نظام تعلیم و تربیت تحت تاثیر فضای مجازی قرار می‌گیرد

امیر خوراکیان معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی:

 • بهترین معلم های دنیا در آینده نزدیک در قالب محصولات آموزشی مدرن و جذاب تدریس می کنند و نظام ارزشیابی دستخوش تغییر می شود.
 • در همه کشورها محیط آموزشی و مدرسه دستخوش تغییر شده است و آموزش در هر کجا، هر زمان و به هر صورتی که مخاطب بخواهد تعریف می شود.
 • تحولاتی که فضای مجازی در پی دارد، ناشی از این ویژگی های آن ازجمله شبکهه های بودن فضای مجازی، هوشمندی و خدماتی شدن این فضا است.
 • در فضای مجازی با کلان داده ها مواجهیم که سرمایه بزرگی در مسائل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است. استفاده از هوش مصنوعی و … به این کلان داده ها اضافه میشود و ظرفیت های جدیدی را ایجاد می کند.
 • در حال حاضر، فضای مجازی، فضای ارتباطات انسان است و هفت میلیارد کاربر به اینترنت وصل است. در آینده با آمدن اینترنت اشیا این عدد به ۵۰ میلیارد می رسد. فضای مجازی زیست بوم انسان و اشیاء خواهد شد و ما با اشیاء نیز ارتباط خواهیم داشت.
 • استفاده افراطی از اینترنت. زندگی، خرید، ارتباطات، بازی، سرگرمی و… همه در فضای مجازی است. استفاده معمولی، استفاده افراطی بیمارگونه و استفاده اعتیادگونه باعث مشکلات مختلف در رشد فکری، بدنی و ذهنی دانش آموزان میشود.
 • خواب در رشد انسان و بهداشت روانی و جسمی انسان یک مساله بسیار مهم است. خواب در نسل فعلی، شدیدا دچار مشکل و نقص و به هم ریختگی شده وبازیابی جسمی را با رکود و خطر درگیر کرده و تمرکز و تحصیل را به هم ریخته و لذا مدل مطالعه تغییر یافته است. این نسل از مدل مطالعه از ابتدا تا انتها به مدل مطالعه نکات مهم تغییر کرده و بیشتر ذائقه آنها تصویری شده این ذائقه حال و حوصله متن خوانی را از بین برده است. حدود ۶۷ درصد محتوای فضای مجازی تصویر است.
 • در زمینه بازی های رایانه های نیز در حال حاضر ۲۸ میلیون گیمر داریم که خیلی از اینها دانش آموز هستند. متوسط سن آنها ۲۱ سال بوده که در دو سال اخیر به ۱۹ سال رسیده است. میانگین از ۷۲ دقیقه در روز به ۹۰ دقیقه رسیده است. بازی ها از فضای یارانه به فضای گوشی منتقل شده است و ۸۸ درصد بازیها، بازی های موبایلی هستند، ۲۵ درصد رایانه ای و ۱۸ درصد کنسولی هستند.
 • یکی از تحولات آینده، شخصی سازی است و هر کسی نیازها و خدمات خودش را در فضای مجازی بسازد. نظام آموزشی برای شما متناسب با فرد شما طراحی میشود. جریان داده ها و اینکه همه اطلاعات در این حوزه ثبت می شود و سرمایه های انسانی ما در اختیار پلت فرم های خارجی قرار میگیرد. مساله حریم خصوصی و … بحث مفصلی است.
 • تغییر جایگاه و کیفیت نظام تعلیم و تربیت مواجهیم. نقش حاکمیت در تعلیم و تربیت متفاوت خواهد شد، مخاطبمان با ویژگی های جدید خواهد بود و نیازمند برنامه ریزیهای متفاوت خواهد بود.
 • یک سری مفاهیم مثل استقلال، حریم خصوصی و… متفاوت خواهد شد. ضرورت سرعت تصمیم گیری در این فضا بسیار مهم است. عقب افتادگی ما بسیار زیاد است. باید به سرعت تصمیم گرفت.

/شیعه نیوز/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همراه من و اوانو