حمله جمهوری خواهان به «توییتر» در کارزار انتخاباتی امریکا

مجازیستهرچه به انتخابات ۲۰۲۰ امریکا نزدیک‌تر می‌شویم نقش شبکه‌های اجتماعی در این برهه تاریخی پررنگ‌تر و حساس‌تر می‌شود و هر عمل این پلتفرم‌ها واکنش‌هایی بزرگ به‌دنبال دارد؛ توییتر  یکی از شبکه‌های اجتماعی است که از همان آغاز رقابت‌ها عزم خود را جزم کرد تا با تصویب قوانین مختلف، مانع انتشار اخبار جعلی، هک یا فعالیت نادرست گروه‌های مختلف به نفع یک کاندیدای خاص شود اما با تمامی این تلاش‌ها، هدف انتقادات تند جمهوریخواهان قرار گرفته وبه دلیل مسدود‌سازی لینک مقالات روزنامه «نیویورک پست»، به طرفداری از «جو بایدن» متهم شده است. دامنه نارضایتی جمهوریخواهان تا آنجا بالا گرفته که جک دورسی مدیر این شبکه اجتماعی به تنهایی به کنگره احضار شده تا فردا ( روز ۲۱ اکتبر) در مقابل سناتورها به ادای پاره‌ای توضیحات بپردازد.

یک ضربه سخت به «بایدن»

در حالی که قرار بود «مارک زاکربرگ» بنیانگذار فیس بوک، «ساندار پیچای»، مدیرعامل گوگل و «جک دورسی»، مدیر توییتر  هفته آینده در روز ۲۸ اکتبر در کنگره حاضر شوند تا قوانینی که به این شرکت‌ها در مقابل دعاوی حقوقی مصونیت می‌دهد مورد بحث و بررسی قرار بگیرد اما ظاهراً گردونه زمان برای توییتر  گردشی سریعتر داشته و حالا «جک دورسی» مدیر این پلتفرم مجبور است یک هفته زودتر در سنا حاضر شود. می‌توان گفت مسدودسازی لینک‌های مخالف «جو بایدن» رقیب انتخاباتی «دونالد ترامپ» در توییتر ، کار دست «جک دورسی» داده است.

«جک دورسی» بنیانگذار توییتر  بعد از حذف و مسدودسازی پست مربوط به مقالات روزنامه راست گرای «نیویورک پست» به کنگره احضار شد. این مقالات اطلاعات هک شده درباره «جو بایدن»، رقیب انتخاباتی دونالد ترامپ و ماجرای جنجالی پسر وی در اوکراین را منتشر کرده بود و مسدودسازی آنها در توییتر ، اعتراض شدید جمهوریخواهان را به‌دنبال داشت. اما ماجرا چه بود؟ روزنامه «نیویورک پست» ایمیل‌هایی را منتشر کرد که نشان می‌دهد «جو بایدن» در زمانی که پسرش«هانتر» جزو هیأت مدیره شرکت انرژی اوکراینی «بوریسما» بوده، با یکی از مشاوران شرکت انرژی اوکراینی «بوریسما» دیدار کرده است؛ موضوعی که بسیار حساسیت برانگیز است. با اینکه کارزار انتخاباتی بایدن اساساً منکر چنین دیداری است و یادآور شده که هیچ یک از حرف‌های عنوان شده در این مقالات واقعیت ندارد، اما در حالی که کمتر از ۲۰ روز تا انتخابات ریاست جمهوری امریکا باقی مانده، انتشار چنین اخباری می‌تواند ضربه‌ای سخت به «جو بایدن» وارد کند و عملاً تحقق رؤیای ریاست جمهوری وی را در هاله‌ای از ابهام قرار دهد.

به محض اینکه روزنامه «نیویورک پست» لینک این مقالات را روی توییتر  منتشر کرد، این شبکه اجتماعی آن را مغایر با سیاست‌های توییتر  اعلام و بلافاصله لینک را مسدود کرد؛ موضوعی که بشدت اعضای کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ را برآشفت. سناتورهای جمهوریخواه انگشت اتهام خود را به سوی این شرکت خصوصی و شبکه اجتماعی پرطرفدار جهان نشانه رفتند واین کار توییتر  را نقض مسلم آزادی بیان دانستند و عنوان کردند که این تصمیم توییتر  به نوعی دخالت در انتخابات امریکا تلقی می‌شود.

 یک لپ تاپ پیچیده

خبر احضار جک دورسی ابتدا در روزنامه وال استریت ژورنال منتشر و عنوان شد: گفته می‌شود این اطلاعات از یک لپ تاپ و توسط یک تعمیرکار استخراج شده است؛ لپ‌تاپی که هرگز پس گرفته نشده و همین موضوع شک‌ها برای ساختگی بودن کل موضوع را بیشتر کرده است.

«جک دورسی» مدیرعامل توییتر  افشای این اطلاعات را نتیجه یک هک دانست و بنابراین فارغ از درست یا غلط بودن ادعا، به‌دلیل سیاستی که این شبکه اجتماعی از سال ۲۰۱۸ در پیش گرفته یعنی ممانعت از انتشار اخباری که از طریق هک به دست آمده، این لینک‌ها را مسدود کرد. وی یادآور شد: این عمل تنها به دلیل سیاست‌های پلتفرم ماست و هیچ دلیلی بر حمایت مستقیم ما از «جو بایدن» یا مقابله با «دونالد ترامپ» به شمار نمی‌رود.

موضوع وقتی جالب‌تر می‌شود که نگاهی به یکی از گزارش‌های ماه ژانویه روزنامه نیویورک تایمز داشته باشیم که بی‌ارتباط با این مقالات نیست. نیویورک تایمز چند ماه پیش در گزارش خود از هک شرکت انرژی اوکراینی بوریسما توسط روس‌ها خبر داده بودکه نقش احتمالی روس‌ها در انتخابات ۲۰۱۶ امریکا هم خود داستانی طولانی دارد. به همین دلیل بسیاری بر این تصور هستند که احتمالاً این ایمیل‌ها نیز نتیجه همان هک و ساختگی هستند و حالا در روزهای حساس باقی مانده به انتخابات علیه دموکرات‌ها به کار گرفته شده‌اند. یکی دیگر از مواردی که باعث شده تا برخی این ایمیل‌ها را جعلی بدانند این است که اساساً چرا یک تعمیرکار لپ تاپ باید علاقه‌ای به جست‌و‌جو در ایمیل‌های دستگاهی داشته باشد و علاوه بر آن، اطلاعات را دقیقاً در اختیار دوستان نزدیک ترامپ قرار دهد. مجموع این شرایط سبب شد تا توییتر  مانع انتشار این لینک روی پلتفرم خود شود هرچند پس از یکی، دو روز از موضع خود عقب‌نشینی کرد.

گفتنی است یکی از اعضای کمیته قضایی سنا که بر احضار «جک دورسی» بسیار اصرار داشت، «تد کروز» بود. وی گفت:« کمتر از ۲۰ روز به انتخابات باقی مانده و این کار یک دخالت واضح در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ امریکا و همچنین نقض آزادی بیان به شمار می‌رود. شبکه‌های اجتماعی حق ندارند به این صراحت در انتخابات دخالت کرده و افکار عمومی را تحت تأثیر قرار بدهند. ما پیش از این هرگز فعالیت‌های سانسور بر رسانه‌های معروف و محبوب به نفع یکی از کاندیداها را شاهد نبوده‌ایم.»

عقب‌نشینی توییتر

مقالات نیویورک پست روی شبکه‌های اجتماعی مختلف منتشر شد و تنها توییتر  نبود که نسبت به این موضوع واکنش نشان داد. باید گفت که توییتر  و فیس بوک جداگانه گام‌هایی برای محدود کردن انتشار مقالات روزنامه نیویورک پست روی پلتفرم‌هایشان برداشتند. از این‌رو فیس بوک نیز در تیررس جمهوریخواهان قرار گرفت و حتی برخی سناتورهای جمهوریخواه معتقدند بنیانگذار فیس بوک نیز باید همچون مدیر توییتر  برای ادای پاره‌ای توضیحات در کنگره حاضر شود.

اما عملکرد فیس بوک چگونه بود؟ فیس بوک مانع اشتراک‌گذاری این پست توسط کاربرانش نشد ولی ظرف ۳ساعت، آن را پرچمدار کرد تا گروه‌های حقیقت یاب(fact-checkers) موضوع را مورد بررسی قرار بدهند و به این ترتیب روند انتشار مقاله کند شده و احتمال نمایش این لینک‌ها در خبرهای کاربران کاهش یابد.

اما توییتر به طو کلی دسترسی کاربران به این پست را مسدود کرد به‌دلیل اینکه تشخیص داد از قوانین و خط مشی توییتر  در نمایش اطلاعات شخصی از جمله ایمیل، شماره تلفن و… بدون اجازه کاربر تخطی کرده است. فشار سناتورهای جمهوریخواه تنها به احضار «جک دورسی» ختم نشد و در نهایت وی در یک توئیت، کار خود را نادرست خواند که می‌توان این توئیت را چندین گام عقب نشینی از سیاست‌های توییتر  دانست. بعد از احضار «جک دورسی» به کنگره، ورق برگشت و وی با عقب نشینی از موضع خود، توئیت کرد:« اقدام این کمپانی درمسدود کردن لینک‌ها درست نبوده و غیرقابل قبول است.» «ویجایا گَد»، رئیس بخش حقوقی توییتر  نیز گفت:« ما دیگر محتوای هک شده را حذف نمی‌کنیم مگر اینکه مستقیماً توسط هکرها یا افرادی که با آنها هماهنگ عمل می‌کنند، به اشتراک گذاشته شود.» وی ادامه داد:« ما بر این باوریم که برچسب زدن به توئیت‌ها و توانمند‌سازی افراد برای ارزیابی محتوای خود گام بهتری در راستای خدمت به منافع عمومی به شمار می‌رود.»

وی البته دوباره تأکید کرد اگر باز هم تصاویری از مقاله منتشر شود که شامل آدرس‌های ایمیل و سایر اطلاعات خصوصی باشد طبق خط مشی توییتر در زمینه حریم خصوصی، از انتشار آن ممانعت خواهیم کرد.

/روزنامه ایران/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.