایان تأکید کرد: باید تدابیر کلی اندیشیده شود تا سنت کتاب و کتابخوانی به فراموشی سپرده نشود و فرهنگ کتابخوانی بیش از پیش ترویج یابد.

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول