نمی‌توان جلوی شبکه‌های ارتباطی جدید را گرفت

به گزارش«وبلاگ نیوز» به نقل از ایلنا، چند روز پیش بود که علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اظهار نظری راجع به فیلترینگ فیس بوک و شبکه‌های اجتماعی گفته بود «جایی که ضرورت ندارد، باید این محدودیت‌ها را برداشت، بخصوص در مورد شبکه‌های اجتماعی، مثلا شبکه اجتماعی که ۴/۵میلیون نفر عضو دارد. این‌که کسانی در این فضا تخلف می‌کنند، دلیل نمی‌شود که آن را فیلتر کنیم. مثل این می‌ماند که برای مقابله با برخی از تخلفات که در یک خیابان اتفاق افتاده است، کل خیابان را ببندیم»؛ آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد نیز چندی پیش گفته بود «بنده اگر یک لیوان شربت سکنجبین را در دست بگیرم و بگویم ۹۸درصد این لیوان شربت گوارا است و فقط ۲درصد آن زهر است و شما بگیر این را بخور آیا این کار درست است، اینکه شما می‌گویید فیس بوک ۱۵درصدش زهر است آیا باید فیلترینگش شکسته شود و راه برای دشمنان خدا باز شود.»

آیت الله سیدمحمد واعظ موسوی نماینده مجلس خبرگان رهبری و از اساتید درس خارج فقه حوزه علمیه قم، و در پاسخ به این سؤال که کدام اظهار نظر فوق منطقی تر و مورد تایید است؟ اظهار داشت: آخر الزمان، آن گونه که از روایات استخراج می شود دوره پیشرفت نهایی علوم خواهد بود و مسلما پیشرفت علوم، با استفاده از ابزارهای مناسب آن میسور و ممکن می شود.

وی افزود: آن چه که در طول تاریخ ثابت شده، این است که، تمام ابزارهایی که برای پیشرفت جامعه بشری ابداع شده و مورد بهره برداری قرار می‌گیرد، چه بسا ممکن است از طریق بعضی از سودجویان و فرصت طلبان در مسیرهای خلاف نیز به کارگرفته شود، اما همان گونه که یک مثل عامیانه می گوید که «به خاطر 4 تا بی نماز نمی‌شود در مسجد را بست» و «اگر چهار نفر آدم لات سر کوچه، از چاقو برای کشتن انسان‌ها و قتل استفاده می کنند، نمی توان کارخانه چاقو سازی را تعطیل کرد و دست جراح و پزشکان را در شکافتن شکم بیمار با تیغ بیستوری بست و جلوی جراحی ها را گرفت»، نمی توان به خاطر استفاده ناصحیح بخشی از افراد از تکنولوژی روز و شبکه های ارتباطی جدید، جلوی آن را بگیریم.

این استاد درس خارج فقه حوزه علمیه قم، خاطرنشان کرد: در اوایل ورود بلندگو به محافل عمومی، خیلی‌ها مخالف بودند و آن را از مظاهر شیطان به حساب می آوردند، اما امروز کمتر مجلس و مراسمی است که از این امکان بهره نگیرد.

آیت الله واعظ موسوی گفت: بقیه ابزار پیشرفته ای هم که امروز برای ایجاد ارتباط و برای رشد و تعالی در جامعه به آن ها نیاز داریم، را نباید صد در صد رد کنیم بلکه باید نظر اصلاحی به آن ها داشته باشیم و فرهنگ استفاده از آن‌ها را تصحیح کنیم.

وی افزود: نمی‌توانیم با ایجاد محدودیت تنها، بدون ارائه راهکار مناسب و آموزش دادن راه های استفاده و بهره برداری بهینه، خود را در مقابل پیشرفت قرار دهیم، چرا که چنین عملکردی، جز واماندگی، واداددگی و عقب افتادگی، نتیجه دیگری نخواهد داد.

این نماینده مجلس خبرگان رهبری گفت: باید با زمان پیش رفت، بلکه ما مدعی هستیم که ضوابط حاکم بر جامعه اسلامی باید فراتر از زمان و جلوتر از زمان پیش برود و بتواند هر زمان در محیط پیرامونی خود احاطه داشته باشد؛ لذا من فکر می کنم مسائل تخصصی را باید به متخصصین امر واگذار کرد و با بهره گیری از نظرات صحیح متخصصان و کسانی که بهره برداری های صحیح را از این امور بلدند، بتوانیم به فراخور حال خودمان از ابزار لازم برخوردار باشیم.

انتهای پیام/

۹ comments

 • http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%DB%8C%D8%AF_%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF_%D9%88%D8%A7%D8%B9%D8%B8_%D9%85%D9%88%D8%B3%D9%88%DB%8C :
  واعظ موسوی از جمله افرادی بود که پس از تهدید به استیضاح فرجی‌دانا از جانب برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دلیل انتصاب میلی‌منفرد و توفیقی، در مقابل نمایندگان مجلس موضع‌گیری کرد و انتخاب معاونان وزارتخانه را از حقوق هر وزیر دانست که قانون اساسی در اختیار وی گذاشته است و اعلام کرد نمایندگان حق ندارند با جوسازی و تهدید، در کار قوه مجریه دخالت بکنند.[۱۱]
  «نباید در روند مذاکرات دولت با 1+5 سنگ اندازی کرد». خبرگزاری ایلنا، 26 مهر 1392.
  تهدید وزیر با توجه‌های وزیر همخوانی ندارد. . روزنامه ایران نوزدهم، ش. ۵۵۱۳ (۲۸ آبان ۱۳۹۲): ۳.

 • انصراف از دریافت یارانه نقدی تکلیفی در برابر انتظارات است
  ۲۱ فروردین ۱۳۹۳

  نماینده مردم استان آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری گفت: انصراف از دریافت یارانه نقدی تکلیفی بر عهده افراد بی نیاز جامعه در برابر انتظاراتی است که از دولت دارند.

 • واعظ موسوی : دولت تدبیر و امید بی توجه به مسائل فرهنگی نبوده و نیست/

 • نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری موفقیت در مذاکرات را حاصل تئوری نرمش قهرمانانه دانست

 • استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: توافق هسته ای ایران که با درایت تیم مذاکره کننده هسته ای حاصل شد رژیم اشغالگر قدس و حامیان منطقه ای این رژیم را که در این مسیر همواره کارشکنی می کردند به لرزه و وحشت انداخت.

 • عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: قدرت ایران برای مذاکره با کشورهای دنیا نشان دهنده جایگاه بین المللی و منطق قابل دفاع آن است.

 • ارتباط ایران و آمریکا می تواند برقرار شود

 • وزرای پیشنهادی افرادی فراجناحی و دارای تفکر اعتدالی هستند
  ۲۱ مرداد ۱۳۹۲

  رئیس جمهور کمال دقت را در انتخاب وزرا داشته و کابینه اعتدالی وعده داده را معرفی کرد/دوره آزمون و خطا گذشته و وزرا باید دارای تجربه کافی باشند/امیدواریم اکثریت قریب به اتفاق وزرای پیشنهادی رأی اعتماد بگیرند، چون فضای عمومی مجلس، مناسب است.

 • خطبه‌های آیت الله هاشمی در نمازجمعه به نفع کشور است
  ۱۸ تیر ۱۳۹۲

  برخلاف تخریب ها، گذشت زمان نشان داد آیت الله هاشمی از نظام جدا نیست/رد صلاحیت آیت الله هاشمی و بعد تمکین ایشان به قانون، محبوبیت مردمی ایشان را بیش از پیش و تخریب کنندگان ایشان را منفور کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول