پایان فعالیت وبلاگستان تا ۲سال آینده؛البته به شرطها!

«كي دستگريتان مي كنند؟» سوالي بود كه چندان براي سیدحسین مرئي غريبه نبود. ظاهرا خيلي ها اين روزها اين سوال را از ايشان مي كنند، با خونسردي پاسخ مي دهد که «حل شد.»

آقای مرئی. خودتان بگویید داستان چيست؟
دوسال پيش يك وبلاگ مطالب مغاير با قوانين جمهوري اسلامي قرار داده بود، مسدود شد. ولي هر سال كه جرايم بازبيني مي شود، ظاهرا ليست اطلاعات را به روز نمي كنند و دوباره دستور پيگيري اين قضيه را مي دهند. اين سومين سالي است كه دستور جلب من داده شده است!

جدی؟ مگر روال فيلترينگ چگونه است؟
كميته بررسي مصاديق جرايم رايانه اي، هر هفته براي ما ليست هايي را ارسال مي كند و دستور مسدود كردنشان را مي دهد. وبلاگ هايي كه خودشان فيلتر كرده اند را به ما مي دهند، تا ما نيز آن ها را فيلتر كنيم. مزيت اين كار براي آنها در اين است كه وبلاگي كه از طرف سرويس بلاگ فيلتر شود، ديگر نمايش داده نمي شود درحاليكه از طريق خود فيلترينگ اگر اتفاق بيفتد، با فيلترشكن قابل دسترسي است.

در اين مسير، مشكلي پيش نيامده است؟
چرا. چندان اين فيلترينگ با دقت نيست، گاهي كسي يك كامنت نامرتبط مي گذارد و اين باعث مي شود كه كل وبلاگ فيلتر شود!

آن وقت رفع فيلتر چگونه است؟
كسي كه وبلاگش فيلتر مي شود از دو حال خارج نيست. يا از قصد كاري كرده و به محض فيلتر شدن پيگيري نمي كند يا از روي عمد نبوده و براي تفهيم اتهام به ما ايميل مي زند و ما يك راست او را به دفتر ساماندهي متصل مي كنيم. چراكه گاهي خود ما هم نمي دانيم چرا بعضي از وبلاگ ها فيلتر مي شوند!

آیا در این صورت شما یک جورهایی منفعل نیستید؟
هستيم! اينقدر كه گاهي تعداد فيلترها زياد مي شود و با هر فيلتر من شانس تبليغم را از دست مي دهم. به اين خاطر ديگر تبليغ نگرفته ايم و تنها تبليغات خودمان راداخل وبلاگهاي جوان بلاگ انجام مي دهيم.

جوان بلاگ چند عضو دارد؟
در طول اين شش سال، ما 50 هزار نفر وبلاگ نويس داريم كه تقريبا درحدود 30هزار نفر آنان فعال هستند و وبلاگ خود را به روز مي كنند. اين پتانسيل باعث شد كه ما به فكر ايجاد شبكه اجتماعي باشيم و تا دو ماه ديگر اين شبكه شروع به فعاليت خواهد كرد.

مدير بلاگ سرويس جوان بلاگ، بيست ساله است، دانشجوي سال دوم رشته نرم افزار كه از 14سالگي برنامه نويسي را آغاز كرده است. یک جورهایی نخبه به حساب می‌آیید. صحبت خاصی ندارید؟
من روي صحبتم با مسئولين است. مي خواهم خواهش كنم در دادسرا، كساني كه هستند، اطلاعات خود را در زمينه اينترنت بيشتر كنند و بر اساس چيزي كه نديده اند، حكمي صادر نكنند.

حداقل تاثیر ما در فضای مجازی، گسترش زبان فارسی است، به حدی که مایکروسافت زبان فارسی را به عنوان یکی از زبان های اصلی خود دانسته و در
برنامه آفیس آن را به‌عنوان زبان کاربردی خود استفاده کرده است.

به این خاطر، ما انتظار حمایت داریم. پهنای باند باز می خواهیم که سرورهایمان را داخل ایران هزینه کنیم، ما با هزینه های سرسام آور سرورها، سالانه چندین هزار دلار هزینه می کنیم. اگر سیستمی تعبیه شود که در داخل کشور این خدمات به صورت قوی ارائه شود، جلوی این خروج ارز به خارج از کشور گرفته می شود وگرنه به پیش بینی من در ایران، بدون حمایت دولت از سرویس های خدمات دهنده فارسی و اوضاع فیلترینگ ممکن است تا دو سال آینده کار وبلاگستان ها به پایان برسد!
انتهای پیام/.

۳ comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول