حذف اخبار جعلی کرونایی در اروپا کلید خورد

مجازیست- اتحادیه اروپا برای مقابله با اخبار جعلی که در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی درحال انتشار هستند گامی بزرگ‌تر برداشته و می‌خواهد برای مقابله با این بیماری پاندمی، از غول‌های فناوری امریکا کمک بگیرد. برخی شرکت‌های بزرگ فناوری جهان نیز تقاضای اتحادیه اروپا را پذیرفته‌اند و قرار است از این پس به‌صورت منظم گزارش‌های ماهانه با ریزاطلاعات درباره میزان اخبار جعلی و گستردگی آنها و همچنین نحوه مبارزه با اخبار فیک درباره کووید ۱۹ روی پلتفرم‌های خود و همچنین داده‌های مرتبط با تبلیغات حاوی مطالب نادرست را به اتحادیه اروپا ارائه بدهند.همچنین این کمپانی‌ها با ارزیابان مستقل حقیقت(Fact checkers) در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا همکاری خواهند داشت. گوگل، فیس‌بوک و توئیتر نخستین کمپانی‌هایی هستند که همکاری خود را با این کمپین اتحادیه اروپا آغاز کرده‌اند ولی قرار است سایر شبکه‌های اجتماعی و کمپانی‌های بزرگ فناوری امریکایی و اتحادیه اروپا نیز به این حوزه ورود کنند. البته هنوز زمان اجرای این طرح و ارائه گزارش‌های منظم مشخص نشده است.

نگرانی‌ها از اخبار جعلی

اتحادیه اروپا نگران است که اخبار جعلی و اطلاعات غلط درباره کووید ۱۹، نحوه انتشار آن، میزان همه‌گیری و همچنین راه‌های درمانی عجیبی که گاه در فضای مجازی مشاهده می‌شود، تمامی زحمات پزشکان و کارکنان سازمان جهانی بهداشت را هدر بدهد، چراکه برخی افراد هرچه را که در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی از زبان پزشکان معروف یا سازمان جهانی بهداشت و… می‌شنوند، باور می‌کنند. این راه‌های درمانی گاه دردسرهای جبران‌ناپذیری ایجاد می‌کند و ازسوی دیگر گاه اطلاعات ارائه شده در فضای مجازی فرسنگ‌ها با اطلاعات سازمان جهانی بهداشت فاصله دارد و می‌تواند جان انسان‌های کم اطلاع بویژه در مناطق فقیرنشین را به خطر بیندازد. ازسوی دیگر اتحادیه اروپا، نگران ادامه دار بودن وضعیت اضطراری کرونا در جهان است و نمی‌خواهد به‌دلیل انتشار اطلاعات غلط و جعلی، این منطقه همچنان تحت تأثیر صدمات ناشی از کرونا قرار بگیرد.
یکی از مشکلاتی که اکنون اتحادیه اروپا با آن مواجه است می‌توان به جنبش ضد واکسن کرونا در فضای مجازی اشاره کرد. این کمپین اکنون بشدت در حال گسترش در فضای مجازی است و گردانندگان آن هیچ اعتقادی به واکسن‌های آینده علیه کووید ۱۹ندارند. نگرانی آنجا بالا می‌گیرد که مطالعات جدید نشان می‌دهد تمایل آلمانی‌ها برای واکسیناسیون علیه کرونا در دو ماه گذشته
۲۰ درصد کاهش یافته است و این موضوع می‌تواند به طور کلی نگاه آنها به واکسیناسیون را تغییر دهد که این یک زنگ خطر محسوب می‌شود. این درحالی است که هم سازمان بهداشت جهانی و هم تعداد زیادی از دانشمندان و پزشکان تنها راه بازگشت جهان به حالت عادی را کشف واکسن کووید ۱۹می‌دانند و بی‌توجهی به این موضوع می‌تواند عواقب ناخوشایندی برای اروپا داشته باشد.
جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا:
  • ما موظفیم با آگاه‌سازی شهروندان خود درباره اخبار جعلی از آنها محفاظت کنیم. در عصر تکنولوژی که کیبوردها برنده‌تر از شمشیر هستند و اخبار جعلی سلاح جنگی شناخته شده‌ای به شمار می‌رود، اتحادیه اروپا می‌خواهد فعالیت‌ها و قابلیت‌هایش را در این میدان جنگ افزایش دهد.
  • ما تاکنون گزارش‌های زیادی از راهکارهای درمانی نادرست یا حتی زیان آور دریافت کرده‌ایم و موضوع وقتی جدی‌تر شد که دریافتیم بیشتر اخبار جعلی در این زمینه از منابع چین و روسیه منتشر می‌شود. ما معتقدیم غول‌های فناوری همچون گوگل، فیس‌بوک و توئیتر اجازه می‌دهند اخبار جعلی روی پلتفرم‌هایشان انتشار یابد. بنابراین باید کاری در این زمینه انجام دهند و به طور جدی‌تر در این عرصه حضور داشته باشند.
«ورا جورووا» معاون شفافیت کمیسیون اروپا:
  •  از نگاه ما امواج گسترده اخبار جعلی از خارج اروپا در طول این پاندمی به اروپا ضرر زده است به همین دلیل هم برای مقابله با این اخبار می‌خواهیم همه بازیگران این عرصه از پلتفرم‌های آنلاین گرفته تا اشخاص حقیقی را بسیج کنیم. البته برخی با این موضع اتحادیه اروپا مخالفند و سانسور اخبار را مصداق نقض آزادی بیان می‌دانند که وی در پاسخ به این عده نیز گفته است ما به آزادی بیان هم توجه ویژه داریم ولی معتقدیم اخبار جعلی باید هرچه زودتر حذف شوند. از نگاه ما تنها باید شفاف‌سازی انجام شود. ما درباره پلتفرم‌ها فقط چیزی را می‌دانیم که آنها به ما می‌گویند و این اصلاً کافی نیست، شفافیت پلتفرم‌ها باید افزایش یابد.
  • به‌عنوان مثال ما می‌دانیم که گوگل تاکنون ۸۰میلیون تبلیغ مرتبط با کروناویروس را حذف کرده که مشخصاً هم حاوی اخبار غلط و جعلی بوده است اما ما هیچ آمار دقیق و مشخصی از اینکه این تبلیغات و اخبار جعلی تا چه حد به سلامت مردم صدمه وارد کرده است، در دست نداریم. گفتنی است یکی دیگر از شبکه‌های اجتماعی که قول همکاری به اتحادیه اروپا داده، تیک تاک است و البته هنوز زمان آغاز این همکاری مشخص نیست.
  • گفتنی است آمار نشان می‌دهد درآمدهای تبلیغاتی حاوی مطالب نادرست در دوران کرونا و همچنین قبل از آن بسیار بالا بوده است به‌عنوان مثال آمار مؤسسه IDC نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۹میلادی درآمد گوگل از سایت‌هایی که اخبار جعلی منتشر می‌کنند ۸۶میلیون و ۷۱۲هزار دلار بوده است. آمازون هم ۸میلیون و ۸۲۵هزار دلار درآمد از وب سایت‌های انتشار دهنده اخبار جعلی و غلط داشته است این رقم برای AppNexus هم ۵۹میلیون و ۳۶۹هزار دلار، برای Criteo 53میلیون و ۲۰۲هزار دلار و برای OpenX هم ۶میلیون و ۱۶۷هزار دلار بوده است. هرچند آمار دقیقی از درآمدهای تبلیغات حاوی مطالب نادرست در سال ۲۰۲۰ نداریم ولی به نظر می‌رسد این درآمدها از سال ۲۰۱۹ هم بیشتر باشد.

یک قرارداد نافرجام

تلاش و همکاری برای مقابله با اخبار جعلی پیش از این نیز در یک نمونه انجام شده است. پیش از این در اکتبر ۲۰۱۸ تنها یک همکاری داوطلبانه با عنوان code of practiceبرای غول‌های فناوری درنظر گرفته شده بود. با توجه به گزارش‌های ماهانه‌ای که از ژانویه ۲۰۱۹ تاکنون دراختیار اتحادیه اروپا قرار گرفته این موضوع نشان می‌دهد کمپانی‌های فناوری ۷۰درصد از محتواهای غلط را حذف کرده‌اند اما مشکل اینجاست که سرعت انتشار این اخبار بسیار بالاست و گاه این پلتفرم‌ها در حذف آنها و تعویق پست‌ها عقب می‌مانند. با توجه به عدم موفقیت نسبیcode of practice، حالا اتحادیه اروپا از مردم ساکن در این اتحادیه، سران کشورهای عضو، کمپانی‌ها و پلتفرم‌های آنلاین خواسته است تا در این تلاش آنلاین شرکت داشته باشند.قرارداد Code of Practice، گستره‌ای از تعهدها از شفافیت در تبلیغات سیاسی گرفته تا بستن اکانت‌های جعلی و مقابله با پولسازی از اخبار جعلی را شامل می‌شود. این قرارداد توسط فیس بوک، گوگل، توئیتر و موزیلا و همچنین شرکت‌های تبلیغاتی در سال ۲۰۱۸ امضا شد و امضاکنندگان نقشه راه خود را در سال ۲۰۱۹ ارائه دادند تا هر ماه گزارش بدهند. مایکروسافت در سال ۲۰۱۹ امضا و نقشه راهش را ارائه داد. تیک تاک هم در حال حاضر برای حذف اخبار جعلی در قالب این همکاری حضور دارد اما اتحادیه اروپا همچنان در حال صحبت و رایزنی با واتس‌اپ برای حضور در این همکاری است.«مت بریتین» دبیر بخشEMEA
گوگل:
  • دلیل تقاضای اتحادیه اروپا از غول‌های فناوری جهان، متوقف کردن انتشار اخبار جعلی در حوزه کروناویروس ازطریق منابعی همچون گوگل و شبکه‌های اجتماعی است. وی افزود: کرونا نشان داد که مردم بیشتری به اطلاعات دقیق نیاز دارند و ما می‌دانیم که همکاری با سیاستمداران و کمپانی‌های فناوری دیگر می‌تواند تغییراتی درست ایجاد کند. ما هم به قرارداد Code of Practice متعهد هستیم و هم می‌خواهیم در قالب این همکاری راه‌های نوآورانه و خلاق برای مقابله با اخبار جعلی پیدا کنیم.

/روزنامه ایران/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

چرا همراه من؟