تاثیر 20درصدی «شبکه‌های اجتماعی» بر پوشش بانوان ایرانی

به گزارش «وبلاگ نیوز» و به نقل از فارس، محمد صادق افراسیابی معاون مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال در برنامه “دو نیم ساعت” شبکه خبر گفت: برخی افراد شبکه های اجتماعی اینترنتی را محلی برای افزایش صمیمیتها و کسب اخبار و اطلاعات مفید می دانند و برخی دیگر معتقدند شبکه های اجتماعی تصویر تاریکی است از توطئه ها و اقدامات تجاوزگرانه به محیط خصوصی افراد.

وی شبکه های اجتماعی اینترنتی را فضایی پر از فرصتها و تهدیدهای جدی خواند و تاکید کرد: همه نهادهای فرهنگی وظیفه دارند فرصتها و تهدیدهای شبکه های اجتماعی را به خانواده ها، جوانان و نوجوانان معرفی کنند تا افراد ضمن استفاده از فرصت حضور در شبکه های اجتماعی تخصصی از آسیبهای شبکه های اجتماعی عمومی در امان بمانند.

افراسیابی تولید انیمیشن ها و آنونس های آموزنده توسط مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال را در همین راستا عنوان کرد و گفت: عرصه فرهنگ سازی فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال نیازمند همکاری همه دستگاه های فرهنگی نظام است و امیدواریم که با همکاری هر چه بیشتر سازمان صدا و سیما و وزارت آموزش و پرورش روز به روز شاهد مصونیت هر چه بیشتر نوجوانان و جوانان از آسیب شبکه های اجتماعی اینترنتی باشیم.

معاون مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال در پاسخ به سوال مجری برنامه دو نیم ساعت شبکه خبر در خصوص تاثیر شبکه های اجتماعی اینترنتی بر رفتار نوجوان و جوانان گفت: تحقیقی توسط پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در سال های گذشته انجام شده است که بیانگر ارتباط میان عضویت در شبکه های اجتماعی اینترنتی و سبک زندگی نوجوانان و جوانان است. به طوری که بسیاری از نوجوانان و جوانان 15 تا 18 ساله بیان کرده اند که عضویت در شبکه های اجتماعی اینترنتی باعث افزایش تاثیر پذیری آنها از دوستان اینترنتی و کاهش تاثیر گذاری خانواده ها شده است.

وی تلاش رسانه های بیگانه برای تشویق نوجوانان و جوانان به عضویت در شبکه های اجتماعی اینترنتی غربی را در راستای جنگ نرم عنوان کرده و خاطر نشان ساخت: وقتی که بیشترین اعضای فیس بوک را جوانان و نوجوانان آمریکایی تشکیل می دهند نتیجه طبیعی این امر بر اساس نظریه مارپیچ سکوت الیزابت نئول نیومن و نظریه مدیریت اضطراب گادیکانست پذیرش سبک زندگی آمریکایی توسط نوجوانان و جوانان ایرانی است.

افراسیابی تاکید کرد: بر اساس نظریه مدیریت اضطراب گادیکانست زمانی که فردی عضو یک جامعه جدید می شود به صورت ناخودآگاه اضطرابی به او دست می دهد و فرد برای غلبه بر این اضطراب از سبک زندگی سایر اعضای جامعه جدید الگو می گیرد و سبک زندگی خود را با سبک زندگی آنها تطبیق می دهد تا بر اضطراب خود غلبه کند.

این مدرس دانشگاه افزود: آخرین نظر سنجی انجام شده در خصوص شبکه های اجتماعی اینترنتی بیانگر این است که حدود 20 درصد خانمها و 10 درصد آقایان اذعان کرده اند که سبک پوشش آنها از مشاهده تصاویر مربوط به پوشش دیگر اعضای شبکه های اجتماعی اینترنتی متاثر بوده است.

در این برنامه همچنین سرهنگ سید محسن میربهرسی معاون اجتماعی سابق پلیس فتا با بیان برخی از موارد سوء استفاده از شبکه های اجتماعی اینترنتی گفت: خانواده ها باید بدانند که عضویت فرزندان آنها در شبکه های اجتماعی اینترنتی می تواند با خطرات زیادی همراه باشد و عضویت در این جوامع اینترنتی حتما باید با نظارت خانواده ها همراه باشد.

برنامه دو نیم ساعت هر هفته روزهای دوشنبه و چهارشنبه از ساعت 20:30 با اجرای کاوه منگلی از شبکه خبر پخش می شود.

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول