مهمان طهران،نمونه‌ای از برخورد ایجابی با شبکه‌های اجتماعی

مراسم اختتامیه مسابقه عکس و فیلم «مهمان طهران» عصر امروز چهارم تیر‌ماه در باغ‌موزه دفاع‌مقدس برگزار می‌شود.

به گزارش «وبلاگ نیوز» به نقل از همشهری در این مراسم از شرکت‌کنندگان این مسابقه که حائز رتبه‌های برتر شده‌اند تقدیر خواهد شد. شایان ذکر است که شهرداری تهران از ۲۷ اسفندماه ۹۲ تا ۲۷ فروردین ‌ماه۹۳ با همکاری شبکه‌های اجتماعی ایرانی آپارات و لنزور، مسابقه نوروزی عکس و فیلم مهمان طهران را در بستر رسانه‌های اجتماعی برگزار کرد. این مسابقه با هدف ثبت دیدگاه‌ها و ‌نظرات شهروندان و مسافران نوروزی از شهر تهران طراحی شد. در این مسابقه، شرکت‌کنندگان عکس‌ها و ویدئوهای خود را در قالب موضوع کلی «نوروز تهران» از طریق رسانه‌های اجتماعی ازجمله اینستاگرام در اینترنت به اشتراک گذاشتند.

مسابقه مهمان طهران نمونه‌ای برجسته از استراتژی مواجهه ایجابی با شبکه‌های اجتماعی مجازی است. شهرداری تهران در سال‌های اخیر پیشتاز ترویج و فرهنگسازی‌ در زمینه استفاده مثبت از ظرفیت‌های شبکه‌های اجتماعی مجازی بوده است. راه‌اندازی ۷شبکه اجتماعی مجازی زیرمجموعه سایت تهران دات آی ‌آر، حضور در شبکه‌های اجتماعی مجازی پربازدیدکننده، راه‌اندازی صفحات اینترنتی که به معرفی توانمندی‌ها و جاذبه‌های شهر تهران می‌پردازد و استفاده کاربردی از شبکه‌های اجتماعی موبایلی در بین مدیران و سازمان‌ها و معاونت‌های شهرداری، نمونه‌هایی از استفاده مثبت از این فضا هستند.

این در حالی است که سیاست غالب در فضای عمومی کشور، محدود‌سازی‌ این شبکه‌ها و تأکید بر استراتژی سلبی در این حوزه بوده است. واقعیت این است که با طراحی برنامه‌هایی مانند مهمان طهران، چند اتفاق مهم رخ داده است:

۱- با این مسابقه، عملکرد شهرداری در معرض دید و نقد عمومی قرار داده شده است. هزاران عکس و فیلمی که شهروندان و مهمانان نوروزی تهران از نقاط مختلف این شهر تهیه و در بستر شبکه‌های اجتماعی مجازی منتشر کردند، می‌تواند به منزله نظارت همگانی بر عملکرد این نهاد تلقی شود.

۲- به‌جای مسابقات مرسوم که مستندات ارسالی مشارکت‌کنندگان فقط نزد برگزارکنندگان باقی می‌ماند، مستندات این جشنواره مستقیما و توسط خود شرکت‌کنندگان به‌صورت همزمان و فوری روی صفحات شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. این یعنی شیوه‌ای از مشارکت عمومی که در آن همه‌‌چیز شفاف است.

۳- برنامه‌ریزان شهری تهران با تجزیه و تحلیل این مستندات، اقدام به استخراج راهکارهای بهبود عملکرد خود می‌کنند و این مسابقه بهترین روش افکار سنجی عمومی نیز به‌حساب می‌آید.۴- فناوری، شکل ماجراست و محتوا، مظروف فناوری. اگر محتوای سالم تولید و بر این بستر منتشر شود نه‌تنها شبکه‌های اجتماعی تهدید نیستند بلکه فرصت و ظرفیت به شمار می‌روند.

انتهای پیام/.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *