حمله پیام‌رسان‎ها به سبک زندگی ایرانی‌ها

به گزارش «وبلاگ‌نیوز» و به نقل از مهر، خبر احتمال فیلتر شدن برخی از نرم‌افزارهای پیام‌رسان تلفن همراه مانند وایبر، وی چت، تلگرام، اینستاگرام و غیره چند وقتی است در تیتر رسانه‌ها قرار دارد. هرچند برخی از این نرم‌افزارها فیلتر شد اما گروهی دیگر با محدودیت‌هایی مواجه شده است. نکته قابل‌تأمل اینکه محمدحسن انتظاری دبیر شورای عالی فضای مجازی از فعالیت ۱۳ میلیون شهروند ایرانی در فضای نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام خبر داده و گفته است که «در این نرم‌افزار ٣٠ درصد اطلاعات در داخل و ٧٠ درصد آن در خارج از کشور میزبانی می‌شود.»

هرچند دبیر شورای عالی فضای مجازی وعده‌ووعیدهایی برای کنترل امنیت اخلاقی و اطلاعاتی این نرم‌افزار و سایر نرم‌افزارها داده اما آیا تمام نگرانی مسئولان، کارشناسان، آسیب شناسان و پدران و مادران میزبانی و امنیت اطلاعات کاربران تلگرام یا وایبر است؟ هرچند این نوع نرم‌افزارها در ارتباط‌گیری سریع و تبادل اطلاعات در حوزه خبر، علمی، فرهنگی، هنری، امداد و نجات، مدیریت بحران و غیره بسیار مؤثر است اما حجت‌الاسلام سید حسن شاهمرادی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور می‌گوید: درگذشته شخصیت افراد ابتدا متأثر از خانواده و تربیت خانوادگی بود و پس‌ازآن مدرسه و محیط اجتماعی و کار، اما امروز این ترتیب تغییر کرده و افراد تحت تأثیر فضای مجازی قرار دارند!

گفته‌های این مقام مسئول زنگ خطری است که سال‌ها قبل آسیب شناسان اجتماعی پس از تولد وایبر هشدار داده بودند اما عدم فرهنگ‌سازی موجب شد تعداد کاربران از ۲ میلیون به ۱۳ میلیون افزایش یابد.

از یهویی تا گروه فامیل‌ها و غریبه‌ها!

من و ماشینم یهویی؛ گروه بچه پولدارهای تهرونی؛ روی این لینک کلیک کن عکس‌های … ببین؛ عکس دیده نشده از یک بازیگر زن همراه با شایعه قتل، تصادف، ازدواج یک چهره یا هنرمند، گم‌شدن قلابی یک بچه، زندگی یک بچه پولدار با یوزپلنگ آسیایی، گروه خانواده من و  خلاصه هرچه بخواهید می‌توانید در این روزهای تلگرام پیدا کنید. خوبی این نرم‌افزار هم این است که نه شماره تلفنت لو می‌رود و نه آدرس ایمیل یا نشانه‌ای از خودت برجا می‌گذاری و ورود برای همه آزاد است. انتقال اخبار و عکس‌ها و دست‌به‌دست شدن اطلاعات افراد (فوروارد) مثل برق و باد در این نرم‌افزار کولاک می‌کند.

حالا خانواده‌های ایرانی هم‌دست به کارشده و انواع و اقسام گروه‌ها را ایجاد می‌کنند. از گروه بچه‌های فامیل و خانواده‌ها تا گروه آدم‌های غریبه! یعنی اگر همسری با همسرش یا فرزندش کار دارد همان پیام در گروه کفایت می‌کند. حتی ملاقات بیماران در بیمارستان هم تلگرامی شده و یک نفر جای همه عکس و فیلم ارسال کرده و دیگران لایک یا همان تأیید می‌کنند. در بسیاری از پرونده‌های خانوادگی این روزها در دادگاه‌ها موضوع عدم ارتباط عاطفی ریشه اختلاف قرارگرفته و زن یا شوهر مدعی هستند همسرشان بیشتر سرگرم تلفن همراه است تا صحبت کردن با اعضای خانواده یا زندگی کردن در جمع گرم خانواده.

فیروز اکبری و سعید رضا اکبری از کارشناسان ارتباطات پس از ماه‌ها تحقیق در مورد نقاط ضعف استفاده بیش‌ازاندازه از تلفن همراه و پیام‌رسان‌ها در زندگی می‌گویند: تلفن همراه ۱۲ مشکل برای کاربر ایجاد خواهد کرد که با توجه به شفافیت این عناوین نیاز به توضیح یا تشریح آن نیست که می‌توان به‌اختصار به آن‌ها اشاره کرد:

۱- کمرنگ کردن ارزش‌های اسلامی و اخلاقی

۲- از بین رفتن حریم خصوصی

۳- به مخاطره افتادن سلامت اجتماعی، فرهنگی و روانی جامعه

۴- به خطر افتادن هویت ملی

۵- پخش شایعات

۶- دستیابی به اطلاعات

۷- تصادفات و حوادث ناشی از استفاده راننده از تلفن همراه

۸- به وجود آوردن اختلالات ذهنی

۹- اعتیاد به تلفن همراه

۱۰- کاهش مهارت‌های ارتباطی

۱۱- حاکم کردن ادبیات غیرمتعارف بر جامعه

۱۲- تهدید سلامت انسان در اثر استفاده زیاد از تلفن همراه

همچنین جدای از آسیب‌های اجتماعی تاکنون مضرات پزشکی تلفن همراه برای کودکان و افراد زیر ۱۲ سال و رابطه امواج الکترومغناطیس ناشی از گوشی‌ها با بروز تومور مغزی تقریباً اثبات‌شده است. بر این اساس در کشورهایی نظیر فرانسه که در این زمینه پیشگام محسوب می‌شود زمزمه‌هایی مبنی بر ممنوعیت استفاده از تلفن همراه برای کودکان و تبلیغات رسانه‌ای در این حوزه به گوش می‌رسد.

معاون قوه قضائیه: عشق و محبت‌ها دیگر مجازی می‌شوند

حجت‌الاسلام هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه، گفت: این روزها هجوم فضاهای مجازی در شکل‌ها و رنگ‌های متفاوت به زندگی و خانواده هجوم آورده و باعث بسیاری از مشکلات و افزایش اعتیاد و روابط نادرست در خانواده‌ها شده یعنی باید گفت که فضای مجازی کمر همت برای ازهم‌پاشیدگی خانواده‌ها بسته و رو به افزایش است. حتی فضای مجازی سبک زندگی و نوع روابط اجتماعی را تغییر داده و به دلیل تغییر هویت‌ها زمینه جرم و جنایت افزایش‌یافته و امکان سوء‌استفاده در اختیار افراد قرارگرفته است.

وی اظهار داشت: فریبکاری هم در فضای مجازی زیاد شده و معمولاً نوجوانان و جوانان که تجربه زیادی ندارند به‌سرعت جذب این فضا شده و تحت تأثیر قرار می‌گیرند که نتیجه این امر در زمانه فعلی رشد قابل‌توجه آمار جنایت، اعتیاد، روابط نامناسب اخلاقی و خیانت‌های خانوادگی است؛ درواقع باید گفت که‌موج سهمگینی درراه است. جوانی که در فضای مجازی معتاد می‌شود از زندگی طبیعی خود خارج  و قدرت اداره زندگی طبیعی ندارد و حتی زندگی‌شان با متلاشی شدن و اختلال جدی روبرو می‌شود.

صادقی ادامه داد: همچنین صرف‌نظر از تخلفات جرم انگارانه، رفتار عادی فرد در این شرایط هم جرم‌زاست، ضمن آنکه آسیب‌های فیزیکی و جسمانی که بر چشم، ذهن، مغز، گوش و بدن انسان ضربه وارد می‌شود را نیز نباید نادیده گرفت.

وی افزود: نسل جوان به‌طوری به این فضا اعتیاد پیداکرده که در فضای بازی آنلاین زندگی می‌کند مثل بازی معروف «کلش آف کلنز» که حتی بحث احساسات و عواطف را در فضای مجازی به‌جای احساسات طبیعی به خود مشغول می‌کند، به‌طوری‌که عشق و محبت مجازی، نفرت و جنگ مجازی جای همین‌ها را در فضای طبیعی و معمولی می‌گیرد. چه‌بسا ممکن است حتی تا دو سه سال دیگر به‌جایی برسیم که افراد همه لذات طبیعی خود را در فضای مجازی به دست آورند؛ به این معنی که به‌جای رابطه دوستانه و عاشقانه با همسر آن را در فضای مجازی داشته باشند که البته بسیاری از آن‌ها به شکل حرام و غیرشرعی است که این مسئله شدنی است و در حال حاضر هم نمونه‌های آزمایشی را هم ساخته‌اند که همه انواع لذاتی که انتظار دارید به شما می‌دهد؛ در چنین شرایطی یک جوان شاید پیش خود بگوید وقتی این‌ها در فضای مجازی تأمین می‌شود دیگر چرا زیر بار شرایط ازدواج بروم و به همین خاطر دچار گناه و خلاف می‌شود.

صادقی گفت: آنچه مسلم است، این فضا بسیار عجیب‌وغریب است و شاهدیم که هجوم وحشتناکی به سبک زندگی اسلامی وارد می‌شود و کل حیات بشر را دگرگون کرده و در این میان هر انسان آگاهی باید حساس شود و البته خوشبختانه متفکران آگاه دنیا متوجه این مسئله شده و هشدار می‌دهند.

انتهای پیام/.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.