سهم اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص کشور را به ۱۰ درصد می‌رسانیم

مجازیستعیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در جمع هیئت‌ عامل، مدیران و معاونان منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی پیام با اشاره به مزیت‌های منطقه گفت:

  • منطقه ویژه بودن، داشتن فرودگاه بین المللی، نزدیکی به تهران و امکانات و زیرساخت‌های لازم برای صادرات و واردات و از همه مهمتر قرار گرفتن در کنار وزارتخانه‌ای تخصصی، ظرفیتی را برای منطقه ویژه اقتصادی پیام ایجاد کرده است تا تبدیل به قطب اقتصاد دیجیتال کشور و بلکه منطقه شود.
  • وزارت ارتباطات بر اساس مصوبه هیئت دولت مسوول و متولی توسعه اقتصاد دیجیتال کشور شده است و کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال با توجه به اصول ۱۲۷ و ۱۳۸ به ریاست وزارت ارتباطات تشکیل شده و تصمیمات این کارگروه در موضوع اقتصاد دیجیتال در حکم تصمیمات هیات دولت است. تشکیل این کارگروه ظرفیت خوبی است تا با همراهی وزرای محترم عضو و رفع موانع موجود، جهت‌گیرهای منطقه ویژه اقتصادی پیام را به سمت توسعه اقتصاد دیجیتال هدایت کنیم.
  • حوزه اقتصاد دیجیتال شامل بخش‌هایی همچون سخت افزار و نرم افزار و اقتصاد پلتفرمی است و در این بخش‌ها، منطقه ویژه اقتصادی پیام از زیرساخت‌های خوبی برای افزایش سهم اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص کشور برخوردار است.
  • اقتصاد دیجیتال در برخی از کشورها، تا ۳۰ درصد از تولید ناخالص ملی آنان را به خود اختصاص داده است، این در حالی است که هم‌اکنون در کشور ما اقتصاد دیجیتال حدود ۴تا ۵ درصد است و بر اساس هدف‌گذاری‌ها تلاش داریم این رقم را به ۱۰ درصد برسانیم که اتفاق بزرگی است و در این مسیر منطقه ویژه اقتصادی پیام می‌تواند نقش ویژه‌ای ایفا کند.
  • در دوره جدید همه برنامه‌ریزی‌ها در منطقه ویژه اقتصادی پیام باید متمرکز بر حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و جذب سرمایه‌گذاری‌ها در این حوزه باشد.
  • برنامه‌ریزی‌ برای فراهم کردن زمینه‌های تولید تجهیزات مورد نیاز شبکه ملی اطلاعات در این منطقه و ایجاد هاب پستی منطقه و مرکز ترانزیت دیتا در منطقه ویژه اقتصادی پیام ضرورت دارد.
پیش از سخنان وزیر ارتباطات، نادر ثناگو مطلق، مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی پیام گزارشی از عملکرد، اقدامات و برنامه‌های آتی این منطقه ارائه کرد.
در پایان این نشست وزیر ارتباطات و هیات همراه از بخشهای اداری منطقه ویژه اقتصادی پیام، شرکت‌های مستقر در این منطقه از جمله مادیران، آونگ، مد فناوران پلاس، دیتاسنتر ابر آروان، مرکز تبادل داده بین‌الملل شهید فخری‌زاده و فازهای در حال توسعه فرودگاه پیام و پایگاه فضایی ماهدشت بازدید کردند.
/ مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول