Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/majazist96/public_html/wp-content/plugins/wp-jalali/lib/date.php on line 96

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/majazist96/public_html/wp-content/plugins/wp-jalali/lib/date.php on line 98

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/majazist96/public_html/wp-content/plugins/wp-jalali/lib/date.php on line 260

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/majazist96/public_html/wp-content/plugins/wp-jalali/lib/date.php on line 262

Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /home/majazist96/public_html/wp-content/plugins/wp-jalali/lib/date.php on line 283

Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /home/majazist96/public_html/wp-content/plugins/wp-jalali/lib/date.php on line 351

Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /home/majazist96/public_html/wp-content/plugins/wp-jalali/lib/date.php on line 353
بر سر ایرانیان منت گذاشتید؛ جناب «گوگل»! – مجازیست

بر سر ایرانیان منت گذاشتید؛ جناب «گوگل»!

انتشار بیانیه «گوگل» مبنی بر آزادی دریافت 3 محصول این شرکت از سوی ایران، سبب خوشحالی فعالان فناوری اطلاعات در کشور شد. اما کم‌تر کسی به تناقض آشکار موجود در این بیانیه توجه کرد. تناقضی که شعار این شرکت بزرگ «بین المللی» را زیر سئوال می‌برد.

به گزارش «وبلاگ نیوز»، این بیانیه مجموعا شامل 3بند است. در بند اول نیل مارتین، از مدیران گوگل و نویسنده این متن با ارائه تحلیل خود (و طبیعتا دیدگاه شرکت متبوعش) درباره وقایع پس از انتخابات88، به طور مشخصی موضع کشور امریکا را در این زمینه تکرار می‌کند. موضوعی که شاید از سوی یک شرکت فناوری اطلاعات کمی بعید و غیر منطقی به‌نظر برسد. اما «گوگل» هم با دخالت در مسائل سیاسی یک کشور، با بی‌طرفی سیاسی خداحافظی می‌کند.

در بند دوم، این شرکت مدعی انتشار ابزار «آزادی» در سرتاسر دنیا، به دولت ایالات متحده تعهد کامل می‌دهد تا همانند گذشته IPهای دستگاه‌های دولتی ایران را برای استفاده از امکانات این شرکت مسدود کند.

گوگل رسما اعلام می‌کند که این تصمیم را بر اساس قوانین وضع شده در وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اتخاذ کرده است.

در بند سوم هم این شرکت با امید تمام، به کاربران خود می‌گوید:

محصولات ما به صورت خاص برای کمک بیش‌تر به مردم به منظور ایجاد، ارتباط، به اشتراک‌گذاری نظرات و کسب اطلاعات است. و ما اعتقاد داریم که محصولات در دسترس بیش‌تر، به معنای انتخاب بیش‌تر، آزادی بیش‌تر و در نهایت قدرت بیش‌تر برای افراد در ایران و سرتاسر دنیا خواهد بود.

با این ادعا، و با قبول تمامی تحلیل ذکر شده بیانیه این شرکت در بند اول، آیا گوگل با تبعیت از قانون دولتی تحریم امریکا، به صورت مشخص ادعای ذکر شده خود را در بند آخر بیانیه خود نقض نمی‌کند؟

آیا منطقی‌تر نیست گوگلی که تنها به فکر آزادی بیش‌تر مردم ایران و دنیاست، محصولات خود را بیش‌تر به آن‌ها عرضه کند؟ نه این‌که برای تحریم بیش‌تر، به سیاست‌های کشور متبوع خود جواب مثبت بدهد؟

با این تفاسیر، به اعتقاد نگارنده، «گوگل» دقیقا در حال انجام همان کاری است که دولت ایران را به انجام آن متهم می‌کند.

مقامات ایران گوگل را به دلیل عدم رعایت قوانین داخلی ایران محدود کرده‌اند. اما این شرکت که ادعای ارائه محصولات بین‌المللی دارد، با قراردادن خود در چارچوب سیاست خارجی یک کشور، امریکا را به ترجیحات بین‌المللی اولویت می‌دهد و خود را به قوانین داخلی امریکا محدود می‌کند.

پس به‌نظر می‌رسد منطقی‌تر آن باشد که این شرکت، قوانین داخلی کشورهای دیگر را هم محترم دانسته و به آن‌ها پایبند باشد. مگر این‌که در پس ِ پرده این شرکت مدعی آزادی، حقیقتی دیگر پنهان شده باشد!
انتهای پیام/.

۴۰ comments

 • “مگر این‌که در پس ِ پرده این شرکت مدعی آزادی، حقیقتی دیگر پنهان شده باشد!”
  اظهر من الشمس است که قصد جاسوسی برای دولت متبوعش را در ازای دریافت مبالغ هنگفت دارد. دیگه جمع آوری اطلاعات کاربران از طریق مرورگر کروم، پیکاسا و ارث و گوگل دسکتاپ از این راحت تر مگه میشه! کسی سراغ داره از این راه راحت تر؟!

  • روح الامین

   شما دوست عزیزی که برای اظهر من الشمس است قصد جاسوسی شرکت گوگل، اگر کمی اطلاعات کامپیوتری و اینترنتی داشته باشید متوجه می شوید که برنامه ها و شرکت های زیادی در سراسر دنیا (هند، روسیه، انگلستان، لبنان، ترکیه، چین و حتی ایران) وجود دارند که هدف اصلی آنها امنیت اطلاعات است. برنامه پرطرفداری چون مرورگر در اولین مرحله باید از تست امنیت اطلاعات این شرکت ها بگذرد وگرنه به عنوان SPYWARE شناسایی می شود. همین آنتی ویروس هایی که همه جا استفاده می کنید یکی از همین سد های امنیتی است. به این راحتی نیست که شما اطلاعات شخصی جمع آوری و ارسال کنید. حتی یک سطر کد مشکوک در نرم افزار ها اعتبار اطلاعاتی آنها را ساقط می کند. پس نگران جاسوسی گوگل از طریق نرم افزارهایش نباشید. چون از فیلتر صدها برنامه و شرکت های حتی مخالف آمریکا نیز گذشته است!

   • برای نمونه با نصب یک آمارگیر ساده می تواند آنچه دانلود و آپلود و جستجو می کنید را از طریق نرم افزاری که روی سرور گوگل هست(نه روی کلاینت که شما باشی) ردیابی و کلاً با مرورگر ساخته خود به راحتی ارتباط برقرار کند.

    این روزها حتی موتور جستجوی گوگل هم با این همه حجم صفحات زرد و تبلیغاتی به درد ما نمی خورد چه رسد به این اقدامات تامل برانگیزش.

   • شاهد از غیب رسید! :
    http://mahdizk.ir/wp-content/uploads/2011/01/SPY.jpg

    جالب اینجاست که این افزونه گوگل کروم در سایت ضدانقلابی “بالاترین” تبلیغ می شود.

 • چند وقت پیش توی صدا وسیما شنیدم که آمریکا می خواد تحریم های اینترنتی علیه ایران رو برداره تا به قول خودشان راه تبادل و آزادی اطلاعات رو فراهم کنه. بعد تازه گوگل منت آب حموم هم میزاره که چون کاربران ایرانی در نظرسنجی فیس بوک درخواست آزادی دانلود از این سایت را داشته اند ما هم آزادش کردیم. چقدر تابلو رفتار می کنند.
  آدم بی بصیرت هم می تونه سیر رفتاری اینها رو به سمت اهداف و منافعشون در نشت اطلاعات رو ببینه.

 • erfan

  مگر شرکت های ایرانی به قوانین داخلی کشور های دیگر احترام می گذارند؟ بهتر است نگارنده چشمان خود را باز کند و خیال پروری نکند. و متشکر باشد که امروز بدون دروع گویی و دور زدن تحریم ها از برخی سرویس ها استفاده کند. بد نیست روی صحبت به مسئولین باشد که دسترسی به اینترنت را محدود کردند. در هیچ جای دنیا رسم نیست شرکت ها قوانین عجیب و غریب کشور های دیگر را رعایت کنند و باید نویسنده از تفکر آهای همه دشمن ما هستند بپرهیزد که اگر چینین باشید این ماییم که ایراد داریم که همه دشمن ما هستند. بهتر است از اظهار نظر در مواردی که در تخصص مان نیست بپرهیزم و نطرات را آزادانه و بدون سانسور منتشر کنیم . اندیشه شما و هم اندیشگانتان امروز اوضاع را چنین کرده آقا! به خود دروغ نکنید.

  • در جواب erfan که گفت:”باید نویسنده از تفکر آهای همه دشمن ما هستند بپرهیزد که اگر چینین باشید این ماییم که ایراد داریم که همه دشمن ما هستند.”

   پس امام حسین(ع) چون آن سپاه عظیم دشمنش بود(همه دنیای کفر آن زمان) نعوذبالله دروغگو بوده و ایراد از خود او بوده وگرنه این همه دشمن نداشت!

   استدلال هایتان در حد کودکستان است عرفان جان.

   • erfan

    مقایسه امام حسین که معصومند و فاقد از هر گونه نقص، بسیار جاه طلبانه و بزرگ پندارانه و شاید حتی خود گول زننده است. آقا مهدی عزیز، واقعیت آن است که ما آینده را هم خواهیم باخت اگر شکاف دیجیتال در حال گسترش این چنینی باشد و ترساندن مردم از آی تی و ممانعت از گسترش آن به دلیلی مشخص، سبب ضربه به ایران، و اگر برایتان مهم نیست، ضربه به جامعه اسلامی شیعه خواهد شد.

    • مقایسه نیست، پند و عبرت تاریخی است که برای همه انسان های آزاده حتی غیرمسلمان ها مثال زدنی است.

     مطمئن باشید شکاف دیجیتالی با این اراجیف گوگل پر نمی شود.

  • آرش

   من کاملا با حرفای عرفان موافقم.

  • عرفان:
   1.اصلا شرکت‌های ایرانی در زمینه فناوری اطلاعات در حوزه بین الملل خیلی کار نمی کنند. ما کجا سایتی مثل گوگل یا امثال اون داریم که بخوایم روش بین المللی کار کنیم؟

   2.ما به مسئولین هم می گوییم. مسلما محدودیت های آن ها را هم می فهمیم. اتفاقا به موضوع خیال پرورانه نگاه نمی کنیم. داریم منطقی موضوع را تحلیل می کنیم.

   3.در هیچ کجای دنیا مرسوم نیست شرکت ها از قوانین کشورها تبعیت کنند؟ این حرفتان طنز بود یا واقعیت؟

   4.ما کی گفتیم همه دشمن ما هستند؟ عادت دارید به نگاه صفر یا صدی؟ یک تحلیل ساده کردیم از یک بیانیه یک شرکتی که ادعای آزادی دارد. همین!

   • erfan

    آقای میثمی عزیزم، نه صرفا در حوزه آی تی، در کدام حوزه، شرکت های تجاری ایرانی به قوانین کشور هایی مثل آمریکا که دارای روابط نیستیم احترام می گذارد؟ اصلا چنین چیزی موسوم نیست. چرا باید آمریکایی که می گوییم … باید به قوانین ما احترام بگذارد؟ این چیزی است که من من متوجه نمی شوم. تصور کنید امروز شما رئس گوگل بودید و گوگل یک کمپانی ایرانی بود، فکر نمی کنم نتیجه چیز منصفانه تری از این می بود. پس این امر طبیعی است، راه حل آن هم قرارگیری در فضای بین المللی است نه نظریه پردازی. البته گوگل بارها ثابت کرده اطلاعات کاربران را می دزد، اما در این مورد خاص آیا مدارکی وجود دارد؟ از طرفی دیگر، علاوه بر سیاست های کشور ها، شرکت ها هم برای خود سیاست هایی دارند. به عنوان مثال فعالیت گوگل در چین. در حالی که ما به گوگل هیچ فرصت تجاری مستقیمی را در کشورمان نمی دهیم و نمی توانیم بدهیم، نمی توانیم گارانتی هم درخواست کنیم. برای آزاد سازی سرعت اینترنت هیچ محدودیت فنی وجود ندارد دوست عزیزم.

    • سعيد

     سلام .اگر ما ادعاي استقلال وفرهنگ بالا مي كنيم ، نبايد فقط مصرف كننده باقي مانده و نگاهمان به دست غربي ها ، همان هايي كه ما كتاب واختراع رياضي را به آنها داديم همان هايي كه شماردن بلد نبودند و وحشي كه دانشمندان ايراني آنها را آدم كردند.وهمين وحشي ها كه حالا آدم شده اند و براي خود ما شاخ شدند، نبايد باشد.اينها شانس آوردند كه حمام كردن را ايراني ها ياد اينها دادند ، وگرنه بوي گندشان همه جا را مي گرفت.بايد ذهن ها را به حركت درآورد.با تشكراز شما سعيد

 • محمد لـُجنه

  بنده خدا «نیل مارتین»، از روی خیر خواهی اومده و این کار رو کرده.
  چرا متهمش می کنید؟
  حالا ما نمیگیم که به قصد جاسوسی بهتر، این سرویس ها رو باز کرده. نمیگیم که گوگل کروم میتونه با نصب روی سیستم، بهتر از قبل اطلاعات رو براشون بفرسته؛ نمیگیم بقیه ی سیستم هایی که باز کرده برا چیه.
  بنده خدا ها نیت خیر دارن؛ 32 ساله که «فقط» از روی حس انسان دوستی تلاش می کنن. چرا بهشون تهمت می زنید؟

 • فرشاد

  غرفان جان ممنون از صحبت های درست شما.
  آقای میثمی آیا اگر در ایران شرکت بنده نرم افزاری برای مبارزه با فیلتر دهد شرکت ما باز هم اجازه فعالیت آزاده دارد ؟ ولو اینکه شرکت کاملا غیر سیاسی باشد و فقط جهت ارایه محصول و برنامه و جدا از سیاسی کاری ها برنامه سازی کرده باشد؟آیا شرکت ها موظف به رعایت قوانین داخلی نیستند؟آیا میشود یک فرد غیر مسلمان در کشور ما به دلیل اینکه میخواهد آزادنه نشان دهد که مسلمان نیست حجاب خود را بردارد و آزادنه رفت و آمد کند؟ختی مهمانهای خارجی خود دولت باید به قوانین داخلی ما احترام بگذارند وقتی به کشور ما میایند ولی خارج از اینجا قوانین ما نباید به زور به خورد آنها داده شود و فقط به قوانین داخلی خودشان احترام میگذارند
  شما از اینکه آزادی از استفاده از برنامه ها داده شده ناراختید؟آیا این نوشته شما مخالف آزادی و رای این همه مردم نیست که در فیس بوک خوهان آزاد شدن این امکانات شده اند؟

  • 1. دوست عزیز مسلما وقتی شما فعالیت خلاف قانون بخواهید انجام بدهید با شما برخورد می شود. فعالیت برای مبارزه با فیلترینگ، مخالفت با قانون است. برخورد نشود؟

   2. شرکت ها اگر می خواهند قوانین داخلی یک کشور را رعایت کنند، عیبی ندارد. اما دیگر داعیه آزادی برای مردم دنیا را شعار خودشان نکنند. کسی روی سرش گوش های دراز ندارد!

   3. ببخشید دوست عزیز! تعداد افرادی که در فیس بوک آن نامه را امضا کرده اند چقدر هستند؟ با فرض مساوی بودن هر یوزر با هر کاربر مقیم ایران (فرض محال)، این افراد چند درصد کاربران اینترنت ایرانی را تشکیل می دهند؟ چرا از طرف خودتان برای همه تصمیم می گیرید؟

 • حسین زاده

  من اولش از آزاد شدن این 3نرم افزار خیلی خوشحال شدم. اما وقتی بیانیه گوگل رو خوندم یه حس بدی بهم دست داد.
  احساس کردم منت گذاشته سر ما برای این 3 تا.
  تحلیل شما رو هم گرچه یک کم تنده، اما نسبتا قبول دارم. یه جاهاییش رو نمی تونم بپذیرم البته.

 • آفرین بر گوگل به خاطر انجام این کار. آقای میثمی گرامی شما از منطق نوشته اید (پاراگراف پایانی) خوب منطق ما چه می گوید ؟ هنگامی که سایت های آمریکایی را ه نام “ارتش سایبر ایران” هک می کنیم توقع چه چیزی را داریم؟
  سایت گوگل ر پایه ی همان منطقی که اشاره کردید کار بسیار درستی را انجام داده است من شخصا از گوگل برای برداشتن تحریم از گوگل سپاس گزارم. نویسنده ی گرامی که تا این اندازه به چنین چیزهایی ریزبینانه می نگرد به ما بگوید چه هدفی پشت برداشتن این تحریم ها هست؟
  منطق به شما می گوید کاربران اگر برنامه ی پیام رسان جی تالک را با وی پی ان دریافت می کردند بهتر بود تا این که اکنون آزادانه دریافت کنند؟
  دیدگاه من درباره ی اینترنت همان دیدگاه کهنه است اینترنت از نگاه من همان جهان آزاد است نباید آن را با سیاست به آلودگی بکشیم تاثیر سیاست در آلودگی اینترنت بیش از سایت های غیر مجاز است!
  بگذاریم آزادانه در سراسر جهان تعامل، نیکی و عشق به انسان ها جایگزین این باشد که همه دزدند و بقیه جاسوس!

  • جناب زوارزاده عزیز
   شما خودتان می گویید اینترنت یک جهان آزاد است که نباید آن را با سیاست مخلوط کرد.
   پس بند اول بیانیه گوگل و تحریم کردن برخی محصولات این شرکت سیاسی نیست؟
   یعنی گوگل الآن کار سیاسی نکرده؟
   کمی واقع نگرانه تر به موضوعات نگاه کنید.
   سیاست با اینترنت آمیخته شده است.

 • سید محمد حسن

  جناب میثمی من یک سوال ساده دارم. این طور که من از متن شما فهمیدم اعتراض و انتقاد اصلی شما به شعار گوگل برای توسعه آزادی اطلاعات در جهان هست و می گید که (با کارهایی که می کنه خودش این هدف رو نقض می کنه و لذا نباید دیگه این شعار رو بده)

  حالا بنده سوالم اینه: جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر چه ادعا هایی رو داره؟ کشور اسلامی؟ شیعه؟ پیرو پیامبر اسلام و امام؟ و غیره

  خب من به عنوان یک ناظر بیرونی به هیچ وجه سیاست ها و عملکرد های جمهوری اسلامی رو مطابق مشی و روش پیامبر اسلام و امامان شیعه نمی بینم. به عنوان یکی از مصادیقش هم بر خورد با معترضان و مخالفانش. باز مصداق خاص ترش زندانی کردن یک نفر به جرم نوشتن نامه به خلیفه و امیر المومنین زمان.

  طبق استدلال شما نباید جمهوری اسلامی هم کمی اسمش رو تغییر بده و شعار های خودش رو عوض کنه؟

  خیلی وقت ها با خودم فکر می کنم اصلا چه فرق ماهووی هست بین حکومت آمریکا و حکومت ایران. هر دو برای رسیدن به هدفشون وسیله هاشون رو توجیه می کنن.

  خیلی از دوستان شما عادت دارن که کشور های غربی و آمریکا رو بکوبند و دلایل خیلی محکمی و قابل قبولی هم می آرند. اما جالبه که خیلی از این دلایل به همون استدلال شامل خود ایران هم می شه. خیلی وقت ها هم دیدم که وقتی می گی فلان مشکل توی ایران هست طرف بر می گرده می گه ندید که مثلا توی فلان کشور اروپایی هم که ادعای دموکراسی و غیره می کنه وجود داره؟

  بعد من با خودم می گم یعنی هدف از انقلاب اسلامی و ارمان های شیعه بعد ۳۰ سال این بود که برای نشان دادن حقانیت کار های خودمون بیایم نشون بدیم که همه کفار و غیر مسلمون ها و کشور های غربی هم خب این کار رو می کنن؟؟؟؟؟

  نتیجه حرفم اینکه: بله گوگل بر آمریکا بد همشون جاسوس و غیره — اما در این کنار ایران هم به همون اندازه بد، دنبال شر و مشکل دار هست و جفای بزرگی است اگر یک همچین کشوری رو کشور علوی بدونین و به پاک ترین آزاده ترین و کلا مکتب انسان های کامل ربطش بدین

  • سعی و نیت اصلی جمهوری اسلامی در رفع تعارض ها و عدم تطابق های فعلی که در بعضی مواقع(که الحمدالله باز هم به ضرر دشمنان اسلام تمام شده است) با اسلام پیش آمده، می باشد.

   اما سعی و نیت اصلی غرب به سرکردگی آمریکا دشمنی با فطرت بشریت است در قالب ظاهرسازی ها و عوام فریبی ها و شعارهایی مثل آزادی و حقوق بشر از جمله اقداماتی مثل معرفی حتی دست خط نوشتاری(زبان انگلیسی) در کنار تصاویر و فیلم های س&ک*س$ی برای ایجاد حس غرب خواهی و دشمنی با اسلام.

 • من با واقع نگری به این موضوع نگاه می کنم آقای میثمی گرامی. دلیل بند یک پدیده ای است که گفتم! آمیخته شدن سیاست با اینترنت. اگر گوگل تحریم نکند خزانه داری ایالات متحده در برابر این شرکت قرار خواهد گرفت پس ناچار می شود برای حفظ جایگاهش در آمریکا دست به این کار بزند.
  مگر در ایران این گونه نیست؟ چرا گفته شد وب سایت ها باید زیر نظر ارشاد باشند؟ چرا باید همه ی اطلاعات کاربران اینترنت در اختیار برخی از ارگان ها قرار بگیرد؟ چرا اگر هر کلام منتقدانه ای حتی با نهایت نرمش (چه برسد به لحن تند) گفته شود کم ترین کار تحریم است؟ حال شما واقع نگر باشید.

 • اگر دوست دارید در این نظر سنجی شرکت کنید
  http://poll.fm/2mtwb

 • علی

  “انتشار بیانیه «گوگل» مبنی بر آزادی دریافت ۳ محصول این شرکت از سوی ایران، سبب خوشحالی فعالان فناوری اطلاعات در کشور شد.”

  شما خوشحالی این “فعالان فناوری اطلاعات” رو چطور كشف كردین؟ واقعاً این 3 تا نرم‌افزار كه به راحتی از طرق دیگه قابل بارگزاری و استفاده بود خوشحالی داره؟! ما زمانی خوشحال می‌شیم كه گوگل موتور جستجوی فارسی‌شو بهبود بده تا شبیه بخش انگلیسی هوشمندانه باشه؛ نه اینكه با یك جستجو تنها صفحات تبلیغاتی و بی‌ربط نشون داده بشه. شما كلمه‌ی “آموزش” رو تو سرچ فیلد بنویسید تا ببینید جستجوی لحظه‌ای چه عباراتی رو پیشنهاد می‌كنه! ما زمانی خوشحال می‌شیم كه این مسائل درست بشن.

  در مورد سیاسی كاری هم گوگل “مجبور” هست كه از سیاست‌های دولتش تبعیت كنه و مسئله‌ی عجیبی نیست و در همه‌ی كشورها وجود داره.

 • با سلام .
  من کاملا با حرف اقا عرفان موافقم.باز دم گوگل گرم که با وجود اینکه شرکتش تو امریکا هست.اجازه سرچ کردن رو حتی میده…

  به نظر شما اگه گوگل تو ایران وجود میداشت.مسولین اجازه میدادن که امریکایی ها از هیچ یک از سرویس های گوگل استفاده کنن؟ اصلا امکان نداشت که بزارن امریکایی ها وارد به گوگل بشن.

  خودتون حساب کنید.وقتی مسولین فیلترینگ تو ایران فیلتر کردن وبلاگها سیرشون نمیکرد رفتن به تمامی سرویس های وبلاگدهی دستور دادن که وبلاگ هایی رو که ما فیلتر میکنیم شما مسدودش کنید که قشنگ قفل و بست بشه.اخه کجای دنیا این جوری هست؟؟؟؟

  مطمئن باشید مسولین اصلا از این که جامعه مجازی رو به کاربرای ایرانی بسته بشه ناراحت نمیشوند چون بر طبق حرفی که یکی از پادشاه ها به بچش گفت:

  اگه دوست داری به مردم ایران حکومت کنی اونارو هم گرسنه نگهدار هم احمق

  اونا هم دارن همین کاراو با ایرانی ها میکنن.وضع مالی 100 درصدی که خوب نیست.دور علم هم دارن اونارو.علم امروزی هم اینترنت هست.

  • “چون بر طبق حرفی که یکی از پادشاه ها به بچش گفت:

   اگه دوست داری به مردم ایران حکومت کنی اونارو هم گرسنه نگهدار هم احمق”

   اگر اسم اون پادشاه یادت رفته میگن اسمش محمدرضاشاه پهلوی بوده که به دستور مستقیم انگلیس سیاست های این استعمارگر پیر را اجرا می کرده، سیاستی با خط مشی کلی:فارس گرسنه، عرب سیر

 • اقا مهدي مگه بد گفتم؟
  حالا من كاري ندارم كه كي اين حرف رو زده.هر كي زده فقط حرف رو زده اما تمامي پادشاهان و … از قديم تا در حال حاظر همين شيوه رو در پيش داشتند و دارند و خواهند داشت…

  بيخودي نيست كه ايران حداقل 200 سال از كشور هاي پيشرفته عقب هست.دليلش اينكه ارتباط با مردمشون (مهندسي اجتماعيشون) درس نيست.

  نه گوگل بلكه تمامي شركت ها و كشور ها بخودشون راحت ميتونند اجازه بدن كه به ايران منت بذارن.چون دارن از موقعيتي كه تو ايران وجود داره سوءاستفاده كنن.مسؤلين فكر ميكنند.مردم رأيتشون هستند…

  • در حال حاضر پادشاهی که باید سرنگون گردد امپریالسم آمریکاست که این سیاست انگلیس رو مو به مو اجرا کرده با تحمیل جنگ و وضع تحریم ها علیه ایران و چاق و مفت خور کردن شیوخ عرب.

 • روح الامین

  “در بند اول نیل مارتین، از مدیران گوگل و نویسنده این متن با ارائه تحلیل خود (و طبیعتا دیدگاه شرکت متبوعش) درباره وقایع پس از انتخابات۸۸، به طور مشخصی موضع کشور امریکا را در این زمینه تکرار می‌کند.”

  قابل توجه نویسنده عزیز، اگر سیر جملات رو در بند اول دنبال کنید متوجه می شوید که این بند به این جهت نوشته شده که دلیل تحریم ها علیه ایران رو مشخص کند. تحلیل نیست و تمامی جملات توصیفی هستند. در انتها هم اشاره کرده که در این زمان آمریکا دریافت نرم افزار در ایران رو ممنوع کرد.

  “در بند دوم، این شرکت مدعی انتشار ابزار «آزادی» در سرتاسر دنیا، به دولت ایالات متحده تعهد کامل می‌دهد تا همانند گذشته IPهای دستگاه‌های دولتی ایران را برای استفاده از امکانات این شرکت مسدود کند.
  گوگل رسما اعلام می‌کند که این تصمیم را بر اساس قوانین وضع شده در وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اتخاذ کرده است.

  شما اگر از حقوق شرکت ها اطلاعی ندارید نیاز نیست تحلیل غیر علمی ارائه دهید. در کل کشور های دنیا اعم از ایران و آمریکا وقتی یک شرکت ثبت کنید، موظفید از تمام قوانین اون کشور تبعیت کنید. بنابرین اگر گوگل به دولت تعهد میده، ابراز برائتیه از نقض قوانین. امیدوارم متوجه شده باشید این یک امر اجباری است.

  “با این ادعا، و با قبول تمامی تحلیل ذکر شده بیانیه این شرکت در بند اول، آیا گوگل با تبعیت از قانون دولتی تحریم امریکا، به صورت مشخص ادعای ذکر شده خود را در بند آخر بیانیه خود نقض نمی‌کند؟

  قصد و هدف یک شرکت با تبعیت از قوانین نقض نمی شود. بله هدف گوگل آزادی بیشتر در کل دنیاست، ولی این هدف نباید باعث شود اصل وجودی شرکت منحل شود. پس باید از قوانین کشور خود تبعیت کند تا شرکت منحل نشود.

  “آیا منطقی‌تر نیست گوگلی که تنها به فکر آزادی بیش‌تر مردم ایران و دنیاست، محصولات خود را بیش‌تر به آن‌ها عرضه کند؟ نه این‌که برای تحریم بیش‌تر، به سیاست‌های کشور متبوع خود جواب مثبت بدهد؟”

  دوست عزیز اگر به سیاست های کشور متبوع خود جواب مثبت ندهد شرکت منحل می شود! به همین سادگی!

  “با این تفاسیر، به اعتقاد نگارنده، «گوگل» دقیقا در حال انجام همان کاری است که دولت ایران را به انجام آن متهم می‌کند.

  متأسفانه اعتقاد نگارنده از نظر علمی قابل قبول نیست. زیرا پیروی از قوانین با تصویب قوانین دو امر جدا از هم هستند و قیاس این دو درست نیست. باید دید اگر مدیران گوگل در رأس قانون گذاری بودند نیز دست به تصویب چنین قانونی می زدند؟

  “مقامات ایران گوگل را به دلیل عدم رعایت قوانین داخلی ایران محدود کرده‌اند. اما این شرکت که ادعای ارائه محصولات بین‌المللی دارد، با قراردادن خود در چارچوب سیاست خارجی یک کشور، امریکا را به ترجیحات بین‌المللی اولویت می‌دهد و خود را به قوانین داخلی امریکا محدود می‌کند.

  برای روشن شدن قضیه یک مثال مطرح می کنم. برای مثال من یک فرد آزادیخواه هستم. شرکتی در ایران ثبت می کنم برای ارائه نرم افزار های بین المللی به کل دنیا. از قضا محصولات خود را به اسرائیل هم صادر می کنم. بنابر این من قوانین ایران رو نقض کردم و از سوی مقامات دولتی مورد مواخذه قرار می گیرم. پس با وجود تمام نیت آزادیگرانه ی من نمی توانم محصول خود را به اسرائیل ارسال کنم. چون باید از قوانین کشورم تبعیت کنم. پس “آمریکا را به ترجیحات بین المللی اولویت می دهد” و “خود را به قوانین داخلی آمریکا محدود می کند” جملاتی عجیب به نظر می رسد. زیرا بدون این دو وجود شرکت بی معنی خواهد بود!

  “پس به‌نظر می‌رسد منطقی‌تر آن باشد که این شرکت، قوانین داخلی کشورهای دیگر را هم محترم دانسته و به آن‌ها پایبند باشد. مگر این‌که در پس ِ پرده این شرکت مدعی آزادی، حقیقتی دیگر پنهان شده باشد!

  این جمله هم که واقعاً از نظر علمی نوبر است. چرا باید یک شرکت که در کشوری فعالیت می کند قوانین بقیه کشورها را در نظر داشته باشد؟ مگر ما در ایران به قانون کپیرایت در بقیه کشور ها احترام می گذاریم که انتظار این چنین رفتاری از دیگران داریم؟ سوال من از نگارنده متن این است که شما برای سیستم عاملی که بوسیله آن کارهای خود را انجام داده اید هزینه ی واقعیش را پرداخت کرده اید؟ خود ما مصداق های نقض این قوانین هستیم. “رطب خورده منع رطب چون کند؟”

  • “رطب خورده منع رطب چون کند؟”
   پس لطفاً گوگل دهانش را ببندد و دولت ایران را به انجام آنچه دولت متبوع خود هم انجام می دهد(و همچنین همه دولت های دنیا که مجبور به وضع قوانینی در جهت منافع مردم خود هستند) متهم نکند و از دخالت در امور یک کشور مستقل که ربطی به فعالیت های یک شرکت آمریکایی نمی تواند داشته باشد بپرهیزد.

  • “رطب خورده منع رطب چون کند؟”

   تا به حال همین استدلال را برای خود به کار می بردم و می گفتم اگر من هم وارد فیس بوک شوم چگونه دیگران را منع کنم. اما این رطب نیست، این شمشیری است که به سوی ما کشیده شده و عقل و درک بعضی از مردم ما و جهانیان را گردن میزند.
   پس من هم از همین امروز وارد میدان مبارزه فیس بوک علیه غرب و اسرائیل و دشمنان اسلام و بلندگوهای تبلیغاتی شیطان، می شوم و سعی می کنم کمترین تلفات و نقاط ضعف اطلاعاتی را هم به دست دشمن ندهم.
   بسم الله الرحمن الرحیم یا علی مدد

   • مرتضی

    خیلی جالبه. از اون همه نوشته دوستمون (روح الامین) همین تیکه رو گرفتید و به اون همه مطلبی که بالا نوشته هیچ جوابی ندادید.
    لطفا نگید که این یک جمله خلاصه‌ی اون همه مطلب بود. خواهشا نگید 🙂
    درضمن، شما چرا فکر می کنید همه گاگول تشریف دارند و شما آخر کاردرست ها؟ چرا فکر می کنید فیس بوک برای بقیه بد هست و اطلاعات به “دشمن” می دن و شما نمیدید. (راستش خیلی وقته کلمه “دشمن” رو که میشنوم خندم میگیره، از بس لوث شده)
    من همه نظرات رو کامل خوندم، و بنظرم آقای روح الامین از همه کاملتر و دقیقتر توضیح داده بودن.
    اگه لطف کنید، تک تک قسمت های کامنت شون رو جواب بدید نه یه جمله انتهایی.
    ممنون!!!

    • این یک جمله خلاصه‌ی اون همه مطلب بود.+من فقط در فیس بوک یک ثبت نام ساده کردم تا تمام زوایای آن را بررسی کنم و ببینم این پدیده! ای که این همه سر و صدا بپا کرده، چیه. خداوکیلی ارزش وقت تلف کردن نداره. فقط به درد صاحب و مدیرش میخوره و بس. تا هم پول کلانی به جیب بزند هم به موقعش استفاده تبلیغاتی-سیاسی کند و هم ابزار دست سرویس های اطلاعاتی باشد. هم فال و هم تماشا.

     • مرتضی

      خوب بود گفتم این حرف رو نزنید. که زدید.
      این جمله “رطب…” در رابطه با “رعایت قوانین کشورهای دیگه…” بود، پس کو جوابتون برای نقد حرف شما در رابطه با قسمت های دیگه کامنت ایشون؟
      واقعا متوجه نمی شید یا خودتون رو می زنید به متوجه نشدن!!!!!! توی کامنت قبلی هم گفتم بقیه رو گاگول فرض نکنید. که متاسفانه این کار رو انجام میدید. هر کسی این کامنت رو بخونه متوجه می شه این جمله در نقد آخرین جمله‌ی مطلب شما بوده ولی شما …..

      نکته دوم:
      خیلی جالبه، این دوتا حرفتون رو در دو تا کامنت با هم مقایسه کنید:
      1- “پس من هم از همین امروز وارد میدان مبارزه فیس بوک علیه غرب و اسرائیل ….”
      2- “من فقط در فیس بوک یک ثبت نام ساده کردم تا تمام زوایای آن را بررسی کنم و …”
      خودتون هم متوجه شدید که فیس بوک که می گن بقول خودتون اونقد چیز خاصی نداره. اما توی رسانه های دولتی شما همچین ازش حرف می زنن که انگار هرکی فیس بوک کار کنه دست به نجسی! زده و از اینجور حرفا.

      درضمن، چرا فکر می کنید چیزی که برای شما جذابیتی نداره، نباید برای بقیه هم داشته باشه؟ این همه آدم از سرتاسر زمین دارن بقول شما و بقیه با این پدیده حال می کنن، اما شما در عین نفهم!! فرض کردن بقیه می گید همچین چیز خاصی نیست…

      یکی از دوستان فرصت مطالعاتی نروژ بود، می گفت “نیستی ببینی اینجا فیس بوک چه غوغایی کرده از پیرمرد و پیرزن گرفته، تا بزرگ و کوچیک، همش گوشی دستشونه و مشغول فیس بوکینگ! هستند”
      شما می گید فقط به درد مدیرش میخوره.
      خیلی خنده دار و جالبه توجیهات و توضیحاتتون.

      الان میدونم، یکی از جمله های منو می گیرید و بهش با انواع و اقسام جملات پاسخ می دید و باز من باید تک تکشون رو بگم، و باز شما از اون کامنت آینده من یک جمله رو می گیرید و باز من….
      همینطور تا آخر.
      برای اینکه کاری جز این ندارید!!!

 • Pingback: اشاعه نامه 3 - پایان انتظار پایان انتظار

 • @ مرتضی:
  فیس بوک و … مبارکتون باشه، به پای هم پیر شید.

  • مرتضی

   آره دیگه. اینو نگید چی بگید؟
   تاجایی که حرف برای زدن داشته باشید، دریغ و کوتاهی نمی کنید و هرچی لیچار دلتون می خواد بار می کنید، اما وقتی تمام مسیرهای انحرافی جلوتون رو روشن کردم که به کوچه علی چپ نزنید، این حرف به پای هم پیر شید رو می زنید.

   هرچند جواب کامل اون دوستمون رو هم ندادید. (آقای روح الامین)
   اونم یه جوری پیچیوندین.

   الان هم هزارتا توجیه شرعی برای کارتون دارید که فلان و بهمدان و پشمدان که جواب ندم واینا.
   اشکال نداره. راحت باشید.

   لطفا هر چرتی که به ذهنتون می رسه و منتشر نکنید.

 • ali

  سلام. حیف که توییتر فیلتره والا این مطلبو به اشتراک میذاشتم!!!

  • نیما

   واقعا که …
   اخر سر باید سر به بیابون بزاریم. .. تا کی میخوان ادامه بدن!
   اخرش چی ! ما لج کنیم به اونا .. اونا لج کنن به ما ! این وسط فقط مای بدبخت ضرر میبینم. 🙁
   علی جان توییتر که سهله … توی همه ی سایت ها کرمش کنیم بندازیم بازم یه خبر عادی و معمولیه که ما ایرانی ها معمولا میشنویم…
   اخرش هر کی بخونه سرشو تکون میده میبنده صفحرو !

 • این نوشته فقط حماقت افکار نویسنده رو نشون داد… همین … مبادا 1% فکر کنید اشکال از اینور هست ها … نه نه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول