فیس بوک چه ارتباطی با افسردگی ما دارد؟

به گزارش «وبلاگ‌نیوز» و به نقل از اکسپرس،  کاربران پای رایانه های خود نشسته و به صفحه مانیتور خیره شده اند. آن ها صفحه اصلی شبکه اجتماعی که عضو آن هستند را بازکرده و پست های دوستان خود را نگاه می کنند. اغلب به این نکته پی می برند که وضع زندگی دوستانشان از همه لحاظ خوب است و آن ها به هر آنچه که می خواسته اند رسیده اند.

اکثر پست ها مثبت است. مطالعه ای جدید نشان داده که این دسته از کاربران با نگاهی به پست های مثبت دوستان خود، بیشتر احساس تنهایی و افسردگی می کنند.

پژوهشگران می گویند زمان صرف شده بر روی فیس بوک برای دیدن عکس های تعطیلات دوستان و پست های مربوط با موفقیت آن ها با علائم افسردگی در ارتباط است. به گفته این محققان این افراد به فیس بوک اعتیاد پیدا کرده و نسبت به موفقیت دیگران احساس حقارت می کنند.
همچنین گفته می شود که مردان بیشتر در معرض «افسردگی فیس بوکی» هستند. یکی از دو پژوهش انجام شده نشان داد که تنها مردان در این شرایط احساس حقارت می کنند.

مای لی استیرز یک روانشناس است که می گوید: «فیس بوک اطلاعات زیادی در مورد دوستانی که حتی با آن ها صمیمی نیستم را به ما می دهد. این خود یک خطر است، زیرا بازه مقایسه اجتماعی ما بسیار گسترده تر می شود. شما نمی توانید جلوی این احساس را بگیرید، زیرا اصلا نمی دانید که دوستان شما قرار است چه پست های را ارسال کنند. علاوه بر آن، افراد اغلب مایل اند که در مورد اتفاقات مثبت زندگی خود پست ارسال کنند.»

او ادامه داد: «اگر مرتب دوستانمان را با خودمان مقایسه کنیم و زندگی آن ها را بهتر از زندگی خودمان بدانیم، شرایط دنیای واقعی ما بدتر می شود.»

استیرز دو پژوهش را در دانشگاه هوستن انجام داد و آن ها در مقاله ای با عنوان «فیس بوک چه ارتباطی با افسردگی ما دارد؟» منتشر کرد.

هر دو پژوهش نشان داد که فیس بوک با افسردگی در ارتباط است. استیرز اضافه کرد: «احساس افسردگی، اختصاص زمان به فیس بوک و مقایسه خود با دیگران اتفاقی است که دست به دست می چرخد.» او امیدوار است که مطالعه او به افرادی که پیشینه افسردگی دارند کمک کند، زیرا در طولانی مدت آثار مخربی را بر شرایط روحی این افراد به جای می گذارد.

انتهای پیام/.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.