249 کاربر فضای مجازی در مالزی بازداشت شدند

پلیس مالزی 249 نفر را به اتهام فعالیت‌های مرتبط با تروریسم در فضای مجازی دستگیر کرد. «ماسیر» عنوان کرد که 240 نفر از افراد دستگیر شده فعالیت‌های خود را از طریق فیسبوک، هشت نفر از طریق توییتر و یک نفر از آن‌ها از طریق اینستاگرام انجام داده است.

وی که در مجلس مالزی سخنرانی می‌کرد، عنوان کرد: این بازداشت‌ها از طریق بخش اطلاعات و نظارت پلیس انجام شده است.

«ماسیر» در واکنش به سؤال یک نماینده ائتلاف حاکم «جبهه ملی» درباره تلاش‌های پلیس برای مقابله با گسترش تروریسم صحبت می‌کرد.

وی همچنین گفت که در فیسبوک بر روی 3 هزار و 871 حساب کاربری نظارت می‌شد که 800 حساب کاربری در نهایت مصدود شد. در توییتر نیز، حساب کاربری 76 نفر رصد می‌شد که 9 کاربر از این شبکه اجتماعی حذف شدند. همچنین در اینستاگرام حساب کاربری 72 نفر تحت نظارت است.

وی اضافه کرد که در حال حاضر 19 نفر که شامل یک تبعه خارجی نیز می‌شود، تحت برنامه افراط زدایی قرار دارند که طبق قانون «مقابله با تروریسم 2015»‌ پیگیری می‌شود.

معاون وزیر کشور مالزی توضیح داد که در برنامه افراط زدایی به کسانی که قصد انجام فعالیت‌های تروریستی داشته اند، خدمات مشاوره در زمینه‌های دین، مدنیت، روانشناسی و خانواده ارائه می‌گردد.

او در این باره گفت: موفقیت این برنامه به زودی دیده می‌شود چرا که این افراد پس از آزادی به جامعه باز خواهند گشت و دیگر به سمت انجام فعالیت‌های تروریستی نخواهند رفت.

پدیده «تروریسم» در جنوب شرق آسیا از معضلات جدی امنیتی محسوب می‌شود به طوری که وزیران دفاع 10 کشور اتحادیه جنوب شرق آسیا در بیانیه مشترکی چندی پیش اعلام کردند که تروریسم جدی ترین خطر امنیتی این منطقه است و این کشورها توافق کرده اند تا در زمینه مقابله با آن، با یکدیگر همکاری مشترک داشته باشند.

به گزارش وزارت ارتباطات و چند رسانه ای مالزی 77 درصد از جمعیت 31 میلیون نفری این کشور با رقمی حدود 25 میلیون نفر دسترسی به اینترنت دارند.

/ایرنا/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.