گسترش ابتذال، با اجیر کردن مجرمان

سردار وحید مجید رئیس پلیس فتا:

  • در پی شیوع ویروس کرونا در کشور و به دنبال آن رعایت توصیه‌های بهداشتی مبنی بر پرهیز از ترددهای غیرضروری و در خانه ماندن و باتوجه به روی آوردن هموطنان به فضای مجازی به منظور سپری کردن ساعاتی که در منزل هستند، متأسفانه شاهد رواج ناهنجاری‌های اخلاقی در این فضا و به طبع سوءاستفاده مجرمان از این شرایط به وجود آمده هستیم.
  • باندهای تبهکاری و مجرمانه در خارج از کشور نیز با اجیر کردن افرادی شناخته شده در فضای مجازی، سعی در گسترش فرهنگ ابتذال و همچنین بهره‌برداری اقتصادی با دایر کردن سایتهای غیراخلاقی دارند که پلیس فتا و سایر نهادهای امنیتی در کشور، ضمن رصد دقیق رفتار مجرمانه این گروه‌ها و اشخاص برابر قانون با آنها برخورد خواهد کرد.
  • با توجه به ایجاد بستر وقوع رفتارهای مجرمانه و هنجارشکنی‌ها که عمدتاً منشأ آن در خارج از کشور است، پلیس اینترپل در راستای استرداد مجرمان و مسدودسازی صفحات مجرمانه این افراد اقدامات لازم را انجام و در حال پیگیری است.
  •  این افراد از نام و اعتبار چهره‌های شناخته شده و فعال در حوزه سایبر داخل کشور در پیشبرد مقاصد شوم و مجرمانه خود، سوءاستفاده میکنند. به تمام فعالان حوزه سایبر و دارندگان صفحات پربیننده در داخل کشور توصیه میکنیم توجه داشته باشید که به هیچ عنوان بستر وقوع اقدامات مجرمانه را به صورت خواسته یا ناخواسته فراهم نکنید و پایبندی به قوانین و هنجارهای پذیرفته شده و مقبول هموطنان به اخلاقیات را رعایت کنید در غیر این صورت به منظور حفظ شأن و کرامت خانواده‌های ایرانی، با افرادی افرادی که قوانین را رعایت نکنند، برخورد قانونی می‌شود.
  • اولویت اصلی پلیس فتا در برخورد با هنجارشکنان داخلی که به صورت عمدی و غیرعمدی در دام این افراد قرار گرفته‌اند، امر به معروف و ارشاد است؛ چه بسا در این رابطه تعدادی از چهره‌های شناخته شده و فعال در عرصه سایبری مورد ارشاد و راهنمایی قرار گرفته‌اند.
  • در حال حاضر شاهد همکاری و تعامل مناسب دستگاه قضائی هستیم. در صورت رؤیت موارد مجرمانه یا ارتکاب مجدد جرم توسط افراد، برابر ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی با این افراد که سلامت اخلاقی و روانی جامعه و به خصوص جوانان را تهدید می‌کنند، برخورد قانونی خواهد شد.
  • مخاطبان جریانات در فضای مجازی عمدتاً جوانان و نوجوانان هستند از تمام والدین میخواهیم نظارت مستمری بر عملکرد سایبری فرزندان خود داشته باشند و استفاده صحیح از فضای مجازی را به آنها بیاموزند.
  • هموطنان عزیز می‌توانند در صورت نیاز به اخذ مشاوره و راهنمایی و گزارش موارد مشکوک از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir  قسمت ثبت گزارشات مردمی، برای تسریع در رسیدگی اقدام کنند.

/تسنیم/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.