معرفی کتاب «یک دهه وبلاگ نویسی کتاب داران ایران»

به گزارش «وبلاگ نیوز» و به نقل از همشهری، کتاب نگاهی بر یک دهه وبلاگ نویسی کتاب داران ایران علاوه بر سخن نخست و پیش درآمد در 4 فصل با عنوان های؛ وبلاگ نویسی چیست؟، ورود وبلاگ به کتاب خانه های ایران، یادداشت های برگزیده کتاب داران وبلاگ نویس و آثار منتشر شده در زمینه وبلاگ در کتاب داری و اطلاع رسانی ایران تنظیم و تدوین شده و بیش از 74 عنوان از یادداشت های برگزیده در فصل سوم برای خوانندگان آورده شده است.

دکتر حاجی زین العابدینی در مقدمه ای برای کتاب پیش رو آورده است: ویژگی بارز دنیای حاضر، تعاملی و دوسویه بودن آن است و وضعیت دنیا به گونه ای است که کسی نمی تواند حرف یک سویه داشته باشد، بلکه مبنای گفته ها بر گفت وشنود بنا شده است. مرور زمان و بلوغ فناوری از یک سو و دمیدن روح آزادی طلبی در کالبد جوامع و اهمیت گفتمان در اجتماعات آدمیان از سوی دیگر، منصه ظهور فضایی شد که در آن نه حرف یک سویه، که گفتمان دوطرفه سنجه شد و از ملزومات جامعه.

وبلاگ در دنیای کتابداری و اطلاع رسانی و به ویژه در محیط ایرانی این حوزه، همانند اقبالی که در ایران به وبلاگ نویسی صورت گرفت، با استقبال روبه رو شده و در کم تر از یک سال از رواج آن در کشور به حوزه کتابداری و اطلاع رسانی نیز وارد شد. شاید یکی از دلایل استقبال و رونق وبلاگ نویسی در کتابداری و اطلاع رسانی را بتوان قرابت ذاتی کتابداری و اطلاع رسانی با کارکرد وبلاگ به شمار آورد. زیرا هر دو برای نشر و آگاهی رسانی، زمینه ها و کارکردهای مناسبی دارند. به همین دلیل، کتابداران وبلاگ را به عنوان ابزاری کارا برای انواع فعالیت های خود به کار گرفتند و به سرعت در استفاده و رواج آن رشد کردند. این رشد چنان سریع و گسترده بود که در دوره ای، کم تر کتاب خانه یا کتابداری را می شد ملاحظه کرد که دستی در وبلاگ نداشته و به نوعی با آن درگیر نباشد.

یکی از مهمترین اهداف کتاب حاضر که شاید بتوان آن را محصول «جشنواره وبلاگ های کتابداری و اطلاع رسانی ایران» به شمار آورد، ثبت و مستندسازی فعالیت های پرجوش و خروش و تاریخی کتابداران در عرصه وبلاگ است.

این کتاب در 4 فصل تهیه شده است. فصل اول به طور مختصر، مروری بر نحوه ایجاد وبلاگ در محیط های پرشین بلاگ و بلاگفا برای مبتدیان وبلاگ نویسی صورت گرفته و در ادامه، بر اساس تجربیات نگارندگان کتاب حاضر، اصول وبلاگ نویسی برای خوانندگان ارائه شده است.

فصل دوم از زمینه و پیشینه بهره گیری از وبلاگ توسط کتابداران ایران بحث به میان آورده و در حقیقت، نگاه اجمالی و تاریخی به سیر پیدایش وبلاگ در حوزه علم اطلاعات و دانش شناسی در داخل کشور دارد. فصل سوم، به یادداشت های برگزیده کتابداران و اساتید وبلاگ نویس اختصاص دارد.

در فصل چهارم که کتابشناسی وبلاگ در حوزه علم اطلاعات و دانش شناسی ایران، محصول علمی جشنواره وبلاگ های کتابداری و اطلاع رسانی ایران بوده است که برای نخستین بار توسط انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران با همکاری اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی کتابداری ایران (ادکا) در زمستان 1390 برگزار شده است.

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول