گزارش یک سایت خبری از شکست فیلترینگ هوشمند اینستاگرام

گزارش «وبلاگ‌نیوز» خبرگزاری فارس گزارش داد: علیرغم اجرای ۹ ماه فیلترینگ هوشمند روی نرم‌افزار اینستاگرام، نتایج نشان داد، اجرای فاز اول این طرح موفقیت‌آمیز نبوده و تنها مشکلات گاه‌وبیگاهی را در دسترسی کاربران عادی این شبکه‌ اجتماعی رقم‌زده است.
در نیمه دوم سال ۹۳ که کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه برای مسدودسازی چند شبکه پیام‌رسان موبایلی به وزارت ارتباطات اولتیماتوم داد، وزارت ارتباطات مهلت چند ماهی را برای هوشمند سازی فیلترینگ از کارگروه درخواست کرد.
یک ماه بعد این وزارت‌ ارتباطات اعلام کرد، آمادگی شروع اجرای هوشمند سازی را دارد و برای رسیدگی به این موضوع از کارگروه تقاضای برگزاری جلسه فوق‌العاده کرد که سرانجام در دی‌ماه ۹۳ خبر آغاز فیلترینگ هوشمند روی شبکه اجتماعی اینستاگرام اعلام شد.
طبق اعلام اولیه محمود واعظی قرار بود، «مرحله اول فیلترینگ هوشمند یک‌ ماه دیگر، مرحله دوم ۳ ماه بعد و در صورت موفقیت مرحله سوم ۶ ماه بعد اجرا شود. » اما تحقق این زمان‌بندی هیچ‌گاه از مرحله اول فراتر نرفت.
به گفته وزیر ارتباطات ۱۱ دانشگاه، پژوهشگاه و شرکت دانش‌بنیان روی فیلترینگ هوشمند کار می‌کنند.
اکنون‌که ۹ ماه از اجرای فیلترینگ هوشمند می‌گذرد و فیلترینگ هوشمند از شبکه اینستاگرام به شبکه دیگری تسری نیافت.
نتیجه ۹ ماه آزمون‌وخطا، فیلترینگ گاه‌ و بیگاه اینستا بوده است. بسیاری از پیج‌ها و عکس‌هایی که طبق مصادیق فیلترینگ نباید در دسترس باشند، قابل‌مشاهده‌اند و در بسیاری از مواقع دسترسی به شبکه اینستاگرام و سر زدن به پیج‌‌ها و عکس‌های عادی افراد بدون هیچ دلیلی غیرممکن می‌شود و کاربران نیز به این روال ناقص عادت کرده‌اند.
واعظی درباره چرایی نواقص فیلترینگ هوشمند می‌گوید: «پیاده‌سازی فیلترینگ هوشمند ازنظر آزمایشی در اینستاگرام موفق بود؛ اما پس از اجرا طرف مقابل دست ما را خواند و بخشی از سیستم را تغییر داد، ما نیز مجبور شدیم تغییراتی در این پروژه ایجاد کنیم و از چند روز قبل، بار دیگر سیستم فیلترینگ هوشمند روی این شبکه اجتماعی به کارافتاده و موفق عمل می‌کند.»
علیرغم اعلام وزیر درباره تغییر روش فیلترینگ هوشمند اینستا و موفق عمل کردن روش جدید، کاربران تغییری در فیلترینگ این شبکه مشاهده نمی‌‌کنند.
وزیر همچنین به‌تازگی از برنامه‌های توسعه فیلترینگ هوشمند سخن گفته و تأکید کرده «قرار است در مرحله دوم این سیستم را روی لایه دسترسی اجرایی کنیم و از «گیت وی» بین‌المللی برداریم؛ تا پیش‌ازاین فیلترینگ به‌صورت یکپارچه از دروازه اصلی پهنای باند اینترنت کشور اجرایی می‌شد اما در فاز دوم فیلترینگ هوشمند قصد این است که این سیستم از سوی اپراتورهای اینترنت و شرکت‌های ارائه‌دهنده این خدمات، اجرا شود.
در مرحله سوم قصد داریم سیستم فیلترینگ هوشمند را روی دیتاسنتر پیاده‌سازی کنیم به‌نحوی‌که یک دیتاسنتر هوشمند داشته باشیم تا تمامی فایل‌ها و دیتاهای غیرمجاز را شناسایی و فیلتر کند.»
اما علیرغم اعلام این برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات آینده،‌ روز گذشته سرانجام عبدالصمد خرم‌آبادی، معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی رسماً نتیجه اقدامات وزارت ارتباطات درباره فیلترینگ هوشمند را اعلام کرد و از ناکارآمدی فیلترینگ هوشمند خبر داد.
او گفت: فیلترینگ هوشمند یکی از مطالبات قدیمی دادستانی کل کشور از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده است؛ اما سامانه فیلترینگ هوشمند طراحی‌شده توسط وزارت ارتباطات تاکنون نتوانسته انتظارات مردم و مقامات قضایی را برآورده کند و علیرغم تبلیغات وسیع وزارت ارتباطات در مورد فیلترینگ هوشمند، عملاً اقدامات آن‌ها تاکنون نتیجه قابل قبولی نداشته است.
وی گفت: فاز اول فیلترینگ هوشمند صرفاً روی سایت و نرم‌افزار اینستاگرام انجام شد که چندان موفقیت‌آمیز نبود و نتوانست جلوی موج عظیم انتشار محتوای مجرمانه در این شبکه را بگیرد.

انتهای پیام/.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.